Toto historické drama zobrazuje období, kdy Marie Stuartovna po smrti svého manžela odchází zpátky do Skotska. Tam si nárokuje právo na trůn, přičemž musí bojovat se svou sestřenicí, královnou Elizabetou I. . Po svatbě se skotským lordem se jim narodí syn, okamžiky štěstí však opět vystřídá její neúnavná snaha získat trůn, přičemž dalším dědicem královské koruny by bol její syn. Bojuje tedy nejen s královnou Elizabetou, ale i s bratrem Jamesem a protestanty, kteří zavraždí jejího manžela. Rozpory vyústí do stavu, že královna dá Marii Stuartovnu uvěznit a následně popravit stětím. Její syn -James I. - se 16 let po matčině smrti přece jen stává anglickým králem... (oficiálny text distribútora)

filmmovier

Další střípek do strhující britské historie a další strhující film, který musím doporučit. Jako podobné "velkofilmy" té doby nabízí i Marie Stuartovna opulentní výpravu, fantastické herecké výkony, strhující dialogy, nádherné skotské exteriéry i interiéry, výtečnou hudbu i atmosféru (samozřejmě nejen dobovou, ale taky dějovou) a zážitek, které nabízejí právě jen podobné filmy z britské výroby. Jaké nádherné divadlo! Rozhodně jeden z nejlepších filmů žánrů a neskonale lepší, než nová verze s Margot, Saoirse a Tennantem. Pusťte si tuhle. 85%. ()

Arsenal83

Herecky aj výpravou asi najlepšia verzia príbehu, no hudobná časť nebola celkom zvládnutá. Pripomínala až rozprávku. No a podanie tých historických udalostí nemuselo byť divákovi, ktorý sa bežne o dejepis nezaujíma, celkom jasné. Určite to nie je dokument, to samozrejme, sú tu však aj vymyslené situácia, ako je stretnutie, ktoré sa nikdy neuskutočnilo. Inak zaujímavé, že keby Márii Stuartovej kedysi povedali, že ostane na dlhé stáročia dopredu najslávnejšou kráľovnou Škótska, určite by sa tomu veľmi potešila. Len asi už nie tomu, že to nie pre panovnícke úspechy, ale pre tragický osud... ()

marhoul

Jeden z nejlepších historických filmů vůbec. Ačkoli se obě královny v reále, dle historiků, nikdy nesešly, celé téma je nám předloženo precizně, logicky a tak, že v něm člověk bude mít jasno navždy. Glenda Jackson byla mnohem výraznější, role Alžběty ji sedla parádně, věřila jsem jí vše. Vanessa Redgrave byla ve své naivitě, entuziasmu a ve finále i ve své víře vcelku výstřední snílek, působila nesmírně žensky a jemně, že se nabízí nehezká myšlenka, jestli si tohle srdečné třeštidlo některými, byť dobře míněnými, kroky, nepošlapalo své štěstí z velké části samo. Byla to zřejmě okouzlující, sympatická a milá dáma, předpokládám, že měla řadu příznivců, ale na stranu druhou i delší řadu vyčúraných nepřátel, kteří její důvěřivosti, otevřenosti a lehkovážnosti zneužili a roztočili soukolí intrik tak, že se konečně zastavilo na políčku: POPRAVIT. Nigel Devenport měl zde větší charisma než Sean Connery, Timothy byl zase odporný tak, že více jej snad vidět ani nemusím. ()

misterz

Ako prísť vďaka pár nesprávnym krokom a rozhodnutiam o všetko a nakoniec dokonca aj o hlavu... Briti svoje dejiny vedia výborne spracovať. Páčila sa mi hlavne výprava a obe ústredné herečky. Viac ma však presvedčila Glenda Jackson ako kráľovna Alžbeta, dokonca aj typovo nemala od nej ďaleko. Na druhú stranu mi ale nie je známa skutočnosť, žeby sa tie dve aj osobne stretli, tobôž aby pred popravou prišla za Máriou samotná Alžbeta a ponúkala jej milosť za verejnú omluvu. Ani kat to pri poprave nemal také ľahké, keďže neoddelil hlavu jedným šmahom. No ale to sú len také drobnosti... 75/100 ()

Aky

Výtečné zpracování. Na těchle chronicky známých historických příbězích vadí jenom to, že člověk vždycky ví, jak nakonec musí dopadnout. Na autorech leží břemeno i přesto je učinit zajímavými a v drobnějších epizodách napínavými. Když pomůžou herci, jako zde, a nešetří se na výpravě, jako zde, přesto se může podařit hezký film. Jako zde. ()

• Alžběta I. a Marie Stuartovna se ve skutečnosti nikdy nesetkaly. (xisp)
  • Kráľ Jakub VI sa narodil na hrade Edinburgh a nie v Hermitage, ako je znázornené vo filme. (Arsenal83)