Bourání zdi

(festivalový názov)
  • Francúzsko Démolition d'un mur (viac)
Dokumentárny / Krátkometrážny
Francúzsko, 1896, 1 min

Pravděpodobně jeden z nejjednodušších filmů, jaké kdy uvidíte. Skupina mužů bortí poslední zeď. Donesou velké klády, do kterých se opřou. Poté co zeď spadne v oblacích prachu na zem a dozorčí musí odskočit ji rozeberou krumpáčema. (RadimFišer)

MM_Ramone

Dospel som k názoru, že najväčšiu zásluhu na vzniku a prvotnom rozvoji kreatívnej filmovej tvorby majú francúzski bratia Auguste Lumiére a Louis Lumiére – The Lumiére Brothers. Práve oni začali nápadito experimentovať s kamerou. Začali tvoriť vlastné filmové diela. Z pohľadu dnešného konzumného diváka sú to len veľmi jednoduché, krátke, prestarnuté, nekvalitné zábery. Avšak pre históriu kinematografie a ľudí, ktorí sa o ňu zaujímajú to má veľkú hodnotu. Aj obyčajné „Búranie steny“ vedeli Lumiéreovci spestriť tým, že v polovici snímku ho pustili pospiatku. V roku 1896 to bolo v oblasti filmárčiny niečo nevídané. Nový filmový trik. ** ()

MovieFive

Je velice obtížné najít způsob, jak hodnotit filmy o délce minuty. Nebo spíš co na nich hodnotit-nápad, děj, provedení. V roce 1896 děj nebyl stěžejní, Lumiérové zkrátka točili běžné výjevy ze života. Mohu maximálně obdivovat pokrok ve světě pohyblivých obrázků a dejme tomu, že v Bourání zdi nějaký náznak "děje" je. Nejzajímavější na Bourání zdi je asi další inovace a to, že film následně pustili pozpátku-experimenty a snaha se cení. ()

RadimFišer

Jednoznačně nejjednodušší film, jaký jsem měl kdy možnost vidět. Natočeno, jak se na nějaké vesničce v doprovodu třech pánů bourá zeď. Přinesou klády, opřou se o zeď a poté ji dodělají krompáči, když spadne. Hraje Auguste Lumière, bratr režiséra. Oba byli nadaní géniové, byli vlastně první, kdo použili kameru. A za to jim patří dík a hluboký obdiv. Hodnotil jsem skvěle jejich pokropenný kropič, ale tohle je ještě jednodušší. Za plnomyslnost dávám 5 bodů. ()

Marek1991

Francúzi ma naozaj príjemne prekvapili, keď sa pozerám na historický vývoj filmu, kvalita filmu tu bola v porovnaní s inými už celkom dobrá a stále sa zlepšovala, navyše zachytili zaujímavú vec a to bolo búranie múru. Dnes by sme to asi takto nerobili, ale poučné a výchovné to bolo a navyše použili filmový trik, keď to, čo nasnímali pustili niekde okolo stredu filmu pospiatky. Výborná práca! ()

Véča

"Demolice zdi" je film typický pro první filmové pokusy bratří Lumierů,pro dnešního člověka je nepochopitelné,proč takovou věc natáčet.Lidi v tehdejší době netušili ještě možnosti filmu,a jako dítě když dostane novou hračku,prováděli nesmělé pokusy.Jediná zajímavost na tomhle snímečku je,že si Lumierové uvědomili,že můžou pustit filmový pás pozpátku, takže z prachu najednou sama vstává zeď.V dnešní době nejde objektivně ohodnotit. ()

• Prvý snímok, kde bol použitý efekt spätného chodu. (Raccoon.city)