Gueules noires

• angličtina The Deep Dark

Skupina baníkov spolu s vedeckým pracovníkom - profesorom, zostanú uväznení kilometer pod zemou v tajomných, starobylých chodbách, ktoré ukrývajú záhadnú hrobku. Avšak chamtivosť jedných z nich spôsobí, že prastaré zlo, ktoré hrobka ukrývala, sa zrazu prebudí. (sochoking)

EvilPhoEniX

Počátek New French Wave extremity roku 2024 je zde!Šikovný Mathieu Turi po parádním Meandre se stává zárukou Francie a jeho novinka je rozhodně vděčná creature feature žánrovka, vlastně zatím to nejlepší, co jsme letos mohli vidět. Skupina horníků jde s jedním profesorem do jeskyně, který tam jde posbírat nějaké vzorky, jenže objeví cryptu a probudí pradávné zlo s lovecraftským nádechem! Příběhově celkem jednoduché, ale díky atraktivnímu a neotřelému prostředí horníků to vůbec nevadí. Jeskyně je správně temná a klaustrofobická, postavy jsou v pohodě a nepředvádí žádné logické přešlapy, velkým plusem je samotné monstrum-kde potěší praktické efekty i mytologie kolem něj a vypadá opravdu správně creepy a nepříjemně, ikdyž trochu škoda, že se objeví až po hodině filmu. Došlo samozřejmě i na slušné Gore, tady jako vždy by se dalo přitvrdit, ale je to dostačující. Atmosféra taktéž šlape, nejatmosféričtější sekvence byla za mne ta, kde se použil fotoaparát- osvědčená jistota! Řemeslně výborné ( hudba mohla být lepší). Za mne velmi fajn monster Survival s horníky, který by neměl nikoho urazit. Letos zatím jasná hororová jednička, tak projevte Vděk a sypejte ty čtyřky! 75% ()

Kudly4

Lehce nadprůměrný klaustro Horor z podzemí, kdy skupina horníků objeví tajemnou hrobku, ve které se nachází pradávná nestvůra z jiného světa. Škoda, že atmosféra nebyla více tísnivější a postavy jsou až moc nezajímavé, takže jsem vlastně ve finále fandil tomu zlu, které vypadalo fakt solidně. Dojde i na několik šťavnatých Gore scén - scéna s tlusťochem byla parádní. Každopádně, strach jsem během sledování nepocítil, ale ztráta času to určitě taky nebyla. Lepší tři. (130. hodnocení) ()

JASON_X

Třetí Turiho celovečerák se opět nepovedl, a tak po slušném Méandre zase zklamání. Nadprůměrně hloupý příběh (i na horrorové béčko), pitomé a pitomě zahrané (přehrávané) postavy, epileptická ruční kamera, mizerný obraz (protože jsme v dole), tragikomická (snad rádoby lovecraftovská) příšera, a jak jinak než nádavkem pořádná porce pozitivní diskriminace a angažované kritiky kolonialismu. A já blbý hejl jsem doufal v nějaký druhý Descent, pche. Slabá druhá za trochu historických výjevů a reálií z pracovního života dřívějších horníků (prvních ca 30 minut), tuze rád prolézám všemožné hornické skanzeny a jedině proto nepovažuju tenhle film za úplnou ztrátu času. ()

J*A*S*M

Řemeslně moc pěkně zvládnutá dobrodružná hororová naháněčka v podzemí. Výpravou skvělé prostředí pro horor, navíc to pracuje s indianajonesovským motivem objevování zapomenutých prostor po starých civilizacích - na papíře to zní, jak kdyby ten film vysoustružili přesně pro mě. Potěšilo mě také, že je v úvodu dostatek času věnován představení postav, a ty proto nepůsobí jen jako zaměnitelné maso na porážku. Proč tedy jen mírná žánrová spokojenost? Zaprvé, ten film je sice atmosférický, ale vůbec ne strašidelný. Příšera nadesignovaná docela pěkně, ale působí divně strnule ... a jako že když by do ní člověk jen lehce žďuchnul, tak se rozpadne. A zadruhé - a to pro mě byl větší problém - scénář je v druhé polovině filmu fakt bolest. Dlouhé minuty stopáže trávíme tím, že profesůrek chodí s deníčkem po jeskyni a velmi scenáristicky nuceně vypráví mytologii, aby divák věděl, s čím má tu čest. No a úplně se dojem scenáristické příčetnosti ztrácí ve chvíli, kdy se v tom profesorově deníčku (shrnujícím prý 27 let výzkumu) začnou hrabat ostatní postavy (v oboru nikterak kvalifikovaní horníci!) a úspěšně podle jeho poznámek luští starodávné písmo. To jsem v duchu tvůrcům vzkazoval, ať proboha nechaj ty postavy jen bezmyšlenkovitě běhat podzemními chodbami a nevymýšlí takové kraviny ... ()

darkrobyk

Pominu-li úvod, pak je více jak polovina hornické drama, zbytek monstrhoror. Prostředí jeskyní a štol je vizuálně vděčné, klaustrofobická atmosféra se přímo nabízí. A přeci dokud nedojde na naháněčky a útěky, chybí napětí i strašidelno. Zbystřil jsem v momentě, kdy profesor prohlásil - Tak přeci jen Abdul Ahazred nebyl tak šílený! Znalci Lovecrafta jistě hned poznali, že mluví o autorovi fiktivního Necronomiconu. A mě v tu chvíli zamrzelo, že se děj nepohnul více tím směrem, že nedošlo na chapadla, ba co dím, na apokalypsu...jasně, ta by vzhledem k vyprávění příběhu z minulosti nebyla logická, ale mohla by nastat v oné pozdější době. Poslední třetina má spád, nechybí gore a slušnou kameru doplňuje intenzivní hudba. Potěšilo mě monstrum, evokující Vetřelce i podobné potvory z osmdesátých let. Nebylo to špatné, ale klidně mohl být film, když nic jiného, kratší. 3,5* ()