Pre Maxa (Jamie Foxx) už je jeho dvanásťročná práca losangeleského taxikára absolútnou rutinou. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ich tváre, mihajúce sa v spätnom zrkadle, si pamätá sotva do okamihu, kedy za sebou zabuchnú dvere. Ale na klienta z dnešnej noci, nájomného zabijaka Vincenta (Tom Cruise), tak skoro nezabudne. Vplyvný drogový kartel sa má objaviť pred federálnym súdom a tak je treba eliminovať piatich korunných svedkov. Všetci sa vyskytujú v Los Angeles, a tak Vincent nastupuje do Maxovho taxíka, berie si ho ako rukojemníka a pre dvojicu sa začína rušná noc. Ak Max nebude spolupracovať, skončí s guľkou v hlave. Ak bude spolupracovať, stane sa komplicom. Keď sa po prvých komplikáciách stane žlté auto cieľom jednotiek L.A.P.D. a F.B.I., prežitie nesúrodej dvojice je nečakane závislé na jednom od druhého. (oficiálny text distribútora)

Alaitos

Film je v některých místech trochu příliš nelogický a příběh celkem snadno předvídatelný, přesto se však díky skvělé režii a hereckým výkonům jedná o velmi solidní nadprůměr. ()

Radim

Velice slušný akční thriller. Hlavní hvězdou sice je Tom Cruise, ten ale odvádí jen svůj průměrný výkon. Zato Foxx je opravdu skvělý a nadchl mě. K dokonalosti filmu ale přece jen něco chybí - měl jsem pocit, jakoby se střihač až moc snažil, jakoby tam chyběly některé scény. ()

Bafo

Michael Mann se predvedl jako skveli reziser a narocil suprove drama a taxikari a jeho zakazniku... Proste film je celou dobu zabavny a to diky SKVELYM hereckym vykonum a celkove technicky zvladnute strance filmu... Film nese poselstvi kterym se nijak netaji ale presto to nevyzniva jako trapne klise... Coz dokazuje ze i scenar je pomerne kvalitni... ()

defagoo

Vynikající! Ještě měsíce jsem se s tímto filmem loučil a vytěsňoval ho z hlavy ven, stejně jako postavu Vincenta a jeho filozofování a chladnokrevnost - opravdu postava jejíž charakter by se dal studovat (a to stačí 119 minut filmu). Kromě toho tvoří úžasnou atmosféru tma a světla velkoměsta a kdovíco ještě... Prostě paráda. Drobné chybky ve scénáři odpouštím. ()

shimpy(CZ)

Skvěle natočený thriller, se skvěle zahranými postavami, s atmosférou, a s velmi vynalézavým scénářem. Jamie Foxx hraje na výbornou, a Tom Cruise - tomu bych věřil i kdyby mě tvrdil, že si jde do prádelny natrhat maliny. Prostě vrah jak má být. Opravdu vynikající film... ()

Káronoš

Collateral je opravdu chorošnej krimi thriller, který tiká na sekundu přesně ve všech filmových aspektech. Nenajdete tu výrazněji slabší či méně deprimující scénu, která by narušovala výborně naladěnou tísnivou a mrazivou atmosféru. Stylizace postav dvou hlavních hrdinů, jejich vystupování, osud (poslání) a společné dialogy táhnou snímek kupředu a nedovolí divákovy ohlížet se zpět. Cruise konečně svůj obrovský potenciál uplatnil v roli, která k němu skvěle pasovala a svojí mrazivou bezsoudností působil dokonale vyzrále a tajemně. Maxova proměna (lépe řečeno osobité dozrání) seděla Foxxovi jako přibitá a jeho celkové působení si nominaci na oscara určitě zasloužilo. Nezbývá než pochválit úžasnou režii, hudbu, kameru, střih a scénář. Konečně pořádný napínavý thriller, který i přes drobnou dějovou okatost pořád má co nabídnout a pěkně "zacvičí" i s minimálně zaujatým divákem. Hodnocení: 9/10. ()

mirkaaa

Výborný thriller s dobrými herci. Film nepostrádá svižné tempo, napětí a netradiční zápletku. Až na ten závěr, který se mi nelíbil a mohlo to skončit přesně naopak, je to jeden z mála povedených filmů s Tomem Cruisem. ()

Standito

Najhorší Mann. Aj keď jeho réžia, herci (aj keď J. Fox mohol byť presvedčivejší), či digitál sú OK, napätia bolo viac než dosť. Tak kde je chyba? Scenár. Ako aj vo filme zaznie, v LA býva 17miliónov ľudí a 5. svedok je práve ten, ktorého viezol taxikár predtým, ako k nemu nasadol nájomný vrah. WTF??? Postaviť záver na šialenej, až nereálnej náhode, to sa predsa nerobí. Kde sú tí, čo vyčítali Crashu vykonštruovanosť? Zažil som už vo filmoch všeličo, ale toto je veľa aj na mňa. V druhom rade konanie postavy hranej J. Foxom nie je vždy práve vierohodné a scenár je plný aj iných nezmyslov (polícia sa vydá ochrániť 4.svedka, ale piaty nikoho nezaujíma). Tomuto filmu som jednoducho NEVERIL. ()

Mo.

