Příjezd vlaku na nádraží v La Ciotat

(festivalový názov)
  • Francúzsko L'Arrivée d'un train à la Ciotat (viac)
Dokumentárny / Krátkometrážny
Francúzsko, 1896, 1 min

Dnes již legendární film bratří Lumiérů, kteří sestrojili první kameru a kopírku v jednom. Děj je velice jednoduchý. Statická kamera stojí na nádraží a sleduje přijíždějící vlak. Když vlak zastaví, začnou vystupovat a nastupovat cestující. (RadimFišer)

P/\/EL

kvalita je celkem dechberoucí, duch doby, nastupující modernita: rychlost, shon, spěch, troška dobové módy, no, je tam toho spousta...také mě to trochu fascinuje, vidět tu dobu v pohybu...na fotkách, malbách, no, zdokumentovaná je víc než dost......dobře, takže jeden z prvních dokumentů, co se záběru týče, také to není špatné, mohlo to být více doprava, více v rovině, ale tak samozřejmě je to spíš kuriozita, popravdě je to celkem fuk, že tohle bylo první, no, něčim se začít muselo....nevím, co to vzbuzovalo, no, jistou fascinaci, strach, já nevim..určitě je o tom textů....taková fotografie, tak ta byla dávno o dost dále, teda, co se postupů týče..kompozice, obsah, výtvarná stránka.....tohle je vlastně jedno z prvních amatérskejch videí, takže to nese jisté nedostatky....přecijen, byly to spíše koumáci a pionýři.....sláva jim, samozřejmě, je to vzláštní, že film byl zprvu - těch 20 let spíše taková kuriozita.....atrakce skoro pouťová........Lumiér, Edison, i ten náš Kříženecký a další ani neznám, tak je pěkné, že se pokoušeli i dokumentovat svět kolem, jinak divácky atraktivnější jistě byly nějaké zajímavosti, třeba jak má Edison - ono to bylo i nějak kolorované, tanečnice - sukně, látky..........ale cením si, že zkoušeli i toto, mysleli dost dopředu, na nás....na budoucí generace...ach jo.............no, třeba hodně hustý a teď nevim, jestli to na čsfd je - je ten běh koně od Muybridge....ale, když ona je to spíš taková animace...ale je to o 20 let starší...ale o to nejde, je to spíš jakože tip...resp. má to i větší význam... ()

SOLOM.

Bratři Louis Lumière a Auguste Lumière byli – jsou a budou navždy legendami a průkopníky filmování a já se vždy rád podívám na jejich krátké snímky. Z pohledu dnešního diváka jsou to těžko docenitelné klenoty, ale tenhle kus historie má prostě v sobě kouzlo i po tolika letech. Viděl jsem obě verze příjezdu vlaku… ()

Melios

Dámi a páni, tu začala veľkolepá púť kinematografie. Jedná sa o 48 sekundový krátkometrážny "film" (podotýkam, že prvý svojho času) menom L'Arrivée d'un train à la Ciotat (známy tiež pod slovenským hovorovým názvom Vlak prichádza do stanice) od bratov Lumièrovcov. Síce sa z dnešného pohľadu jedná skôr o úsmevné dielo, svojho času dokázalo vyvolať poriadny rozruch.  Nie nadarmo je o tejto snímke známe, že keď sa prvý raz premietala v malej kaviarni, diváci sa natoľko báli vlaku, ktorý by vyletel z plátna, že z miesta premietania radšej ušli. Ak sú pre vás filmy, rovnakým hobby akým sú pre mňa, bude sa istotne jednať o vašu povinnú zastávku (doslova). Ako bonus odporúčam, krátku, stručnú recenziu z kanálu Pixelorez. ()

ABLABLABLA

Všichni dělají, jak kdyby tam s tou kamerou vůbec nestáli, aneb úplně každičký z "účinkujících" se tam aspoň na zlomek sekundy podíval. Ty dvě malé holčičky, co je vynesla máma z vlaku byly skvělé, hlavně šaty širší než jak byly vůbec vysoké:) Jinak to bylo jak kdybych sledovala dnešní dění na nádraží, akorát tady ti lidi měli ještě nějaké vychování a nedrkali do sebe, nepředbíhali a byli hezky oblečení. Zde: http://www.youtube.com/watch?v=b9MoAQJFn_8 ()

Decker

Na internetu jsem videl dve verze. Obe v podstate totozne. Nelze zde snad ani hodnotit nejaky "dej". Hodnota tohoto filmu je v jeho stari a jeho pozdejsim dopadu na rozvoj cele kinematografie. Bratri Lumiereove v tom nevideli zrejme vetsi potencial a brali to pouze jako svuj patent a za ukoncenou vec. Pozdejsi udalosti samozrejme ukazali jaky opravdovy potencial se uvnitr skryva. Je to zrod kinematografie a pozdeji zrod moderniho filmoveho umeni. ()

• Spočiatku utŕžili Lumièrovci veľmi malé tržby, avšak keď začali premietať 20-krát denne, dosiahli príjem 2500 frankov. (Kub_ees)
  • Prvýkrát bol film premietaný 6. januára 1896 v indickom salóne, v parížskej kaviarni Grand Café. (Kub_ees)