Švýcarský sen o demokracii

(TV film)
Česko, 2023, 52 min

Réžia:

Václav Müller

Země, která má každý rok jiného prezidenta. Švýcarsko je v mnoha ohledech ostrovem výjimek uprostřed Evropy. Neutrální stát, kde má každá vesnice za humny střelnici. Země s přímou demokracií, která plně dospěla k volebnímu právu žen až v roce 1991. A také stát, kde můžete legálně spáchat asistovanou sebevraždu. Kde se tato specifika vzala a jak fungují? Pohled na současné Švýcarsko v dokumentu režiséra Václava Müllera. (Česká televize)

sportovec

Nezávisle na všem je zřejmé, že Švýcarsko je mimořádně zajímavá země s dynamickým vývojem a mnoha inspiracemi. A historicky pro nás země ne nezajímavá. ()

ostravak30

V příštím životě chci žít ve Švýcarsku. A kdybych někam emigroval, tak právě tam. Švýcaři dosáhli toho, o čem ostatní země a její obyvatelé jen sní. Proč? O zákonech a nařízeních rozhodují jen Švýcaři. A to přesto, že si zvolí vládu i poslance. I tak nic nemohou rozhodnout sami. Je to země, která správně přistupuje k novým žádostem o občanství. A nikdo tamní lidi neobviňuje z rasismu nebo xenofobie. Zachovávají si svou neutralitu a nikdo je neobviňuje ze zbabělství. Je to země krásná i klidná. I když jsem se podivil, že právě zde dosáhli volebního práva žen až v roce 1991, opět si to vymohli obyvatelé, respektive obyvatelky. Také nad tím, že zcela legálně poskytují drogy jejich uživatelům. Je to země volné demokracie, ale v mnohém i překvapivá. Škoda jen, že ostatní země Evropy se právě zde nejezdí učit. ()

Danikaa

Keby som hodnotila len dokument, tak by to boli 3 *. Ale tak trochu človek hodnotí aj krajinu ako takú a život v nej. Zdá sa, že Švajčiari vedia čo chcú a darí sa im. Prekvapil ma význam - nevýznam prezidenta v tomto štáte, ktorého meno ľudia ani nevedia. 🤔 ()

Vajonek

Dle názvu dokumentu jsem čekala něco trochu jiného. Tohle byly spíše takové švýcarské střípky, některé více, jiné méně související s problematikou demokracie, některé méně, jiné více zajímavé. Určitý (ač asi trochu zkratkovitý) obrázek si ale na základě dokumentu o této zemi a jejích obyvatelích člověk jistě udělat může. Ráda jsem se podívala na záběry krásné přírody i některých městeček, některé věci mě překvapily či jsem se u nich i docela pobavila (politolog nezná jméno švýcarského prezidenta; uživatelům drog pomůžeme tím, že jim vyrobíme a budeme legálně podávat heroin atd.). Asi nejintenzivnější byl právě ten pocit, že místy sleduji něco, co působí, jako že se odehrává na jiné planetě, v jiné dimenzi (mentalita lidí, způsob řešení celospolečenských otázek atd.). Což není výtka, ta jinakost, kterou by se druzí někdy mohli alespoň trochu inspirovat (někdy zase možná radši ne), je mi vlastně dost sympatická. 60 %. ()