Dark Gathering

• Japonsko ダークギャザリング
Japonsko, 2023, 10 h (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Ken'iči Kondó (komiks)

Kamera:

Júó Andó

Nobunaga Šimazaki, Kana Hanazawa, Jú Sasahara, Rina Kawaguči, Jurika Hino, Fumitake Išiguro, Aino Šimada, Čikako Sugimura, Hironori Mijata, Hodaka Mieno (viac)

Keitaró Gentóga, student prvního ročníku vysoké školy, který pohrdá duchy, má nešťastný talent přitahovat duchy. Navíc před dvěma lety utrpěl psychické zranění, které z něj udělalo samotáře. S podporou své kamarádky z dětství Éiko Houzuki se však pomalu vrací do společnosti. Keitaró přijme práci soukromého učitele na částečný úvazek a učí Éikinu sestřenici Jájoi, která je zázračné dítě s podobnou duchovní konstitucí jako Keitaró. Ve snaze najít ducha, který unesl její matku, se Jájoi touží setkávat s duchy. Když Keitaró doprovází Jájoi  a Éko na strašidelná místa, jeho doučování se vzdaluje od svého původního účelu. (mikki089)

Hees

Dark Gathering patrí medzi hororové anime, aj keď som sa nebál napríklad ako na začiatku Higurashi no Naku Koro ni a nevyhľadávam vôbec hororové diela. Môj osobný názor je taký, že toto nie je úplne strašidelné anime, ale skôr nechutné a pre niekoho kto nie je zvyknutý na šokujúco nechutné veci, tak môže mať problém. Upozorňujem teda ženské publikum, že niektoré diely v tomto diele sú extrémne v tom, že sa veľmi šokujúco nechutne hrajú s materstvom ženy. Keby mám povedať, ktoré diely sú strašidelné tak je ich minimum, skôr mi to pripadalo ako duchársky Bleach, kde stále prišiel nejaký nový nepriateľ a postupne ich bolo treba prekonávať (viem, že je to šokujúce prirovnanie). Dark Gathering má vynikajúce postavy a to ani nie obyčajného nudného generického hrdinu Keitara, ale práve najlepšími postavami sú Yayoi a Eiko. Eiko je dokonca dá sa povedať postava najviac zložitá, premenlivá a bláznivá. Kto vie či by niekto chcel mať priateľku ako Eiko a myslím si, že s touto hrdinkou sa dá extrémne pracovať v takomto žánri. Často majú hlavné postavy naozaj na mále, že sa im niečo stane v súbojoch s nebezpečnými duchmi, kreatúrami a čo je najviac zarážajúce spojenci, čo Yayoi drží uväznených v plyšákoch sú za istých okolností stále nepriateľmi. Záporné postavy, ak sa nebavíme o získavaní "absolventov" pre Yayoi sa v tejto slušnej porcii dielov vyskytujú minimálne a vlastne iba jemne budujeme ich charaktery, ale musím povedať, že je to celkom zaujímavý stret rôznych záujmov týchto postáv a stále tu máme ultimátnu "príšeru", ktorá tiež zohráva svoju rolu a vlastne dvoch ultimátnych nepriateľov a potom aj ďalších, ale na tých sa asi môžeme tešiť až v ďalšej sérii. Vysvetlím aj trocha svoje maximálne hodnotenie. Dark Gathering ma dosť bavil a jednotlivé diely majú dobré tempo, aj keď občas tie menšie príbehy tých "duchov" nie sú rovnako kvalitné, ale postavy v anime sa správajú uveriteľne a tešil som sa vždy na ďalší a ďalší diel.  Odporúčam nie až tak fanúšikom hororu, ako tým čo hľadajú nejaké jemne strašidelné dielo, ktoré buduje svoj svet v tejto prvej sérii a ešte samozrejme tým čo zvládnu nejaké tie seriózne nechutnosti. ()

Jeoffrey

Let’s Ghooooooost! Nedokážu vám přesně říct, jak moc je Dark Gathering hororový, přeci jen nejsem vůbec expert na horory, ba co víc, jsem ten posera, co si seriál radši pouštěl až druhý den za světla, ale můžu s klidem říct, že mě to nakonec zase až tak moc neděsilo, spíš tam bylo akorát pár scén, které byly nepříjemné, ale nějaké lekačky, nebo hrůzostrašné momenty, kdy bych se nedokázal dívat, to zde nebylo. Hodně mi k tomu pomáhal i styl animace a sympatické postavy, že jsem byl prostě v klidu a tušil, že se jim nic strašného nestane. Co se příběhu týká, přišlo mi to jako takoví japonští krotitelé duchů, kteří místo vědy používají k lovení takovou tu tradiční mystiku, takže talismany atp. I když zase je to divně laděné, protože zdejší lovci jsou mladí dospělí a jedno zvláštní dítě a talismany jsou většinou plyšáci a zkrátka s plyšákem a dětma nikoho moc nevyděsíte… Jednotlivé příběhy docela kolísaly v kvalitě a hlavní linka, která seriálem prostupuje, začala být opravdu zajímavá až poslední cca tři díly, prostě když začínal seriál nabírat na obrátkách, objevovaly se různé nové strany konfliktu a nebylo to už najednou jen o "duchovi týdne" (dobře tady spíš o duchovi dvou až tří týdnů, podle toho, jak dlouhý byl zrovna daný anime arc), tak přišli finální titulky a „uvidíme se v Kjótu“. Ale i tak pro mě byla první série vlastně fajnová podívaná, mám rád hlavní trio, zajímá mě, co bude dál a věřím, že to skvělé, kvůli čemu i přes svojí lehkou averzi vůči hororům budu chtít dát opravdu vysoké hodnocení, teprve přijde. 6,4/10 a snad se tedy uvidíme v Kjótu… ()

Kimkong

S odřenýma ušima dám tři hvězdy. Ale nejsem očividně cílovka. Mix komedie a hororu. Možná bych byl raději, kdyby to bylo jedno, nebo druhé. Pak je obojí nevýrazné. Ačkoli hororové scény určitě nejsou pro děti. Postavy jsem bohužel neměl rád. Ani jednu. Příběh trochu připomíná pokémony, jen místo nich máme duchy. Bohužel nejlepší část se opening s povedenou hudbou. ()