Time to Die je konverzační crazy komedie o marné snaze lidstva překonat předsudky a sjednotit svět. (iShorts)

Kaleidoskop

Studentské filmy mám rád. A to především proto, že pokud se jedná o autorské dílo, tak občas dokáží předvést portfolio nové filmařské generace a ukázat tak na tvůrce, které by jinak filmařský svět neobjevil. U tohoto filmu mě v prvé řadě trochu odradilo to, co jsem kritizoval třeba na Prázdné přepážce, totiž, autoři jsou nepochybně talentovaní a šikovní, ale pokud se svým dílem prezentují jen jako zdatní napodobitelé, neprozradí mi to nic o jejich tvůrčím stylu. Jakožto potencionálnímu zaměstnavateli (v teoretické rovině), mi takováto díla ukazují, že tento člověk umí hezky zkopírovat cizí práci a využít ji ke svému nápadu, ale nevidím onu vlastní invenci. Což nevím, jestli by mě jakožto zadavatele zakázky uspokojilo. Na druhou stranu, je vidět, že produkční/producent je velmi šikonvý člověk, který dokázal i do krátkometrážního snímku získat profesionální herce, kteří velmi dobře ztvárňují své postavy a za kamerou taky stál někdo, kdo dobře věděl co a jak dělá (takže i pochvala režiséra je tu na místě). Upřímě řečeno, vůbec jsem ale při sledování nepochytili tu myšlenku, kterou zde tvůrci prezentují v anotaci a kterou tu všichni tak chválí. Jako ta myšlenka s těmi národnostními předsudky tam je přítomná, to ano, ale z mého pohledu se jen tak mihne mezi tím hlavním motivem - fanouškovskou parodií na Bondovky (možná, kdybychom dostali delší časový prostor, kde by se mohli vztahy mezi postavami prohloubit, tak by to vypadalo lépe). A pokud by to bylo opravdu jen a pouze školní cvičení tak to chápu. Pokud si mladí tvůrci chtějí osahat žánrové konvence, nejlépe tak samozřejmě učiní parodií na jiné známější dílo. Ale pokud by to mělo být něco jako absolventský projekt (i kdyby to tak nebylo), tak to nemohu hodnotit jinak než další klasickou práci z Písku...vizuál a produkce nádherné a scénář zůstal opodál... ()

angel74

Tak takhle „vybombenou” parodii na agenta 007 Jamese Bonda jsem od začínajícího tvůrce Adama Kůse fakt nečekala. Mnozí ostřílení bardi české komedie by mu mohli závidět jeho vytříbený smysl pro humor i jeho schopnost vytvářet konstantní napětí v průběhu celého děje až do perfektně vypointovaného konce. Ani se nedivím, že se téhle konverzační lahůdky účastnila taková herecká esa, jako například Jiří Dvořák, Vladimír Polívka, Hana Vagnerová nebo Vladimír Polák, přičemž všichni zmiňovaní si to evidentně pořádně užívali. A já mileráda přiznávám, že jsem se u některých scén opravdu hodně nasmála. (90%) ()

klukluka

Úplně nevím, z čeho pramení to ohromné nadšení diváků, kteří to hodnotili přede mnou..? Je to dobře udělaný, to nerozporuju, ale neměl jsem u toho pocit, že jsem svědkem něčeho mimořádného. Nadstandardně obsazenej studentskej film, that’s all. ()

ostravak30

Nemůžu jinak. V minulosti zde proběhla řada snah provést parodii na akční filmy. V Českém podání se většinou jednalo o totální propadáky, jako například Jak ukrást Dagmaru. Adam Kůs dokázal nemožné. Totiž že to jde. Ano, ano, ano... I během 15 minut vytvořil dokonalou parodii plnou nápadů, která nejenže byla vtipná, ale ještě měla i jisté téma k zamyšlení. Tohle bych chtěl vidět jako klasický film. A snad je to i vzkaz ostatním tvůrcům, že by se konečně mohli vykašlat na tuny nudných, vše opakujících se romantických komedií, které jsou jedna jako druhá a udělat pořádnou parodii, která je doopravdy vtipná a navíc se nebojí i satiry. Od jisté doby totiž nejen v Evropě, ale i na světě panují obavy, aby jakákoli sranda nebyla kritizována za: rasismus, šovinismus, xenofobii, homofobii, extremismus atd. ()

honajz2

Začátek vypadá jen jako další z parodií na Jamese Bonda, ale hned po prvním zvratu se to celé tak skvěle rozjede, že jsem až čuměl, že je nějaký Čech schopná to takhle funkčně a vtipně natočit. Včetně těch národnícj stereotypů a skvělého závěru. Tohle se mi opravdu hodně líbilo. Jen si teda říkám, jestli bylo pojmenování Agenta 00 vtip pro zasvěcené, nebo to je jen shoda náhod :D 4* ()