Pro adaptaci patrně nejslavnějšího antiutopického románu všech dob, Orwellova 1984, se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Pod jeho velením se John Hurt obléká do kůže Winstona Smithe, který věří, že i v totalitní Oceánii je možno uniknout pohledu Velkého bratra a nabýt ztracené svobody… (oficiálny text distribútora)

Umělec

Díky scénáři, respektive námětu je to zajímavý film. Ale prostě ke knížce to má hodně daleko. Navíc, kdo knihu nečetl, bude se v některých momentech orientovat hodně těžce. Na druhou stranu, zfilmovat příběh, založený na vnitřních pocitech a silně prožívaném, ale hluiboko skrytém pocitu nesvobody je těžké. Takže zklamaný nejsem, bál jsme se horšího zpracování. Jako takový doplněk ke knížce je to dobré.... 70% ()

♠Apple♠

Natáčet film podle knihy v sobě vždy nese určité riziko, zvláště když se jedná o dílo tak notoricky známé jakou „antiutopistická bible“ 1984 George Orwella (1903-1950) bezesporu je. K filmu jsem přistupovala zvláště kriticky nejen proto, že zrovna jsem měla románovou předlohu rozečtenou, ale také psala práci o období stalinismu v Rusku, kterým se právě Orwell inspiroval. Film působí depresivně a jeho svět je zoufalý a špinavý, jinak to snad ani nejde. Ale zatímco ochromující zážitek z filmu Vám vydrží jeden večer, kniha Vás ovlivní na celý život a to je asi celý problém v kostce. Možná že se režisér Michael Radford (nar.1946) tak upjatě držel knihy (dokonce pro co největší věrohodnost natáčel v Londýně v dubnu až červnu 1984, tedy přesně v době, kdy se kniha odehrává), že filmu chybí vlastní duch. Na strhující námět je film velmi mdlý a postavy spíše lhostejně znuděné než vyděšené. Winstona a hlavně Julii jsem si představovala úplně jinak. Naproti tomu Richard Burton (1925-1984) se ve svém posledním filmu opět blýskl. Chválím také některé sice ojedinělé, ale zato pěkné detaily – například ten, jak se Winston holí tupou a zkrvavenou žiletkou. Hlavní principy Angsocu, v jejichž duchu se nese i celý film jsou Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla, kdo neuvidí nepochopí. ()

creTin

Předloha je geniální, to víme všichni, potenciál pro zfilmování je obrovský, to taky víme všichni. Tak proč ale proboha vzniklo něco takovýhleho, to už dokáže povědět málokdo. Tenhle film se soustředí na jednu jedinou věc, na zobrazení absolutní zoufalosti a svym způsobem se mu to docela i daří. Zoufalý výrazy zoufalých postav jsou bez problémů uvěřitelné, všeobjímající šedé budovy a scénérie zoufalostí taky překypují. První problém ale je, že Winston je tu předhozen už jako zoufalá troska, prostor pro jeho psychologickou změnu už je tedy minimální a i když by měl mimo dohled Velkého bratra hýřit nadšením, láskou, pozitivismem, pořád vidíte jen jeho sklíčený uzoufaný ksicht. A takhle je to naprosto se vším, všude jenom šeď a zoufalost, nic víc. Pokud bylo cílem přenést zoufalost i na diváka, povedlo se, je to nuda k uzoufání. Hodně slabé ** ()

johny.duch

Výborné zpracování Orwelova románu. Pokud tedy hledáte kvalitní a hluboký filmový zážitek s hutnou myšlenkou, který vás donutí k zamyšlení tenhle film je dobrá volba. Pokud jste četli i literární předlohu a pochopili ji a berete v úvahu i dobu kdy byla napsána, tak pro vás tento film dostane i další rozměr. ()

burg

Tíživá atmosféra dýchá vlastně z každého filmového políčka. Být sledován, odposloucháván, nahráván a kontrolován.. Brr!! Knížka mi možná přišla maličko lepší, ale film je natočen bezvadně. Jen nechápu, jak to mohl Orwell vědět tak dlouho dopředu. Vždyť všechno, co sepsal se pak skutečně stalo!! ()

Alpha69

1984 je jedna z mých nejoblíbenějších knih - protože je neuvěřitelně děsivá. Pro mne, jelikož jsem většinu svého života prožila v České republice a nijak mne tedy nezasáhlo období totality, hraje tedy víceméně roli sci-fi - prostě něco, co si vůbec nedokážu představit. A stejně na mne působil i film - běhal mi z něj mráz po zádech a měla jsem z něj po několik dní neklidné sny. Pokud tedy chcete trochu rozvířit myšlenky, tak do toho... " Under the spreading chestnut tree, I sold you and you sold me..." ()

raiden14

Sklamaný som.Hodne. Zase raz pojdem proti verejnej mienke. Film ma relativné dobré hodnotenia world-wide. Ja som vsak po jeho zhliadnutí zostal hodne,hodne sklamaný. Mizerné herecké výkony, škaredá herečka v role Julie (ok.toto je subjektivne, len jednoducho takto som si ju v knihe ani zdaleka nepredstavoval a ukrutne sa mi tam nehodila) a celkovo dej mi prisiel velmi zvlástne podaný (tj. ten kto knihu necítal nepochytí 50% scén).Na druhej strane to ma celkom fajn atmosferu a soundtrack. Oproti knihe je to vsak neskutocne slaby odvar. ()

Paan

Stejně jako knížka to není pro každého. Stejně jako knížka to je šedé, hnusné, bez východiska a s pár hluchými a rozvláčnými místy kdesi uprostřed, v druhé části. Myšlenka románu a příběh jsou vystiženy dobře, ovšem trochu mi chybělo jasnější vylíčení všech atributů této vize - newspeaku, doublethinku, čtyř ministerstev a taky proletářů, všemu bylo v originále věnováno podstatně větší pozornosti. Nakonec to z románu, který se nelíbí každému, dělá film, který plně docení a pochopí spíš jen ten, kdo četl předlohu. I tak je to ale jedna z těch povedených adaptací. ()

tiradentes odpad!

Geniálna kniha premenená na filmový brak. Už v úvode filmu bolo porušené základné pravidlo knižnej predlohy - neprípustne dlhé vzájomné pohľady hlavných postáv - Veľký brat ťa predsa sleduje. ()

SnowCZ

Nedávno jsem dočetl knihu a když jsem se dozvěděl, že je film, musel jsem se na něj kouknout. Bohužel sem z filmu zklamaný a když ho ohodnotím 3/5, sem až moc mírný. Ve filmu prostě chybí důležité a zajímavé pasáže, případně jsou tyto pasáže poupraveny, aby děj rychlejc odcejpal. Je to až k nevíře, kolik toho ve filmu chybí. Je to až tak špatné, že ten kdo knihu nečetl, nemohl film plně pochopit. V knize je jasně psáno, jak si Winston s Julii na svůj vztah na veřejnosti dávali pozor. Šli u sebe a nedívali se na sebe a ne že na sebe neustále pokukovali. Vždyť nejprve dostal vzkaz miluju tě, kde mu ho Julie podstrčila když padala a na vzkazu nebylo nic víc! A než se naskytla volná chvilinka, kdy s ní mohl prohodit větu kde se sejdou, uběhlo několik dní, týdnů. Takhle se Winston choval, opatrně! Kdyby se choval v knize tak jako ve filmu, velkej bratr by s nimi zatočil hned z počátku. Nejvíc mě (krom osekání) vadila přehnaně ponurá atmosféra, která byla prostě nerealistická, kdo knihu čet, pochybuju, že si představoval chování např Winstona, tak jak se choval ve filmu herec který ho hrál. Žádná změna nálad, když poznal Julii, prostě jen otrávenej xicht alá mouchy snězte si mě. Jediná scéna která se mě líbila (po přečtení knihy sem si ji představoval podobně) byla v místnosti 101, ale to je vše a koncem to úplně zabili. Těšil sem se na konec jaký je v knize, plný emoce ze strany Winstona, prostě kde miluje konečně velkého bratra upřímně od srdíčka a pak pif. A ne jak ve filmu, kde ho ani nezastřelili, jen to tedy naznačili a člověk si musel domyslet, že byl následně zastřelen. Nevím pro koho je to film. Pro člověka co knihu četl a pamatuje si ji, rozhodně ne. Pro člověka co knihu nečetl, taky rozhodně ne, protože pak bude dotyčnému dost unikat smysl. Místy sem měl i dojem, že režisér knihu nečetl, jinak sem si nedokázal představit, proč sou ty scény jinak o proti knize. Kniha geniální, film nikoli. ()

akiro

Kdybych měl hodnotit námět tak je to jasných 5*. Jestli mám hodnotit film tak to jsou 3* a ty jsou za výkon hlavního hrdiny a R. Burtona. Dále pak za stvárnění pochmurného prostředí neosobního světa Oceánie. Možná jsem měl nejdřív shlédnout film a až potom si přečíst knihu, ale bohužel se tak nestalo a vtažení do filmu nesplnilo mé očekávání. ()

