Darby a nebožtíci

• USA Darby and the Dead (viac)

Darby Harperová se ocitla na pokraji smrti, v důsledku čehož získala schopnost vidět mrtvé. Volný čas teď tráví tím, že radí osamělým duchům s nedokončenými záležitostmi. Při podivné nehodě během žehlení vlasů nečekaně zemře Darbyina rivalka Capri, vůdkyně nejelitnější party na škole. O pomoc tato nemrtvá primadona požádá právě Darby. (Disney+)

SOLOM.

Ani se moc nedivím, že tento film z distribuce Disney a Hulu ušel pozornosti mnoha lidí, protože je určen především pro mladší publikum. A nebudeme si nic nalhávat, žádná velká sláva to nebyla. Dost to připomíná v mnoha ohledech každou druhou průměrnou teen komedii o středoškolácích a jejich útrapách. Nechybí roztleskávačky, žárlivost, šedá myška ze školy, vypatlaní borci i namyšlené děvčata, akorát je všechno okořeněno o nešťastné duchy a nadpřirozenou sílu. Vše se ovšem drží v přiškrcených notách přesně tak, aby se na to mohli dívat i nezletilí.    Takže nečekejte žádné nervy drásající scény, násilí či lekačky, při kterých se budete schovávat pod peřinu. Dojde na nějaké ty škodolibé žertíky – nebo pomstychtivé skutky, ale nad většinou jen mávnete znuděně rukou. Stejně tak je tu k vidění i spousta neoriginálních prvků, které budete znát již z jiných filmů. Nechybí ani rasová vyváženost (hlavní postavy jsou černoši, míšenci – běloši jen ve vedlejších rolích), jen chybí homosexuálové, transky a „jiná pohlaví“…   Ústřední dvojice Riele Downs a Auli'i Cravalho však podala vcelku slušné (průměrné) výkony, za které se děvčata rozhodně stydět nemusela. Jejich postavy byly zdravě trhlé a každopádně mi vadily mnohem méně, než některé vedlejší postavy. Co se efektů týče, tak to taky nebyla žádná sláva, ale vše se neslo v duchu Disney pohádek (barevné odchody duchů na onu stranu…). Nějaké to poselství v podobě nedokončených záležitostech zemřelých by se tu taky našlo, ale tvůrci se raději do „velkých akcí“ nepouštěli a hodili to na druhou kolej. Mladší diváci tento film možná dokáží ocenit více než já, ale já to prostě vidím na lehce podprůměrnou záležitost. ()

BOURQUE

Film od Hulu v šatách, ktoré si vypožičal od Disney+. Z hľadiska príbehu sa jedná o zjednodušenú myšlienku seriálu Ghost Whisperer, premiestnené do mladého a moderného teenage prostredia. Málo muziky za málo peňazí. Osobné hodnotenie: 61% (**) ()