V Postoloprtech na Žatecku bylo koncem května a začátkem června roku 1945 zabito několik tisíc lidí, včetně dětí. Podle vyšetřovatele Pavla Karase lze kvalifikovat tyto vraždy jako genocidu. Přesto za ně nikdy nebyl nikdo potrestán. V samotných Postoloprtech připomíná hrůzný čin pamětní deska, na které byla oproti původnímu návrhu vypuštěna zmínka o německé národnosti obětí a slovo "masakr" bylo nahrazeno neutrálním pojmem "událost". Na základě záznamu z vyšetřovací komise je zřejmé, že o masakru byli informováni vojenské i politické špičky tehdejšího Československa. Většinová nálada ve společnosti však nahrávala tomu, aby se celý případ, pokud možno, zahalil rouškou mlčení. Dozráli jsme k tomu, abychom si tyto nelichotivé kapitoly našich vlastních dějin přiznali a připomínali dnes? (Česká televize)

milos.bradik

Podle hodnocení i podle recenzí je jasně vidět, že se lidé příliš nezměnili a byli by ochotni klidně vraždit civilisty pouze proto, že to přece byli Němci. Jedinou chybou bylo podle mne to, že to měli udělat jako inscenaci a ty poznámky hstoriků mohli dát jako navazující pořad formou debaty. ()

OtokPag

Zklamání. Tohle téma se dalo zpracovat výrazně lépe.  Komentování “expertů” mi přišlo velmi jednostranné a dost protičeskoslovenské. Nezastávám se v žádném případě vrahů, násilníků a lupičů v řadách československých ozbrojených složek. Je ale velmi laciné posuzovat dnešní optikou poválečné dění, včetně odsunu Němců. Svět rozhodně není dokonalý dnes a určitě nebyl ani náznakem dokonalý těsně po válce. Stačí si vedle “našeho vyhnání Němců” postavit tehdejší vztah amerických bělochů k negrům (později černochům, dnes afroameričanům) v jejich armádě nebo britské postupy vůči židovským uprchlíkům směřujícím do Palestiny, protižidovské  pogromy v Polsku, francouzské vyŕizování účtů s kolaboranty, “vichisty” a nakonec i rudými partyzány, německou denacifikaci včele s nacistickými soudci, teror sovětských komunistů proti všem odpůrcům i těm domnělým, neskutečný teror Titových soudruhů proti všem odpůrcům v Jugoslávii, dalo by se pokračovat na několik stránek… Zkrátka Evropa a celý svět byl tehdy jiný, dnešní právní a morální měřítka by neměla ani hodnoty/pojmenování všech křivd a zločinů. ()

5tipes

Je vždycky smutné, když se neúspěšný herec stane neúspěšným režisérem. Dávám jednu hvězdu za téma a nechci tady nikoho lynčovat, ale tohle se fakt nepovedlo. Je mi to líto, těšil jsem se. Smutné. ()

Hanka_M odpad!

Soudkyně Barbara na ČT2? Opravdu nechápu producenty České televize, že tento nepovedený a režijně naprosto směšný dokument tak avizují. Proboha, proč tady v ČT není nějaká umělecká rada? Ach jo... Je hezké a záslužné, že chce ČT tyto události připomínat, ale měli by to dávat tvůrcům, které mají alespoň některé filmařské a vůbec umělecké pojednání. ()

petr8991

Tendenčnost a ochotnické výkony, které ji podporují. A casting? 37letého Kokeše hraje starý děda? Urbanova zavilá nenávist vůči Benešovi a Bělohradského "vymyšlené národy" jsou úplný vrchol... Jedna * je snad až moc, je to úplně debilní... ()