Sladký východ

(festivalový názov)
  • USA The Sweet East (viac)

Režijní debut Sladký východ kameramana (např. Dobrý časy bratří Safdieových) Seana Price Williamse je žánrově anarchistickou obžalobou idealistického obrazu, který o sobě samých vytváří Spojené státy americké. Studentka střední školy Lillian (vycházející hvězda Talia Ryder) za dramatických okolností opouští školní výlet, a zdá se, že v klubu, odkud utíká, zanechává i svoji identitu. Od tohoto okamžiku se stává kýmkoliv, koho v ní vidí lidé, které na svém bezcílném putování potkává. Ironický komentář nejen současného života v USA, ale také rýpnutí do filmové indie scény. To vše pomocí mnoha postmoderních odkazů nejen na Edgara Allana Poea. (MFF Karlovy Vary)

prokop04

Absolutně nevím co to bylo zač, ale líbilo se mi to. Talia Ryder jako hl. postava se na to zvolila perfektně, odvedla skvělý výkon - vnitřní deprese jí koukají z očí. Ano, je to drama, ale především roadmovie, které běží a střídá všechno možný. Pojednání o americkém světě je v tom cítit jen trochu, mnohem zásadnější pro mě byl ten motiv, pubertální holky, která se prostě kousla a utekla "z domu". Vře v ní mládí, svoboda, kuráž, místy i taková ta vystrašená sebereflexe. Ze stránky vizuálu je hezky použitý jemně zrnitý filtr, kamera se snaží zabrat pohyb, někdy jde i do opravdových extrému, kde se s ní cuká apod.   Celkový děj není zcela uchopitelný, je to prostě odněkud někam. Samotný konec si ani nepamatuji, prostě to skončilo. ()

Vančura

Talia Ryder fajn, dějově mě to ale moc nebralo (v některých momentech je to i dost nudné), a celé to ústí v podivný závěr, kdy člověk vylézá z kina a moc neví, co si o tom myslet. Film, který se rychle vykouří z hlavy, aniž by po něm zůstalo něco víc než pár prchavých dojmů. Btw. překvapil mě tam herecký výskyt Jacoba Elordiho z Eurofie. ()

Arsenal83

Keď sa raz stratíte na hajzloch v obchoďáku a budete hľadať východ, nikdy ho po úspešnom nájdení nahlas nenazvite sladkým východom, inak by vás takí ako maršál spotené čelo Naď mohli obviniť z prokremeľskej propagandy. Tento tínedžerský sladký východ je o niečom inom. Ani sladký veľmi nie je. Je plne festivalový, so zrnitým vizuálom zafarbeným akoby od šťaniek, no a mladá baba prechádza od jednej subkultúry k druhej na americkom východnom pobreží a to je tak všetko, čo má spoločné s východom. Zvyšok je vyholený tupec, pohľady na Mein Kampf a spanie s hákovým krížom, čo má poukázať na to, že aj také prvky sú v americkej spoločnosti prítomné, avšak v žiadnom prípade nejde o vrcholové dielo typu Kult hákového kríža. Ukazuje len Ameriku ako krajinu stále väčších kontrastov a ako sa s tým musí vysporiadavať nová generácia. ()

DanMac

Fascinujúci pohľad do americkej spoločnosti cez oči mladej Lillian, ktorá sa na svojej nepredvídateľnej ceste stretáva s rôznymi subkultúrami a spoločensko-politickými názormi. Obsahovo i formálne originálne, avšak ku koncu už unavujúce a nevyvážené v zábavnosti v porovnaní s prvou hodinou. [KVIFF2023} ()

FilmysMartym

Perfektné bizarně vyobrazeno všechno špatné/problematické na Americe. Postupem filmu se plynule přesouváme skrze ožehavá témata mnohem více do hloubky mentality určité skupiny americké společnosti a ještě k tomu dokonalým, nehasnoucím tempem. Kamerová práce absolutní špička, střihová skladba fakt na úrovni a Talia v hlavní roli je úchvatná. Zatím nejlepší film, který jsem na KVIFF viděl! ()

• Simon Rex, ktorý vo filme hrá neonacistu, má v skutočnosti rusko-litovský židovský pôvod. (Arsenal83)
  • Sean Price Williams nedokázal zohnať peniaze na tento projekt a myslel si, že mu na jeho režijný debut už nikto nedá peniaze, zachránil ho však Alex Ross Perry, ktorý využil svoje vzťahy, zabezpečil herecké obsadenie a získal financie. (Arsenal83)