Atestace

(študentský film)
  • angličtina Credentialing

V předvečer vánočních svátků nastupuje mladý nezkušený lékař na svou první noční službu. Zkušenější kolegové odcházejí k rodinám a nic nenasvědčuje tomu, že se klidná noc stane bojem o dětský život a profesní i osobní atestací. (FAMU)

Slarque

Aspoň mladí se aktuálních témat nebojí. Naše zdravotnictví už desetiletí vyhnívá, a pak se klidně mohou dít i takovéto příběhy. Zpracování výborné a 20 minut stačí, aby diváci měli o čem přemýšlet (90%). ()

Bebacek

Trefně vystižená úzkost neatestovaného lékaře, který musí sloužit sám, bez jedničkového doktora, protože systém. V našem zdravotnictví je něco fakt špatně. Problém se zákoníkem práce, který řada nemocnic obchází systémem dvojích smluv, je tu jen naťuknutý, ale to stačí. Víme, jak to chodí. Skvělá práce, palec nahoru. Důležité téma! ()

honajz

Jak píše v komentáři petrsv: "Herecky není co vytknout, ale filmu chybí to zásadní - ucelený příběh, který by měl hlavu a patu. Tohle spíš vypadá jen jako jakási hra na emoce." Naprosto souhlasím. Dodám jen, že i kamera, nakolik se zase kdovíproč třese (už aby se tahle postmoderna přežila), je velmi slušná, i lokace. Ale jeden záběr prázdných chodeb na ucelený příběh nestačí. Tady vlastně čekáme polovinu filmu, co a jestli se něco stane, přičemž konec může být buď jen tragický, nebo optimistický. Vlastně nakonec ani nevím, co přesně a jak byl problém, k němuž odkazuje závěrečný titulek a webové stránky. Zkrátka tomu chybí jasný tah na branku a i na tak malé ploše propracovanější scénář. ()

petrsv

Herecky není co vytknout, ale filmu chybí to zásadní - ucelený příběh, který by měl hlavu a patu. Tohle spíš vypadá jen jako jakási hra na emoce. ()

honajz2

Jako jo, beru, ale zároveň to spíš než film o problémech českého zdravotnictví vypadá jako film o narušené rutině mladého lékaře, který si až na základě ní teprve uvědomí co znamená strach o vlastní děti. Celkově to ale vypadá tak, že ze svých 20 minut se to většinu času spíš než svým tématům věnuje (chtě nechtě) kýčovitým prvkům Vánoc, vánoční směny, malé holčičky s milujícími rodiči a velkým plyšovým medvídkem, asi aby všichni pochopili oč jde a nikdo nepochyboval o tom, co má z filmu cítit. Je to takové velice zjednodušené, aby to každý jo pochopil a nebylo pochyb o silném příběhu - ze kterého se ale vytrácí to, co mělo dominovat. Slušná kamera, herecké výkony, dlouhé záběry z chodeb správně depresivní, ale vzhledem k rozpadu témat to ve mě moc nezanechalo a když si najdete skutečný příběh, kterým je ústřední zápletka inspirovaná, působí silněji než jeho filmové převedení a to hlavně díky tomu, že si nepotřebuje vypomáhat Vánocemi. Sice tam nejsou tak násilně přidané, ale stejně - proč? Spolu s tím ale cením, že filmové převedení skončilo na neutrálním bodě a nechalo tak aspoň závěr výraznějším. Btw, tohle je snad první film, který na Českých lvech měl nominace ve dvou (!!) ročnících - fakt by mě zajímalo, jak se to stalo... 3* ()

• Motivací napsat film byl případ osmiletého Adámka Vyčítala, jenž po rutinní operaci mandlí skončil kvůli masivnímu krvácení v kómatu. (Finále Plzeň)
  • Název se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky