FIFA: Pod povrchem

• USA FIFA Uncovered
Dokumentárny / Krimi / Športový
USA, 2022, 3 h 44 min (Minutáž: 52–59 min)

Co všechno obnáší organizace mistrovství světa ve fotbale? Dokument o federaci FIFA, který odkrývá její pohnutou minulost plnou tahanic o moc a velké politiky. (Netflix)

666teen

Zatímco členové jiných mafiánských rodin se chytře drží ve stínu a svoje kokainy, ákáčka a padlé děvy nikomu VEŘEJNĚ necpou, tak kartel z Fífa, to jsou jiní kofři! Je jich všude plno, kamarádí se s prezidenty, vydírají celé státy a s úsměvem nám tvrdí, že je to všechno úplná rovina, žádné šméčko. Bych blil. Takže bych těm nenažraným držkám rozhodně doporučil uspořádat MS v roce 2030 v Severní Koreji. Po MS 2026 v Rozpojených Státech to bude takové pěkné gesto. Jakože rovnováha. ()

M.i.k.e

po shlédnutí téhle série už nemůže nikoho překvapit, že to u nás Berbr vedl ta jak to vedl. Měl totiž skvělé učitele oproti kterým navíc působí jak podomní prodejce vysavačů. S přibývajícími minutami se zde umocňuje kroutihlavý efekt a je zarážející jaké věci procházeli a stále ještě prochází. V některých momentech je to navíc až bizarně úsměvné a mrazivé zároveň. Třeba ve chvíli kdy Chuck Blazer jakžto jeden z architektů celé aféry napráší svoje kolegy a je následně oslavován jako whistleblower , ale jen do chvíle než se zjistí, že 15 let neplatil daně a nebude zrovna čistý jako lilie. Co mě každopádně překvapilo je, že se tvůrcům podařilo přemluvit k vyjádřením Seppa Blatera a nejde tak o jednostrannou výpověď. Když si pak člověk uvědomí kdo tuhle s dobrým úmyslem zakládanou organizaci vede teď, tak mu musí být hned jasné, že to rozhodně nebude ani trochu lepší. Vřele navíc doporučuji těm, kteří v dnešní době všude křičí, že politika do sportu nepatří. Možná v ideálním světe, ale tady je hezky ukázáno, jak je sport politikou využíván a platí to i obráceně...80% ()

drackula

Netflix to urobil parádne a načasoval premiéru tesne pred kontroverznými MS v Katare. Každý ktorá má aspoň elementárny prehľad vie, že FIFA smrdela a stále smrdí a to pekne od hlavy. Vidieť to ale takto pekne pokope a zo všetkými súvislosťami je ale aj tak silná káva. Odporúčam pozrieť každému, kto sa aspoň trochu zaujíma o futbal. Jediné čo by som vytkol bolo občas zbytočné naťahovanie a opakovanie rovnakého motívu. 80% Netflix ()

elanius

Výborné. Prvý diel absolútny top, potom kvalita trochu klesla, akoby dokument stratil jasný smer čo chce povedať. Osobne som len vzdialene tušil, čo sa vo Fife odohráva a musím priznať, že som mierne šokovaný. Sepp Blatter musí isto mať nejakú poruchu osobnosti. Som veľmi zvedavý ako vypáli šampionát, ale som presvedčený, že krajiny ako Katar by také niečo organizovať nemali. (8/10) ()

Djoker

Lahodný předkrm k MS v Kataru. Dokument velmi podrobně mapuje přerod spolku fotbalových gentlemanů na korupcí prolezlou sektu, která shodou okolností pořádá nejsledovanější sportovní turnaj planety. Hra o trůny v neziskové organizaci je v podání jedinců bez špetky morálky výživnou podívanou. Blatter by měl dostat nějakou cenu, protože toho staříka, který o ničem nevěděl a chtěl jen pomáhat, zahrál opravdu přesvědčivě. ()