David (Jiří Macháček) má jediný úkol: vyšetřovat paranormální případy. Jenže jemu se nechce. Tam venku jsou 80. léta a spousta otravných lidí, kteří jeden druhého oslovují „soudruhu“. A on stejně na žádné paranormálno nevěří. Raději sedí v pohodlí své kanceláře, tváří se, že pracuje na výzkumu satanistických odkazů v západní hudbě a užívá si poslechu elpíček, která nikdo jiný v republice nemá. Svět by byl krásný, ale ředitel Ústavu paranormálních jevů, jeho nadřízený, mu do kanceláře nasadí nového kolegu Vojtu (Jan Cina). A tento přemotivovaný nováček má mnoho řečí: jak je potřeba posouvat hranice lidského poznání, bla bla, věda prý ještě nemá odpovědi na všechny záhady světa, bla bla, a jak ho hrozně inspiruje nejnovější výzkum profesora Kogana s hypnotizéry na leningradské univerzitě. Tato nesourodá dvojice nemá na výběr a musí spolupracovat při vyšetřování bizarních případů, na které jsou všechny ostatní bezpečnostní složky ve státě krátké. A aby to neměla zbytečně lehké, na záda jí neustále dýchá dvojice agentů StB – drsná agentka Snížková (Anna Fialová) a zlatíčko Hora (Leoš Noha). (Česká televize)

Recenzie používateľa rakovnik k tomuto seriálu (9)

To se vysvětlí, soudruzi! (2024)

Jak jsem již psal v komentáři u jednoho dílu. Mohli bychom zde mít krásný nový mysteriózní seriál, něco ve stylu Vašíčka. Tvůrci se ale rozhodli pro kombinaci napětí a záhad s fraškou a u mě na tuto sázku nejvíce doplatili. Případy by totiž byly i zajímavé, natočené byly hezky a nejen v posledním dílu bylo vidět, že filmaři své řemeslo zvládají dobře. Ale shazování děje na úroveň parodie mě bohužel spíše zklamalo. ()

Ostře sledované UFO (2024) (E01)

Těšil jsem se na nový seriál se zajímavou problematikou, výsledek mě ale úplně nenadchl. Začátek spíše naopak, až na úvodní scénu vypadal příliš parodicky. Cina je fajn, Macháček potěšil a Noha je Noha. Některé hlášky či glosy mě rozesmály. Fialové ale její pózu nevěřím. Případ byl zajímavý, rád bych ale viděl jiný konec i s ohledem na dění v Macháčkově bytě. ()

Jak uškrtit mistra Šálka (2024) (E02)

Tento díl byl opět zajímavý. Případ mě dokázal vtáhnout do děje, Addams Family se povedla. Ale pořád si nemohu zvyknout na formu vyprávění. Vtipné chvíle se střídaly s napětím, ale celek na mě stále působí příliš parodicky. ()

Copak je to za veksláka (2024) (E03)

Případy mají fajn mysteriózní potenciál. Mohla to být prima detektivka typu Akta X nebo cosi ve stylu Vašíčka. Tvůrci ale zvolili frašku. Za mě je příjemné sledovat linii kriminálky s tajemnou zápletkou, ale humor mi zde nesedí. Kromě závěru se zamilovaným inženýrem. ()

Hoří, má babičko (2024) (E04)

Dobrý a zajímavý díl, kde mi sedl způsob vyšetřování i vyvíjející se vztahy mezi hlavními postavami. Absurdních situací bylo méně a humorných tak akorát. Dost perlila soudružka z StB. ()

Paní, vy jste vdova! (2024) (E05)

Zvykl jsem si na parodický tón seriálu, i na zvláštní tým vyšetřovatelů. Ostatně už jen vztah Snížkové s inženýrem je sci-fi. Několikrát jsem se pobavil. Ovšem tento díl mi oproti minulému přišel poněkud méně zajímavým. Obdivuji ale skvělou výpravu a oceňuji vhled do "trhu" s byty za minulého režimu. Tři a půl. ()

Balada pro Kozlopíra (2024) (E06)

Mám opět rozporuplné pocity. Úvod byl skvělý,  další děj měl pár vtipných momentů, ale jinak byl dost hloupý. Pachatel a jeho motivace byla úplně pitomá. A nakonec vlastně tvůrci pachatele shodí. Divné. ()

Srdečné pozdravy z lázní (2024) (E07)

Dějová linka s Margot byla slabá a zastínily ji osobní peripetie týmu vyšetřovatelů. Semtam se objevil humor, navíc náznaky s levitujícími osobami dostaly celkem avizované obrysy. Možná. Jak vše dopadne je stále nejisté. Jsem zvědav, s čím přijdou tvůrci na konci. Nicméně nadšený nejsem. ()

Lada Lazarová (2024) (E08)

Po posledním dílu mám rozporuplné pocity. Popisek sliboval téměř fantastický závěr. Atmosféra byla místy opravdu skvělá. Jenže ve finále se potvrdilo jen to, co víme z minula. Humor byl na úrovni a nepadal do parodie. Celkově konec dobrý, ale zázrak se opět nekonal. ()