Tour de France: Bez příkras

• Veľká Británia Tour de France: Unchained (viac)
Dokumentárny / Športový
Veľká Británia / Francúzsko, 2023, 5 h 34 min (Minutáž: 34–50 min)

Seriál sleduje několik týmů, jak v roce 2022 bojují o vítězství v nejdrsnějším cyklistickém závodě na světě a zažívají slzy a pády i triumfy. (Netflix)

M.i.k.e

Tour De France sem naposledy sledoval v dobách kdy byl Lance Armstrong obdivován za svoje výkony a nebyl globálním vyvrhelem, což už je hodně, hodně dávno.  Netflix nyní provedl to samé co kdysi s F1 a natočil vtahující dokument, který možná úplně neosloví pravověrné fanoušky, nicméně nakonec dosáhne přesně toho samého co Drive To Survive - vrátí ke sledování lidi jako já a navíc ještě přitáhne pár nováčků a to nakonec není vůbec málo. Koho by snad zajímalo, jaký tenhle dokument je, pak je to prakticky kopie Drive To Survive se všemi plusy a mínusy, akorát se tu místo aut jezdí na kole...90% ()

Djoker

Hlavouni z Netflixu objevili další sport. Po královně motorsportu Formuli 1 přešli na královnu silniční cyklistiky Tour de France. Drive to Survive namotalo mnoho lidí, kteří se ani nerozjedou bez automatické převodovky, takže díky Unchained určitě stoupne obliba elektrokol. Od začátku je komická fascinace pády a zraněními. Snaha o vytváření kauz je kapitola sama pro sebe. Vlčí smečka, super Wout a jantar Jasper jsou však vděčné materiály pro vytvoření zápletky. Jelikož tvůrci neměli přistup k týmu UAE, tak se podařilo vytvořit děsivou auru kolem pohodáře Tadeje, což působí taky dost zvláštně. Výsledkem jsou půlhodinové sestřihy etap proložené rozhovory se závodníky, glosami odborníků a záběry z týmových porad. Pro fanoušky cyklistiky nic objevného, pro neznalé zřejmě jen další materiál pro bezhlavý bing watching. ()

Jara.Cimrman.jr

"Je to kluk, který má talent. Jen se na kolo podívá a samo se rozjede." Mám tu smůlu, že patřím mezi blázny, kteří Tour de France 2022 viděli. A to všechny etapy, takže snaha o dramatičnost u mě vyzněla do prázdna. Nicméně strategie jednotlivých týmů a jejich okamžitý změny byly hodně zábavný. Dost mě taky pobavil Jacobsenův souboj s limitem v horách, nepovedenej projekt Stefan nebo ukázka čůrání za jízdy. Záběry byly prostě dokonalý a já už se těším na další ročník. Jen ten dabing dělala skupina idiotů, která o Tour nikdy neslyšela. Nedokázali říct správně ani názvy týmů natož jezdců. Zejména ten několikrát zmiňovanej Počagar v poslední epizodě mě trhal uši. Tohle by zkrátka měl dělat aspoň malej fanda, kterej by si nedovolil zkomolit jméno fenoména Tadeje Pogačara ani týmu AG2R Citroën (fakt se to nečte foneticky). ()

makakus

Tak se Francouzi rozhodli napodobit do puntíku fenomenálně úspěšný Drive to Survive. A aby nic neponechali náhodě, přizvali si k tomu i stejnou anglickou produkci. Všechno je stejné - rychlá až překotná skladba záběrů, dynamické střídání akce - výpověď (často afektovaná, nepřirozená, přečtená podle scénáře), podpora záběrů sugestivní hudbou (která je tam nacpaná často až rušivě) a expresivními zvuky (zbytečně bombastické), těkavá, rádoby nervózní kamera, zpomalené dramatické momenty z různých úhlů... Ale celková skladba, stavba nebo řekněme kompozice nestojí za nic. Guláš. Třeba první díl působí jako sáhodlouhý trailer, který se utrnul z řetězu. Vůbec se nedaří vytvářet silné, dojemné, dramatické nebo i humorné minipříběhy. Jezdců, stájí, trenérů.  Chybí prostá lidskost bez příkras. Chybí jasný fokus, ostré zaměření, které bylo pro každý díl DtS typické. Tady je to jen chaos bez silných témat, bez změn tempa a nálady - tedy bez toho nejdůležitějšího. Bez skladatele. Ani bych se nedivil, kdyby to sestříhala umělá inteligence, protože lidský prvek a skutečnnou kreativitu tam vůbec nevidím. ()

Likan7

Nemůžu říct, že bych cyklistiku sledoval, ale každé léto Tour de France se zájmem sleduju. Patří to k létu jako Vánoce k prosinci. A pokud Netflix něco umí a co zatím nezmr*il, tak jsou sportovní dokumenty. Bez příkras je tedy jen další sport, do kterého nás Netflix nechal nahlédnout, tak trochu pod pokličku. Pro nějaké věrné fanoušky to asi moc není, celkem chápu, že většinu informací už znají, ale pro mě jako laika je těch 8 dílů parádní, zajímavá podívaná. ()