Bleach

Japonsko, (2004–2024), 167 h 12 min (Minutáž: 24 min)

Réžia:

Norijuki Abe, Akira Iwanaga, Čiaki Kon, Keizó Kusakawa, Rjó Mijata (viac)

Predloha:

Tite Kubo (komiks)

Hudba:

Širó Sagisu

Fumiko Orikasa, Akio Ócuka, Daisuke Namikawa, Džun'iči Suwabe, Hóko Kuwašima, Masaja Onosaka, Noriaki Sugijama, Romi Paku, Šin'ičiró Miki, Juki Macuoka (viac)

Kurosaki Ichigo je obyčejný středoškolák. Tedy pomineme-li jeho schopnost vidět různé nadpřirozené bytosti. Jeho osud se záhy proplete s životem dívky - šinigami (anděl smrti v japonském podání) jménem Kuchiki Rukia. Ta je během souboje s bytostí Hollow (jedna z běžných povinností šinigami) nucena převést své schopnosti na Ichiga. Jenomže už si je nedokáže vzít zpět. Kurosaki tak musí skloubit studia se službou šinigami. Rukiin čin je však mezi šinigami považován za zločin a tak jí unesou do jejich světa Seireitei, kde Rukia čeká na rozsudek, kterým může být i smrt. Ichigo je pevně rozhodnut jí navzdory všem šinigami zachránit.

Bleach je zástupce žánru shounen, je plný soubojů na meče, magie, nadpřirozených bytostí a mnohé díly i humoru. Seriál střídá epizodický charakter s delšími příběhovými celky. Nyní (22.10.2006) má 103 dílů a zdá se, že toto číslo zdaleka není konečné. K témuž datu se nachází na pěkném 32. místě v žebříčku animenewsnetwork. (Subjektiv)

Cracker

Keďže flákam školu, mám tým pádom veľa volného času :) A ako lepšie by som s ním mohol naložiť, než pozretím si anime ktoré má pre mňa nostalgickú hodnotu. Naruta som už videl minimálne 4-krát, takže ho poznám odpredu aj odzadu naspamäť a práve preto, tentoraz prišiel rad konečne aj na Bleach. Príbeh oranžového shinigamiho Ichiga Kurosakiho odhodlaného za každú cenu ochrániť ľudí na ktorých mu záleží, pozná snáď každý kto i len náhodou zavadil o anime. Ja som sa tiež nechal nachytať a odvtedy sú pre mňa tieto japonské animáky takmer každodennou záležitosťou. Dosť o mne, teraz poďme k veci. Začnem tím, čím začína každé anime. Opening. Bleach má obrovské množstvo veľmi kvalitných openingov, samozrejme aj endingov, ktoré si púšťam aj pri písaní tohto komentára a za tie roky sa ich stále nemôžem nabažiť. Obzvlášť songy ako Change a Rolling Star sú nezabudnuteľné. Ak mám porovnávať Bleach s Narutom tak len v tejto kategórii, no a práve tu o kúsok stráca. Ďalšou vecou na zozname, ktorú však pre zmenu musím skritizovať sú Animácie. S nimi som nebol spokojný počas celého vývoju seriálu. Od začiatku až do konca sa mohli autori venovať trochu viac detailom. Kresby sa stále menili a výzor postáv tak isto. Ak si porovnáte Inou z prvej série s Inoue z nejakej, dajme tomu siedmej, série rozdiel je markantný. A musím povedať že v prvej sérii teda vyzerala lepšie. V tomto aspekte u mňa Bleach preháva na plnej čiare. Fillery. Nuda alebo skôr nuuuda? Nie, určite je to NUUUUDAAAA! Jediný solídny bol arc s Nozomi. A preto som ich pri druhom sledovaní rovno vypustil. Hudba. Skúsený fanúšik už dopredu vedel v ktorom momente akú melódiu zahrajú. Nemôžem povedať že boli zlé, ale trochu viac variácii by určite neuškodilo. Príbeh. Bleach nebol prvý a ani posledný seriál, s tématikou shinigami ktorý som videl ale bol z nich však jednoznačne najpestrejší. To sa však dalo čakať pretože organizácie ako Gotei 13, Espada, Vizards, Quincy a obrovské množstvo iných postáv pridávajú na mystickosti a rozmanitosti. Za najlepší arc považujem s veľkým prehľadom, práve ten úvodný. Koncept tohto partizánskeho boja bol aplikovaný aj do Hueco Munda, takže tam som sa moc nebavil. Rovnováha síl bola celý seriál dosť rozhodená, proti slabým boli hrdinovia slabý, proti silným boli takisto slabý, ale nakoniec aj tak vyhrali... Postavy. Z veľkého množstva a rôznych typov postáv je veľké percento takých, ktoré vás po pár dieloch začnú neskutočne otravovať, nudiť ale autori ich využívajú aj napriek tomu. Ja som mal najradšej Grimmjow-a, Uraharu a bez Orihime by to nešlo ;) No a konečne som sa dostal k záveru. Vzhľadom nato že Bleach je čistokrvný shounen, často pôsobil, často si požičal niečo aj z iných žánrov. Najviac zo všetkého sa mi však aj tak páčili tie momenty, keď sa na scéne ukázal hrdina, vždy neskoro, vždy s grimasou na tvári a vždy všetkých vyklepal. Nakoniec som hodnotenie musel stiahnuť zo 4 len na 3 hviezdy. Tie tri sú však poctivo zaslúžené a Bleach si budem aj tak pamätať ako skvelé anime. () (menej) (viac)

