Koloseum: Rímsky skvost

(TV film)
  • Česko Koloseum - srdce Říma (viac)
Francúzsko, 2021, 56 min

Réžia:

Laure Leibovitz

Koloseum začali stavať počas vlády rímskeho cisára Vespasiána - v r.72 n.l. Dokončili ho za vlády Tita v roku 80. Tento kolosálny amfiteáter je dodnes symbolom moci rímskeho impéria. Dodnes ho navštívi okolo 7 miliónov návštevníkov ročne. Stavba je dôkazom génia rímskych staviteľov - vrátane technológií, ktoré pritom použili. Patrí k siedmim divom sveta. K budove sa viaže slávne proroctvo, ktoré v 8. storočí vyslovil Beda Venerabilis: Kým stojí Koloseum, bude stáť Rím. Keď padne Koloseum, padne Rím. A keď padne Rím, padne aj svet. (RTVS)

anatheman

Skoro pět hvězd - moc pěkně zpracovaný dokument. Řeší se zde především technické vymoženosti stavby, ale nechybí i možná trochu opomíjené souvislosti týkající se politického využití monumentu římskými císaři. ()

Marze

Národní stadion pro padesát tisíc diváků nemáme u nás ani po dvou tisících letech, i když pravda nemáme k financování sto tisíc otroků z dobitého Jeruzaléma. V Římě bylo 250 tisíc obyvatel závislých na sociálních dávkách mouce a oleji. To bylo financováno ze zisků rozpínavé  války příští. Pobavil mě fakt, že ženy musely sedět až úplně nahoře, protože dole se zamilovávali do gladiátorů. Překvapilo mě, že v koloseu probíhaly take války lodí, kde se měli otroci pozabíjet mezi sebou. ()

Arsenal83

"Ženy sedeli úplne hore spolu s otrokmi. Nariadil to už cisár Augustus, pretože ženy mali tendenciu sa do gladiátorov zaľúbiť." Iná doba, iné Beatles. A s inou životnosťou, pretože tá krvavosť a baženie po cudzej smrti, bolo niečo, čo bolo rímskemu ľudu vlastné. Obdivujeme ich za to, čo zanechali, ale citlivosť v nich nehľadajme. 188 metrov dlhá stavba, 456 metrov široká, výška viac ako 48 metrov, kapacita 50 000 divákov bola vytvorená za 12 rokov a bolo na ňu potrebných viac ako 100 000 metrov kubických travertínu a 300 ton kovu - povedzte prosím našim politikom, čo stavajú diaľnice 30 rokov a ďalších 30 ich nedostavajú. ()

Autogram

Pútavo spracovaný dokument, ale nového som sa až tak veľa nedozvedel. Niektoré animácie ale prekvapili, zvlášť spôsob zastrešenia celého hľadiska pomocou rolovacej markízy. ()