Foof

Výborný anglický spisovateľ a večný pesimista George Orwell napísal v roku 1848 dielo, ktoré mi utkvelo v pamäti a určite tam ostane ešte veľmi dlho. Z pravidla je kniha vždy lepšia (minimálne dejovo), ako filmové spracovanie. V tomto prípade bolo spracovanie až nad moje očakávania verné. Pri čítaní knihy som už samozrejme vedel o tomto filme, tak som si len pre lepšiu predstavivosť pozrel obsadenie filmu a bol som príjemne prekvapený zistením že hlavnú úlohu Winstona Smitha stvárnil John Hurt. Po prečítaní knihy som si pozrel film a bol som veľmi potešený Hurtovým herecký výkonom. Jediná vec ktorá sa mi nepáčila na filme bola nedostatočne vystihnutá myšlienka. Dovolím si povedať, že keby som si pred zhliadnutím filmu neprečítal knižnú predlohu, nebol by som schopný dokonale pochopiť depresívnu a melancholickú myšlienku tohto diela. Asi najviac mi vadil koniec pri ktorom nebolo jasné ( aspoň mne ) komu patrili posledné Winstnove slová, či Veľkému B. alebo Julii. Pričom posledné slová knihy zneli (kto si chce prečítať knihu nech túto poznámku preskočí): "Miloval Veľkého Brata", z čoho bolo nad slnko jasnejšie že Winston Smith bol "napravený". V každom prípade to bol veľmi kvalitný film a ani z ďaleka neľutujem čas ktorý som pri jeho pozeraní strávil. 75% ()

babuca

Ja som sa veľmi nudil...veľmi slabo natočené. Za knihou to neskutočne zaostáva ! Myslím si , že vačšina ľudí nadsadila hodnotenie a to poriadne. Len preto aby nevyzerali ako sedliaci ktorí tomu nerozumejú. Proste stratili svoj charakter a odvahu napísať že filmová verzia je extrašit ! ()

Epikuro

Materie knihy 1984 je pojem, terminus technikus současné masové komunikace, a potažmo neskutečná výzva pro filmaře. Kniha má své axiomy, těžiště a silné postavy. Bohužel toto recenzované dílo nic z tohoto nedokázalo podchytit a místo antiutopického varování zde máme mix drama, sci-fi, thrilleru a romantiky v dosti nepřehledné směsici, která ani přes poměrně dlouhou stopáž (okolo 113 minut), nedokázala vystihnout to podstné a zbytečně se žene za pozlátkem, které kniha přidává jen pro odpočinek čtenáře znaveného tím hlubokým a podstaným. 1984 totiž není o atmosféře, ale o varování, které nebylo pochopeno a vyslyšeno a určité části světa je s příchodem internetu již realitou, byť ti lidé žijí mnohem více cool. Vždyť kam tou dnešní komercionalizací světa, lidskými právy a svobodou směřujeme mí drazí proléti? Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla. Válka je mír. ()

jendelin888

Úžasná knižní předloha, se kterou se trochu zametlo. Kdyby film tak přímo neodkazoval Na Orwella, dal bych mu ++++. Film se nehodí pro toho kdo by si chtěl zkrátit práci do hodiny literatury. ()

CHORCHOJ

Velmi verná adaptácia knihy.Knihu som mal rozčítanú asi do polovice a nevydrzal som a pustil som si film a napriek tomu že bola velmi zaujimava už si to asi nedocitam,lebo film to dopovedal dokonale za nu.Tie obrazy z filmu ma nesmierne prekvapili svojou az dokonalostou znazornenia mojich predstav pocas citania.Je asi dost dolezite mat to precitane ,alebo aspon rozcitane,ked si chcete tento film uzit naplno,ale aj bez toho je to velmi zaujimava "podívaná". ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Většina herců je ráda, když za život nastřádají hrstku výrazných rolí. John Hurt, jenž nás právě opustil ve věku 77 let (zákeřná rakovina...), ale na tak malé ambice kašlal. Hurt začal hrát ve… (viac)

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (viac)