Naushika.

Hodnotím prvních pár sérií, které byly vážně nápadité a měly spád... Sympatické postavy, originální prostředí a jeho zákonitosti, efektní souboje a schopnosti, občas dokonce i nějaká duchaplná myšlenka! Dál už to ale jen stagnovalo a stagnovalo, invence čím dál míň, originalita tatam, čím dál tím rozvleklejší děj, zhoršila se i kvalita animace... návykové to ale bylo stejně - setrvačností jsem dojela někam k dílu 150 a pak mě to naštěstí, během čekání na další, pustilo. :) ()

prome

Nesnáším tenhle typ anime. Rychlá navykovost zaručena. Dopadl jsem tady úplně stejně jako u Naruta. Jel jsem jeden díl za druhým, skvěle se bavil a teď musím na další díly čekat. EDIT: Hodnotím asi jenom do nějakého 200 dílu. Pak jsem přestal sledovat, protože úroveň šla rapidně dolů. Jen už asi z povinnosti čtu mangu. ()

Subjektiv

Tohle je prostě shounen. Magie, meče, neústupnost, odvaha atd. Kdo má shounen rád, bude mít rád asi i Bleach, kdo nemá shounen rád...však víte. Naruto, konkurent v žánru, mě však bavil o něco více, jsou v něm IMHO zajímavější postavy a souboje. V Bleachi sice mají postavy spousty zajímavých zvláštních schopností, ale v Narutovi také a tam s nimi navíc i o dost více taktizují. Úvod Bleache není nijak extra zajímavý, část v Seireitei (osvobozování Rukie) je rozhodně velmi solidní, pak následují nějaké fillery a další příběh a další fillery. Fillery jsou IMHO docela průšvih a navíc ty další příběhy už se kvalitě a hlavně původnosti "osvobozování Rukie" nějak nejsou schopny rovnat. A navíc mi neustálé klišoshounenovské učení se novým mocným bojovým technikám, obnovování ztracených schopností, či neustálé stavění nových nepřátel ve stylu "to proti čemu jste dosud stáli, nebylo nic," začíná pomalu lézt na nervy. A nejhorší jsou fillery stylu "Koushirou hraje fotbal s Ichigovou sestrou". Měním hodnocení na lepší ***. ()

studo

Prvé stretnutie s anime dopadlo viac ako úspešne... Za dva týždne zbehnutý celý hlavný arc bez fillerov a musím skonštatovať, že príbeh a postavy boli úplne super... Skvelá hudba a humor mi sadol. Žiadne zbytočné naťahovačky, pekne to odsýpalo. Skvelí záporáci, ktorých by mnohé filmy mohli závidieť. ()

• Kubo Tite v jednom z rozhovorů začátkem roku 2012 prozradil, že seriál prý poběží ještě deset let a že i on sám byl překvapený, kdyby práce na jeho dílu skončila. (Andrew_Deer)
  • Když se autor Kubo Tite rozhodl psát mangu o Shinigami, původně ji pojmenoval "Snipe" a postavy namísto mečů měly zbraně a kosy (nositelkou kosy měla být Kuchiki Rukia). Nakonec si to vše ale rozmyslel a vytvořil Bleach takový, jaký je teď. Původní manga vyšla také v českém jazyce. (Zumongar)
  • V epizodě je odhaleno, že původním Kenpachi byla kapitánka Unohana. Jméno Kenpachi vždy užívá jen ten nejsilnější Shinigami. V jednom čase tak může být pouze jeden Kenpachi. Že je kapitánka Unohana Kenpachi bylo v seriálu několikrát naznačeno. Nejčastěji jí samotnou, když někoho o něco žádala se zvláštním úsměvem, kdy využívala svého neobvykle vysokého Reaitsu, aby požádaného zastrašila a přiměla udělat přesně to, co potřebovala. (Aporol)