Mistři starých řemesel

Česko, 2023, 3 h 32 min (Minutáž: 26–27 min)

Jakým způsobem vznikaly věci denní potřeby před staletími? V novém dokumentárním cyklu nejlepší čeští řemeslníci oživují dobové metody při vytváření replik historických artefaktů. Předměty uchované přes propast času vyprávějí neznámé příběhy o zručnosti, materiálech, inteligenci a vkusu, technologiích, ale také o krutosti našich předků. (Česká televize)

ChickenPate

Nádherný seriál. Jsem rád, že něco takového vzniklo. Všech 8 dílů natočeno velmi poctivě a troufnu si říct, že se v tomto případě nejedná o seriál, který se bude reprízovat jednou, ale naopak bude mít dlouhodobou hodnotu. ()

ostravak30

Mistři starých řemesel je pozoruhodný dokument, který odhaluje praktiky starobylých obyvatel. Jak můžeme vidět, i dnešní současní vědci a archeologové měli problém se starými metodami něco vyrobit. Častokrát si museli pomoci moderními metodami. Alespoň je ale vidět, jak moc bez technologií a vynálezů 21. století dokázali předci tvořit. A skvěle tvořit. ()

anatheman

Naprosto úžasný dokumentární seriál. To se Čétéčku opravdu povedlo. Určité pochybnosti se u mě projevily u prvních epizod - hlavně u Bronzu a Železa, kde se přeci jen při rekonstrukcích používalo větší množství moderních nástrojů při tvorbě artefaktů. Což mě u pořadu, který se od počátku prezentoval jako průvodce experimentální archeologií, trochu zklamalo. Nicméně oceňuji, že komentátor význam těchto anomálií alespoň snížil tím, že vysvětlil, že by dané činnosti uskutečnili naši předci jinak. Jako nesporné pozitivum považuji to, že ve všech epizodách vystupovali experti, kteří k náležitým problematikám přistupovali s patřičnou exaktností a erudicí. Tak to má prostě být! Zároveň se mi líbily i vhodné grafické vychytávky, především grafy s jednotlivými epochami či schémata některých konstrukcí, respektive nástrojů. 5/5 - Dokumentární pořad roku! ()

• V roce 1978 se pohraničníci pokusili vyhodit věž Tichou do povětří, protože stála 40 metrů od hraničního elektrického plotu. Vzhledem k tloušťce stěn, která činila až 3,5 metru, se jim to nezdařilo, pouze ji poškodili. (sator)