Jediný film, kde Tom Cruise doopravdy hraje svoji postavu. Prošedivělý profesionální zabiják Vincent mu výborně sedne - možná i proto, že je to jedna z mála "postav s osobností", které se mu kdy dostaly do rukou. Cruise se v téhle roli myslím hodně našel a jeho výkon je (právě na jeho poměry) velmi uvěřitelný. Jak je u Manna obvyklé, film se tváří hodně realisticky. Tradičně hodně dynamická kamera snímá přesně to, co snímat má a vyhýbá se tomu, co divák nechce vidět. Přestože se příběh často posouvá kupředu až nechutně účelově, zápletka je originální, chytlavá a vydrží poutat pozornost celé dvě hodiny. Očekávaným zklamáním je závěr, ale nic moc jiného se ani čekat nedalo. Jediná noc v životě taxikáře a jeho značně nekonvenčního zákazníka vypadá ve výsledku hodně atraktivně (byť jako celek je to zkrátka nedotažené), dobře se na to kouká a Jamie Fox s Tomem Cruisem tentokrát prostě a jednoduše odvádějí dobrou práci. ()

Xavi6

Já si nemůžu pomoct, ale Cruise naprosto převršil všechny účastníky na plné čáře. Jak Foxxe, tak i Ruffala, což bylo pro mě menším zklamáním. Film s poměrně kvalitní hudbou a povedeným příběhem u mě ale zas až tak nezabodoval, ale konečná pasáž filmu to zase zachránila! :) ()

Itar

Slabší čtyři, především za Cruise a některé řízné dialogy. Jinak lehce nudivé, místy nezajímavé a tak nějak všeobecně neatraktivní. ()

peetriss

Michael Mann opět dokázal natočit "ideální" film - je atraktivní, napínavý, spádovitý a současně v sobě má kvalitní obsahovou náplň a skvěle vykreslenou psychologii ústřední dvojice. Tom Cruise je neobvyklý záporák, ke kterému divák cítí i jisté sympatie, je to nájemní zabiják, který není jen vyprázdněným strojem na zabíjení, ale dokáže současně dávat svému nedobrovolnému řidiči lekce života. Jeho zlé já se naplno rozjede až při dechberoucí scéně v hudebním klubu a v závěrečné bitvě na život a na smrt s Foxxem. Collateral je výborný plnotučný thriller s přesným Mannovým režijním vedením, ostatně jak už je u něj obvyklé. ()

Schuldiner

Tak po delší době jsem měl právě možnost vidět podruhý tuhle podívanou a už mě to tolik nebavilo. Hlavně...nemůžu si pomoct, ale prostě...když se někdo chce někomu schovat v obrovskym mrakodrapu, tak se prostě schová a je to. Nebo v metru. Je tam vždycky tolik možností kam se schovat nebo ukrejt, ale vrah se vždycky strašně překvapivě trefí do myšlenky sledovaných obětí. Nemam rád, když je vrah telepat s radarem místo mozku a navíc terminátor. Cruise je dobrej, ale dějově je to prostě kostrbatý a málo uvěřitelný. ()

Dyas

Vynikající krimi thriller se sympatickými a dobrými herci. Tom Cruise jako záporák je skvělý a dokázal do toho vnést zajímavý šmrnc. V tomhle filmu mě bavilo i jen to, že Cruise a Foxx mezi sebou vzájemně komunikovaly, když k tomu přidám akční jízdu, a to hlavně přestřelku na diskotéce a napínavé finále, je to zasloužených pět hvězdiček! ()

Hyb_rid

Menší pobídka Michaela Manna na zamyšlení o životě a o rozhodnutích, která definují budoucnost. Ale dost hlubokých myšlenek ... Mann je mistr svého řemesla a co se thrillerů týká je hotový mág, který dokáže za jakýchkoli okolností vykouzlit hutnou atmosféru byť je scénář trochu děravý. Dle mého názoru nebyla role Vincenta zamýšlena pro Cruise a tak se mi zdálo, že mu místy neseděla jinak Foxx a JP Smith skvělí což je ostatně jejich standard. ()

eratni

Pohodovej akčňák, Mann mi sedí čím dál tim víc, líbí se mi, jak se vyžívá v nočních projížďkách městem, v klubových scénách i v super soubojích a přestřelkách. Pár výhrad jsem měl, Foxx hrál sice dobře, ale už z principu jsem zrovna jemu toho uťáplýho brejlatýho taxikáře v kapsáčích moc nevěřil, spíš mi seděl jako namyšlenej namakanej frajírek v Any given sunday. Cruise jako zabíjecí mašina se mi líbil, ten jeho účes jsem teda moc nepobral, ale to vem čert :-) ()

vander19

Pred týmto filmom som mal chuť pustiť si Mannov najnovší film Hacker. A tak som si pozrel celú jeho tvorbu. Do očí mi padol film Collateral, ktorý ako jeden z mála som nevidel. Treba dobehnúť staršie resty som si povedal a najskôr sa pustil do tohto kúska. Film disponuje kvalitným obsadením, len trochu zamrzelo, že taký Statham tak má len takú sekundovú prkotinu. Jamie Foxx je herec chameleón. Dokáže zahrať takmer každý typ charakteru, aký sa mu ponúkne. Na úvod ma zaujal tým aký je slušný, ústretový, chová sa ako taxikár veľmi vzorne o svojich klientov. Ako náhle mu však nastúpi do auta Cruise, tak Collateral naberá na obrátkach. Nepovedal by som, že sa jedná o thriller v takom zmysle akom ho mám rád ja. Skôr je to taký guláš rôznych žánrov. Film sa neštíti ani drsným humorom a takým až flegmatickým postojom ku smrti, hlavne v podaní Cruisa. Mierne na škodu celého projektu je fakt, že sa v ňom nevyskytuje veľké množstvo zvratov a tým by sa aj napätie stupňovalo. Mínusom je aj zcela predvídateľný záver, ktorý je jasný od prvej návštevy Cruisa u svojho "priateľa" z L.A. ()

Hanes88

Tak tohle se mi líbilo. Film sice hlavně o dvou hercích, ale jejich výkony opravdu skvostné. Atmosféra výborná a děj byl dobře promyšlený. 75%. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (viac)