Malíř ďábla

Pavel Dražan

Scenár:

Stanislav Motl

Stanislav Motl (sprievodca)

Průvodce filmem Stanislav Motl navazuje volně na svou publicistickou a dokumentární tvorbu věnovanou událostem z historie či zvláštním artefaktům spojeným se záhadami a tajemnem. V tomto případě jde o neobvyklou středověkou keramiku, tvz. loštické poháry, které byly ve své době proslulé po celé Evropě a jeden je zachycen i na obrazu Hieronyma Bosche... Na jednom ze svých nejslavnějších obrazů zachytil Hieronymus Bosch mimo jiné i velmi zvláštní keramickou nádobu – pohár vyráběný ve středověku v malém moravském městě, v Lošticích. Odtud se vyvážel do celé střední Evropy a byl po celých sto let oblíbený ve venkovských hospodách i na královských stolech. S ukončením jeho produkce zanikla i znalost technologie jeho výroby. Její tajemství se podařilo rozluštit skupině odborníků sdružených ve Společenstvu loštického poháru. Dokument popisuje historii nádoby a pětadvacetiletou cestu k rozluštění jejího tajemství. V tomto případě jde o neobvyklou středověkou keramiku, tvz. loštické poháry, které byly ve své době proslulé po celé Evropě. (Česká televize)

sportovec

Pozoruhodná regionální miniatura ze severomoravského prostředí sleduje celou řadu pozoruhodných vazeb mezi proslulým renesančním obrazem nadčasového malíře a naší zemí. Nápaditý scénář doplňuje zdatná režie a tradiční.  motlovská věcnost a spolehlivá řemeslnost. Není k tomu co dodat. ()

mandlova

Hieronymus Bosch a Aleš Navrátil <3 "Ty poháry jsou tak neřestně krásné." Úplně slyším jak to říká tou svou říznou dikcí, se skrytým smíchem mezi slovy a zpoza přivřených očí... Škoda, že tento dokument vznikl až po jeho smrti. ()

rivah

Loštický pohár po ohromné popularitě v raném novověku zapadl, aby byla zvláštní železitá hlína po letech pátrání objevena díky výkopu studně ve válečcích předtím vytvořených žížalami, Krásné poháry i historie.(70%) ()

ostravak30

Kauzy Stanislava Motla jsou vždycky zajímavé. Když jde o záhadu, to tím víc. Pravda je, že o loštických pohárech jsem jakživ neslyšel, takže se dozvím zase něco nového, ačkoli tajemství trvá. A že Hieronymus Bosch zachytil i něco z Česka na svém obrazu jen dokazuje, že pohyb v Evropě pořád tak dokonale zmapovaný nemáme. ()