David (Jiří Macháček) má jediný úkol: vyšetřovat paranormální případy. Jenže jemu se nechce. Tam venku jsou 80. léta a spousta otravných lidí, kteří jeden druhého oslovují „soudruhu“. A on stejně na žádné paranormálno nevěří. Raději sedí v pohodlí své kanceláře, tváří se, že pracuje na výzkumu satanistických odkazů v západní hudbě a užívá si poslechu elpíček, která nikdo jiný v republice nemá. Svět by byl krásný, ale ředitel Ústavu paranormálních jevů, jeho nadřízený, mu do kanceláře nasadí nového kolegu Vojtu (Jan Cina). A tento přemotivovaný nováček má mnoho řečí: jak je potřeba posouvat hranice lidského poznání, bla bla, věda prý ještě nemá odpovědi na všechny záhady světa, bla bla, a jak ho hrozně inspiruje nejnovější výzkum profesora Kogana s hypnotizéry na leningradské univerzitě. Tato nesourodá dvojice nemá na výběr a musí spolupracovat při vyšetřování bizarních případů, na které jsou všechny ostatní bezpečnostní složky ve státě krátké. A aby to neměla zbytečně lehké, na záda jí neustále dýchá dvojice agentů StB – drsná agentka Snížková (Anna Fialová) a zlatíčko Hora (Leoš Noha). (Česká televize)

Recenzie používateľa bratr.Milan k tomuto seriálu (2)

Ostře sledované UFO (2024) (E01)

Akta X po česku? Bohužel u nás neumíme nic víc, než se pitvořit. Dobře! V České televizi si na pravidelné společné radě dramaturgických skupin sedli a řekli. „Umíme točit celkem dobré detektivky, ale zatím se nám moc nedařilo udělat dobré komedie, zkusme to prolomit. Lidé mají rádi detektivky a komedie a také filmy a seriály z doby totalitní. Tam se dá vložit spousta humorných situací. Přidáme ještě paranormální jevy a bude to třeskutě vtipné. Čím víc věcí namícháme dohromady, tím víc to bude sranda.“ - Jediný vtip, který mi přišel opravdu vtipný, byl ten s levitující puberťačkou. Měl správné načasování i zakončení. Doufám, že se k tomu nebudou v následujících dílech vracet a snažit se to nějak vysvětlovat, nebo komentovat, protože by ten jediný dobrý vtip zabili. - Hups! Viděl jsem i kus druhého dílu. Samozřejmě, že ihned začali levitaci puberťačky hloupě vysvětlovat. Zabili tím vtip i tajemno. Plaču ;(_ _ _ _ ()

Jak uškrtit mistra Šálka (2024) (E02)

První díl se mi nijak zvlášť nelíbil, ale zaujala mě hravost a možnost vývoje ústřední dvojice, kteří jediní budou mít asi vývojový oblouk. Ostatní postavy jsou jen karikatury, které jim mají nahrávat a od začátku do konce zůstanou pravděpodobně stejné. Posun hlavní dvojice stejně nejspíš dopadne jenom tak, že David (J. Macháček) se z cynika promění v lidštější bytost a Vojta (J. Cina) přestane naivně věřit všem úkazům a stane se použitelnější pro běžný život. Přesto jsem dal šanci druhému dílu. První půlka mi ještě dávala naději. Když ale vyšetřovatelé vstoupili za hradby domu české Addamsovi rodiny, pochopil jsem, že to není seriál pro mě a vypnul ho. Tvůrci mají problém, že vytvořili filmový ekvivalent dortu pejska s kočičkou. Naházeli do svého díla vše, co jim chutnalo na jiných filmech (inspirace u Vorlíčka s Macourkem, parodie na Addamsovu rodinu, citace či variace na Akta X, horor Shining atd...), upekli s toho seriál a začali nám krájet jednotlivé epizody. Vy nevíte, do čeho kousnete. Chvíli to chutná cukrkandlově, v dalším soustu ucítíte krvavý biftek, následně chleba s máslem, hned na to lentilky. Z venku je to vše polité barevnou polevou a ozdobeno šlehačkou (stylizovaný barevný vizuál). Tvůrcům to asi všechno chutnalo, ale já nerad jím cukrkandl s biftekem. Slyšel jsem rozhovor s Jiřím Macháčkem, který říkal, že na prvním společném čtení scénáře se v všichni herci ptali tvůrců, co je to vlastně za žánr, ze scénáře to nepochopili. Macháček pak tvrdil, že se to během natáčení snažili objevovat. Protože nechci čekat, jestli se jim to v závěru seriálu podařilo, dál už se na něj dívat nebudu. ()