Rodáci

všetky plagáty
TV spot
Československo, 1988, 20 h 3 min (Minutáž: 89–95 min)

Réžia:

Jiří Adamec

Kamera:

Kristian Hynek

Jan Šťastný, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Emma Černá, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Antonín Navrátil, Petr Kostka, Jiří Pomeje, Milena Dvorská, Soňa Novotná, Karel Roden (viac)

Přežili válku a teď někteří nevědí, jak naložit se svým životem. Válečné i poválečné osudy lidí v  malém jihomoravském městečku podle románů Jaroslava Matějky. Mladý Petr Vitásek z jihomoravského městečka Radeč je prostořeký idealista, který má rád pití a děvčata. Po konfliktu s kolaborantským profesorem je vyloučen z gymnázia a přidá se k partyzánům. V přestřelce je raněný. Po válce se stane v Brně redaktorem komunistických novin... Seriál sleduje společenské proměny malebného jihomoravského maloměsta v období 1942 - 1948. Mapuje dobu a lidi v jejich proměnách, v jejich občanských postojích a činech a v jejich charakteristické mnohotvárnosti. Rozsáhlý seriálový projekt podle románů Jaroslava Matějky "Rodáci a odrodilci" a "Kam jdete, rodáci" natočil Jiří Adamec v roce 1988 na politickou objednávku KSČ k 40. výročí Vítězného února. (TV JOJ)

rigby

Jedno z posledních vzepětí komunistické propagandy před koncem éry vlády jedné strany. Dnešní divák se může jen divit, že něco takového ještě vzniklo. Objevila se tu celá plejáda ještě dnes velmi známých herců. Obsahově je to téměř o ničem. První část je nemastné neslané vyprávění o válečných letech, v druhé části se popisují roky krystalizace nové republiky do roku 1948. Po celou dobu si autoři neberou servítky a tvrdě jdou na věc. Žádné skryté poselství, ale zcela jasné a otevřené proklamace v prospěch komunistické strany. Chce to opravdu silnou vůli, tohle dílo dokoukat. ()

tomas_j

První díly z války byly dle mého názoru dobré. Pak už to mělo jenom sestupnou tendenci a šlo jen o propagandu. Ale účastnili se snad všichni existující čeští herci té doby a i třeba Dan Landa. ()

Kontryhelka

Své době poplatný seriál, který měl děj a historické události tak nějak na sebe navazovaly. Jako děti školou povinné jsme měly za úkol se na seriál dívat a pak z toho dělat referáty. Nebylo to nic moc, ale že jsme se mohly dívat na televizi dlouho kvůli škole, byla výborná výmluva pro rodiče a materiál do občasné výchovy byl potřebný. ()

ska-p odpad!

Z celého seriálu si pamatuju hlavně postavu Vitáska a hektolitry vypitého alkoholu......naprostá hrůza všech hrůz, ale možná je ve mě kus masochisty protože řekněme na jeden, dva díly bych se podíval znovu ()

Aberdeen odpad!

Jak je možné, že taková zhůvěřilost mohla být natočena v době, kdy se komunistický režim zvolna hroutil, anebo aspoň už nezadržitelně ke zhroucení spěl? Logičtější by byl tak rok výroby 1972 nebo 1973. No nic, dějiny televizní tvorby také někdy nemají logiku... ()

Salman odpad!

Náš soudruh učitel na tom začal podnikat a prodával na zákaldce fotky Vitáska, které dělal kdo ví jak...už byly cítit zárodky kapitalismu... ()

Horácius

To je strašně zvláštní. Kdekdo na seriál plive, asi je to nyní v módě, ale mám takový dojem, že řada zdejších odpadistů seriál ani pořádně neviděla. Je to samozřejmě propaganda jako prase, ale to je dané dobou. Zvláštní je, že americká propaganda v řadě dnešních filmů nevadí. Za pár let budou možná lidi do odpadu házet řadu soudobých snímků, a to právě ze stejného důvodu - budou po letech směšné až trapné, což mi Rodáci ani nepřipadli. Nicméně, i když komunisty rád nemám a nikdy jsem neměl, seriál je po stránce zpracování celkem kvalitní. Kdo to nevidí, je podle mého ignorant, sorry. Plejáda výborných herců, kteří asi moc na výběr neměli, to zaručuje. A kritizované dlouhé scény - to má být mínus? Čím delší scéna, tím je to na herce náročnější. Někomu zde zřejmě chybí pět střihů za vteřinu. Vitásek je možná blb, ale zdejší jeho popis je fakt k smíchu - je to prostě jen takový eman, který je nucen ve vypjaté době nějak konat. Dal bych k povšimnutí, že ať je jaký chce magor, nebojí se zastat lidí tam, kde se děje příkoří (a třeba i Němců) - a s ničím se příliš nepáře. Některé scény s ním jsou nezapomenutelné a já se opravdu pobavil - v dobrém. Není třeba ho nějak významně propírat. Zase je zvláštní, že v jiných filmech je hlavní hrdina zmítající se v nějakých traumatech plusem - a tady je to hned psychopat. Jak říkám, je to teď hodně "kůl", a musí se na tyhle seriály a herce co v nich účinkovali (ať už z toho či jiného důvodu) plivnout. Já to dělat nebudu, Rodáci se mi celkem líbili. P.S. Ale Eva Horká a její Zdena - to si radši uříznout hlavu rezavou pilou, než potkat něco takového. Scény, kdy je ona na obrazovce, patří k nejbrutálnějším v celé historii filmu. Pokud to byl úmysl, kam se hrabe herecké umění Al Pacina či Roberta de Nira. A ještě bych to po důkladném shlédnutí celého seriálu shrnul: radši se budu dívat na tyto staré komunistické výplody, než na výplody moderní a "politicky bezchybné". Tyto, kromě hrůzného děje, totiž nenabízejí ani ty kvalitní herce a na retardy typu Mádla já zvědav nejsem. ()

Cesarea odpad!

No, tak tohle je totální šílenost, kterou jsem v době premiéry absolutně "nerozdýchala" a jíž si u mě Jan Šťastný "podepsal rozsudek smrti". Uměleckou hodnotu to nemá veškerou žádnou - kamera hrozná, herecký projev až na výjimky toporný a i hudba je děsná!!! O historické výpovědi ani nemluvím... Když to s odstupem času sleduji znovu, byla jsem v pokušení dát jednu hvězdičku za kostýmy a dobové rekvizity, ale ne, fakt nemůžu... snad ještě kdyby to nemělo tolik dílů... ()

M+M

Ivo Jahelka dávno tomu: ........... Sledoval jsem v každé chvilce Rodáky a odrodilce, politika, boj i láska, těšil jsem se na Vitáska, kterak nabyl opět sílu, viděl jsem všech sto pět dílů a měl dojem převeliký z hrdinovy symboliky: i my ve stylu zajetém též kulháme za světem. .......... Jinak k filmu: Viděl jsem tehdy průběžně asi 8 dílů. A divil jsem se že do toho šli vlastně takřka všichni herci co zrovna mohli. Odpad to pro mně není, ale víc než 40% určitě ne. Za herecke vykony, ktere se dnes uz nevidi. ()

foehr odpad!

"Teror? Teď, když lidé konečně říkají co chtějí? Každý do toho může mluvit jako kdysi v Athénách, to je snad demokracie!" Bolševické svinstvo! ()

moorks

Zdejší kritika na tento seriál je opravdu, ale opravdu přehnaná. Podle mě je to jeden z nejzajimavějších a nejlepších seriálů, co v 80 letech vznikl. Sice ani zdaleka nedosahuje kvality ˇ SANITKY ", přesto je to podařené a hlavně značně zajímavé dílo. Moc velkou propagandu jsem v tom seriálu neviděl, spíše snahu o nestranný pohled na ty dané události a kritiku vývoje samotných komunistů. Seriál má samozřejmě hluchá místa, at u postav, tak u děje, ne vše se podařilo vykreslit tak, jak by si to zasloužilo. Ale konečný dojem není nejhorší. Herecké obsazení vynikající a akční scény na dobré úrovni. ()

FauSSt

Ked si odmyslim tu komunisticku agitku, tak sa to dalo...ked to davali prvy raz v TV tak som mal 9.rokov a nevidel som to, ale viem ze nielen moji rodicia boli priklincovany pred telkou.... ()

KarlosK

Seriál lze rozdělit na dvě části. Ta první, odehrávající se za války a těsně po ní, je povedená a zaslouží si slušné hodnocení. Naopak druhá polovina je v podstatě jen komunistická agitka a v některých scénách (když víme, jak historie dopadla) až mrazí. Chtěl jsem dát dvě hvězdičky, ovšem za nahá ňadra Nely Boudové přidávám třetí. :-) ()

mire.k

Seriál slušný Místy nechtěně(nebo chtěně?) komediální. Jan Štastný jako hlavní klaďas a V. Postránecký jako hlavní padouch. Samozřejmě politicky správně naladěný, ale na to si my starší ročníky už zvykly a mladší si toho ještě u těch nových seriálů nevšimli. Ale časem jim to dojde. Repríza pro pamětníky by nebyla marná. Mladí budou čučet na americké komixy a duševně je to nepoznamená a starší zavzpomínají a někteří ii zasmějí. ()

Lockeroom odpad!

Odpad je ještě slabé hodnocení, Jan Šťastný si hned na začátku kariéry zkazil reputaci, dodnes když ho vidím, tak si hned vzpomenu na Vitáska. Za určitých okolností je filmařina a herectví ubohé řemeslo a toto je přesně ten případ ..... ()