Rodáci

všetky plagáty
TV spot
Československo, 1988, 20 h 3 min (Minutáž: 89–95 min)

Réžia:

Jiří Adamec

Kamera:

Kristian Hynek

Jan Šťastný, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Emma Černá, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Antonín Navrátil, Petr Kostka, Jiří Pomeje, Milena Dvorská, Soňa Novotná, Karel Roden (viac)

Přežili válku a teď někteří nevědí, jak naložit se svým životem. Válečné i poválečné osudy lidí v  malém jihomoravském městečku podle románů Jaroslava Matějky. Mladý Petr Vitásek z jihomoravského městečka Radeč je prostořeký idealista, který má rád pití a děvčata. Po konfliktu s kolaborantským profesorem je vyloučen z gymnázia a přidá se k partyzánům. V přestřelce je raněný. Po válce se stane v Brně redaktorem komunistických novin... Seriál sleduje společenské proměny malebného jihomoravského maloměsta v období 1942 - 1948. Mapuje dobu a lidi v jejich proměnách, v jejich občanských postojích a činech a v jejich charakteristické mnohotvárnosti. Rozsáhlý seriálový projekt podle románů Jaroslava Matějky "Rodáci a odrodilci" a "Kam jdete, rodáci" natočil Jiří Adamec v roce 1988 na politickou objednávku KSČ k 40. výročí Vítězného února. (TV JOJ)

xtraffic

Řemeslně zvládnuté na jedničku. Duch doby zachycen. Jen místní novodobá svazácká klika dává nízké hodnocení jen proto, že komunisti. Takový ten primitivní antikomunismus za každou cenu. Tito mladí svazáci by měly být dnes povinně poslány na jakoukoliv frontu nebo do jakékoliv fronty. ()

k.rakonos

Odpadi hodnotili odpadem a přitom když by se to vzalo podle jednotlivých dílů z hodnocení, tak má seriál přes 50 %, kam to i patří. Hlavně úvodní třetina dílů nadprůměrná, pak to samozřejmě trochu kopírovalo ideologii. ()

pCCb

Pamatuju si ještě básnický "komentář", když seriál proběhl poprvé a šířilo se to v kopiích mezi lidmi, končící veršem: Dvaadvacet dílů čekal jsem jak vůl, až hrdina Vitásek odhodí svou hůl :-) V současnosti jsem nenašel sílu to vidět komplet znova, stačil mi první díl. ... Jo, ještě si vzpomínám, jak tam Sklenčka pořád povídal "My staří bolšáni!" :-) ()