Novinárke Magdalene Sodomkovej (Lucie Štěpánková) napíše z indonézskeho väzenia Tomáš Toman (Jan Nedbal). Bol zadržaný na úteku pred českou spravodlivosťou a tvrdí, že zločin, za ktorý bol odsúdený na dvanásť a pol roka väzenia, nespáchal. Do väzenia ho vraj poslal sporný posudok súdneho znalca prezývaného Matematik zločinu (Jiří Bartoška). Je možné, že by sa expert tentoraz prepočítal? Sodomková sa do Tomanovho prípadu ponára a postupne zisťuje, že na ňom veľa vecí nesedí. Môže ale veriť Tomanovej verzii udalostí? (Voyo)

rublik05

Matematika zločinu je i přes svůj televizní vizuál vcelku povedená minisérie, která mě zaujala nejen svým příběhem, ale pochvalu si zaslouží i herci, kdy zejména Jana Nedbal a také Lucie Štěpánková hrají opravdu výborně a byla radost je sledovat. Zpracování je, jak už jsem zmínil, spíše televizního ražení, projevuje se to zejména na kameře a střihu. Stopáž mohla být klidně o trochu kratší, ne že bych se vyloženě nudil, ale námět podle mě není až tak moc zajímavý, nebo lépe řečeno že nemá až tolik zvratů či překvapení, aby mohl zaplnit stopáž o délce téměř třech hodin. Celkově ale vnímám Matematiku zločinu veskrze pozitivně, přestože Voyo nabízí i o trochu lepší krimi minisérie, tak tímhle si Nova rozhodně ostudu neudělala. 6/10. ()

Massaro74

Po 28 letech v oboru (ten modrý na té správné straně), musím přiznat, že o tomto případu jsem slyšel poprvé. To že 98% lumpů sedí správně, bych dal ruku do ohně. Ale jsou případy, jako všude na světě, které nejsou "košér", a díky soudům, státním zástupcům, vyšetřovatelům a expertům na cokoliv dopadnou jinak, než by měli. Asi tady nemá cenu řešit to, jak to bylo natočené, jestli to byla nuda, nebo jak to dali herci. Seriál měl ukázat na chyby v systému vyšetřování, soudů, ztrácení nebo zamlčování důkazů, a pokud se člověk nebude bránit, tak se on, popřípadě celá rodina může dostat tam, kam nechce. Tomáš Toman asi nebyl svatoušek, ale chybou systému to schytal. Na druhé straně nikdy nikdo nebyl suspendován ani odvolán z funkce, ikdyž určitě pochybyl. Závěrem musím říct, že šťourající novináře nemám moc v lásce, ale občas to bez nich nejde... ()

hrumsrt

Jestli je něco trendem posledních televizních let, jsou to seriálové minisérie, které jsou někde na pomezí mezi filmovým a seriálovým zpracováním, ale ve skutečnosti nejsou ani jedním. Typicky ve třech epizodách přední české televizní společnosti představují většinou zajímavé příběhy ve spojení s kriminálními případy anebo s diskutabilními osobnostmi. Máte možnost svůj příběh trošku rozepsat a představit v jeho nejdelší podobě, což v praxi znamená, že látka, kterou by někdo přepsal do klasického celovečerního filmu, vy rozsekáte do jednotlivých epizod a divákovi je ukážete postupně... Pozitivem je, že divák u samotného projektu stráví více času, dokonce mu to můžete dávkovat s týdenní prodlevou, podobně jako v tomto případě. Ovšem proti tomu jde divákova větší svoboda, kdy ho nebudete tolik tížit zkusit jen jednu epizodu a následně se rozhodnout, co s projektem on sám udělá, nebude cítit podobný pocit, jako když u tříhodinového filmu zkusí hodinu a pak jelikož už vlastně začal, tak dojede celý film.. Voyo podobně jako u předchozího Roubala představuje kontroverzní kriminální příběh, který nutí diváka o ústřední postavě přemýšlet, ale ani v jednom případě nešlo o neutrálně vykládaný názor, nýbrž způsobem jakým je příběh vyprávěn se divákovi pod kůži dostává postoj scénáristů.. Tentokrát jde o příběh odsouzeného vraha Tomáše Tomana, který opouští zahraničí, aby si svůj trest odseděl v domácím prostředí a třeba se pokusil o znovuotevření svého případu.. A co mu dává naději na obnovu procesu? Údajný chybný posudek soudního znalce, který ve svém výpočtu udělal chybu. Za pomoci ambiciózní novinářky se Toman domáhá svého práva na spravedlivý proces. Ale bude soud věřit nespokojenému vrahovi a zpochybní práci odborníka, anebo ho vlna pochybností okolo utvrdí ve svém rozhodnutí? Velmi dobré téma navíc podle skutečných událostí, kterému by ale určitě slušela dynamičtější poloviční stopáž... P.S. Pokud by vás téma zaujalo, Tomáš Toman dal různým médiím několik dalších rozhovorů. 60% ()

Enšpígl

Musím říct, že produkce Voyo je pro mě zatím nejpříjemnějším překvapením roku, což je sice blbý tvrdit v půli ledna, ale ja to počítám i v rámci celého minulého roku. Tohle bylo vysloevně dobrý. O případu jsem neměl ani ponětí a jestli justiční mechanismy  u nás funguje takovýmto způsobem, tak to potěš koště. Možná bych uvítal větší zápelnost Magdeleny Sodomkové do případu. Docela se mě líbila i malinká dialogová scénka s novým vydavatelem. Rozhodně si cením toho, že Nova nepotřebuje vydírat národ poplatky za mobil aby mohla mít ambice natáčet kvalitní českou tvorbu. ()

petikacka

Zpracování je opravdu šeď a nuda, ale téma je životaschopné neb se skutečně stalo. Asi nikdo, kdo to nezažije na vlastní kůži to neprožije tak jako obviněný a jeho rodina. Nikdo by nechtěl sedět za něco co nespáchal a to je oč tu běží. A tak je to také třeba brát. A zařadit i Česko mezi země, kde se vyhlašují nespravedlivé rozsudky. Za mě 75% ()

• Tomáš Toman (Jan Nedbal) byl odsouzen v roce 2009. Ivo Kraus (Jiří Bartoška) se ve skutečnosti jmenuje Jiří Straus. Vystudoval matematiku a tělocvik na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Specializuje se na kriminalistickou techniku, kriminalistické expertízy, soudní inženýrství a ve vědecké oblasti je orientován na forenzní biomechaniku. Býval dlouholetým profesorem Policejní akademie. Je autorem osmnácti publikací. (sator)
  • Filmová redakce novin sídlí na adrese Pernerova 47 v pražském Karlíně. (sator)

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy