Kvintet

• USA Quintet

V postapokalyptickém světě se lovec tuleňů Essex po dlouhých dvanácti letech vrací se svou Viviou domů k bratrovi, protože Vivia čeká dítě. V noci však kdosi neznámý vyhodí bratrovo obydlí do vzduchu a všichni, kdo byli uvnitř, zahynou včetně Vivie. Essex, který nebyl ve chvíli útoku v domě, odchází po stopách neznámého útočníka. Muže však najde již mrtvého. V jeho věcech objeví podivný seznam několika jmen a rozhodne se v pátrání pokračovat. Ve městě se ubytuje v hotelu a postupně začíná zjišťovat, že lidé, jejichž jména jsou na jeho seznamu, začínají jeden po druhém umírat. Jde o hráče hazardní hry kvintet, což je vlastně hra o život (oficiálny text distribútora)

xargos

Film jsem viděl kdysi dávno v 80. letech v Československé televizi a tehdy na mne udělal docela hluboký dojem. Ach, to naivní mládí:) Nedávno jsem jej shlédl opět a musím říct, že mne již tolik nenadchl. Příběh je docela prostý, jednosměrná linie v postkatastrofické době ledové - dalo se to daleko více rozpracovat, navíc jednotlivé postavy jsou z mého pohledu poměrně ploché, mnohdy až stejné. Hlavní zápletka je velmi slabá, na smrt své těhotné Vivie reaguje Paul Newman až moc klidně.. Dvě hvězdy za téma a příběh, ta třetí z nostalgie. ()

honajz2

Jsem asi čekal něco trochu víc, ačkoli špatné to není tak jako tak. Rozvleklé je to teda dost (a poměrně zbytečně), ale zároveň mě to fascinovalo svým vizuálem, děj taky není špatný, hudba je skvělá a sem tam dokáže vytvořit i nějakou atmosféru a celkově to má něco do sebe. Jen mi ta společnost nepřišla moc promyšlená, stejně jako ta hra a taky chování postav mi někdy přišlo poněkud divné. I tak jsem čekal něco chytřejšího, možná mi něco uniklo, ale takhle mám pocit, že šlo hlavně jen o tu atmosféru... 3* ()

majo25

Nuda, ktorú som dokázal dopozerat až na tretíkrát. V postapokalyptickom svete sa nič nedeje, všetko sa točí okolo nezáživnej stolnej hry (ktorej ani pravidlá vo filme nie sú vysvetlené...a tak iba počujeme hlášky typu "A teď tě hodím do smrtícího kruhu..." a pod), nudných kecov a "kořalky". Samotná zápletka je veľmi jednoduchá a zároveň a zdĺhavá. Keď to preženiem, tak film takmer nemá dej, samotný Newman to sám nemôže zachrániť. ()

Rob Roy

Kde nic není, ani Paul Newman nebere. Po skouknutí tohoto filmu jsem zjistil, že jsem promarnil dvě hodiny života. Paul Newman do hry v podstatě vůbec nezasáhne. Atmosféru to taky nemá. Diváka by rozhodně více zajímalo, jak lidé žijí v postapokalyptickém mrazivém světě a kde si obstarávají jídlo. Vím, že Robert Altman platí za kvalitního režiséra, takže nevím jak se mohl na něčem podobném podílet ()

honajz

EDIT: Tak jsem to viděl po letech (23. 10. 2020) a on je to vlastně thriller s mírně filozofickým přesahem z budoucnosti, kdy je všude zima. Dekadentní společnost hraje dekadentní hru, do níž se omylem přimíchat, může a půjde o život. Zajímavé pojetí života v pěti, vlastně šesti úrovních, kdy je ale nutno počítat s neznámou. A tu zde představuje nejen samotný Essex. ale také jedna obyčejná husa. Ne vždy to drží pohromadě, některé scény jsou nudné, a to házení kamínky mělo být lépe a více vysvětlené, ale jinak slušné kulisy, i když se to z větší části točilo ve studiu, hudba a vlastně i vyznění. --- Původní komentář: Dějově sice nic moc, ale dostala mě u tohohle filmu jeho atmosféra, ta zima, co zalézá úplně všude, chladná modř, a z toho plynoucí lidské vztahy. ()