Příběhy z Krkavčího lesa

(TV film)
  • Rakúsko Universum: Geheimnisvolles Tschechien - Ein Land wie im Märchen (viac)
Rakúsko / Nemecko / Česko / Francúzsko, 2022, 45 min (Alternatívna 52 min)

Film o přírodě jako z pohádky, vyprávěný z pohledu zvířat. V zahraničí se vždy shodují, že česká krajina vyzařuje nezaměnitelnou, okouzlující a téměř mystickou romantiku. Místní příroda je rozmarná a prazvláštní, jsou zde hory, pralesovité bukové lesy, divoká údolí a labyrinty pískovcových skal s jeskyněmi a soutěskami. Mezi tím vším se tyčí starobylé hrady a malebné stavby, které vyprávějí o pohnutých příbězích minulosti. Není divu, že se Čechy staly „zemí pohádek“... Režisér Michael Schlamberger k filmu sám říká: „Mnohokrát jsem natáčel v různých oblastech Čech a Moravy. Všiml jsem si, že tato místa vždy vyzařovala nezaměnitelnou, okouzlující romantiku. Takže vznikl nápad vyprávět film o české přírodě jako pohádku o této fantastické zemi.“ V mnoha známých pohádkách zvířata mluví jako lidé a mají jejich vlastnosti. Některé jsou chytrá, jiná dobromyslná. Jsou mezi nimi chamtivá i zlá a pak jsou tu ta, která jsou inteligentní a lstivá. Příběhem nás ve filmu provází havran. Vezme nás na cestu skrze zemi, která vypadá jako z pohádky a zároveň nám odhalí leccos o místní přírodě a tvorech, kteří ji obývají“. A právě v tom tkví kouzlo tohoto projektu – pod rouškou pohádkového vyprávění se divákovi dostane kromě úchvatných krajinných scenérií i přírodovědné líčení. (Česká televize)

angel74

Podmanivě vizuální stránka filmu jedinečným způsobem vystihuje charakteristický půvab české krajiny. Pohádkově pojaté vyprávění pak dodává tomuto zdařilému dílku zvláštní kouzlo a tajemný nádech. (90%) ()

ostravak30

Dokumentárních filmů a seriálů o české přírodě a především fauně se v Česku zase tolik nevysílá. Michael Schlamberger to ale pojal prazvláštně ovšem fantasticky. Krom krásných záběrů české krajiny a typických obyvatel lesa, vše rozdělené do kapitol jako by opravdu šlo o pohádku, vidíme i dotyk problémů s globálním oteplováním a zakomponován je třeba požár lesa, který se stal právě v roce stvoření filmu tak aktuální. Třeba o obnově lesa jsem se dozvěděl mnoho zajímavého, co jsem vůbec netušil. ()