Vydražte si svého dinosaura

• Česko Kolik stojí pravěk? (festivalový názov) (viac)
Francúzsko, 2022, 75 min (Alternatívna 54 min)

Stále více dinosauřích fosilií nahrazuje v aukčních síních díla Picassa a dalších slavných umělců. Jak probíhá tento vysoce výnosný byznys s přírodními klenoty? A je ještě morální? ... „Především chci říct, že všechno, o čem se v tomto dokumentu mluví, je naprosto legální. Jde tady o legální obchody. Je to něco, co se děje běžně za bílého dne.“ Takový je úvod investigativního dokumentu o novém odvětví sběratelství a aukcích dinosauřích fosilií. Zjistěte, jaká byla cesta zkameněliny největšího triceratopse na světě od nalezení na americké pláni po nový domov u soukromého sběratele, jenž za něj neváhal zaplatit 5,5 milionů eur, tedy zhruba 132 milionů korun plus poplatky. Neměly by podobné artefakty být vyhrazeny muzeím a vědeckému zkoumání? Je tento lukrativní byznys skutečně ještě morální? Poznejte pohled vědců i lidí, kteří z nadšení boháčů pro dinosauří kosti profitují. (Česká televize)

ostravak30

V první řadě je třeba říct, že na dražbách dinosaurů nevidím ani za mák nic nemorálního. Nakonec muzea nejsou nafukovací. Také je otázkou, co přesně by na tom mělo být nemorálního. Vědci se ohánějí tím, že dinosauři patří všem. Nevím jako ostatní kupci, ale v dokumentu je jediný, který si svá díla nechává pro sebe a své děti. Ostatní nakoupené fosilie normálně zpřístupnili veřejnosti. Stejně tak argument o tom, že vědci by měli mít možnost kostry prozkoumat je lichý. Alespoň zde je uvedeno, že před uvedením do dražby nebo i po nákupu byly jednotlivé pozůstatky dávných monster prozkoumány a každý detail pečlivě zaznamenán. Bohužel je pro dokument osloven jen jeden vědec, to je zoufale málo. Tím spíš, když on sám nedokáže vypotit jediný argument krom toho, že „vědecká obec trpí". Investigativní je tak dokument čistě v tom, že nám přinese způsob prodeje a samotný záznam aukce, o objektivitě názorů lze ale silně pochybovat, když za vědeckou obec mluví jeden, za propagátory prodejů celá řada lidí od zprostředkovatele, moderátora aukce, boháčů...jsou tak v jasné většině. ()

Stanislaus

(AFO 2023) Dokument Kolik stojí pravěk? byl pro mě coby milovníka dinosaurů naprosto povinnou projekcí v rámci letošního AFO. Film veskrze poutavým způsobem nahlíží do zákulisí stále více populárních dražeb dinosauřích koster/kostí, které na jedné straně hýbou peněženkami nadšených boháčů, zatímco na té druhé vyvolávají rozhořčení ze strany vědců a muzeí. Osobně bych byl radši, pokud by veškeré nalezené fosilie putovaly do muzeí a byly využity k výzkumu, než aby skončily v přepychových domech nechutně bohatých nadšenců, kteří ve fosiliích vidí jen vlastní chloubu a touhu mít něco unikátního. Nicméně - peníze hýbou světem! ()