Z lásky nenávist 4 - Domácí násilí na dětech

(TV film)
  • angličtina When Love Turns to Hatred 4 - Domestic Violence on Children (festivalový názov)

Staly se bezbrannou obětí tam, kde se měly cítit milované a v bezpečí. Dokumentární film zachycuje výpovědi dospělých, kteří v dětství zažívali psychické i fyzické násilí ze strany vlastních či nevlastních rodičů... Česká televize nabízí volné pokračování série dokumentárních filmů o domácím násilí Z lásky nenávist, která začala příběhy žen, pokračovala představením mužů jako obětí domácího násilí a v roce 2019 pojednala násilí na seniorech. Ve filmu Z lásky nenávist 4 se věnujeme dětem a domácí násilí představujeme jako problém celé rodiny se všemi důsledky. Čtyři dospělí hrdinové filmu, kteří byli vybráni v castingu po výzvě zveřejněné na obrazovce, vypovídají otevřeně na kameru od samých počátků svých vzpomínek. Prostřednictvím jednotlivých příhod popisují své dětství, rodinné zázemí, sociální život v rámci školního kolektivu a volnočasových aktivit. Příběhy se navzájem doplňují a prolínají, vidíme emoce a slyšíme informace, které odhalují strašlivou DNA domácího násilí. Tři ženy a jeden muž otevírají dveře rodin, jejichž členové se často chovají jinak ve společnosti a jinak doma, navenek se jeví jako bezproblémové. A přece jsou tu vždy náznaky, kterých si nelze nevšimnout. Následky jsou přitom zničující. Dítě, které žije v takto rozpolceném prostředí, zažívá strach, nejistotu, pocity viny, které jej dohánějí až k myšlenkám na sebevraždu. Film má velmi zásadní poselství, že i přes tzv. špatně rozdané karty v dětství lze za pomocí terapie, vzdělání a osobní statečnosti prožít kvalitní život. V České republice je min. posledních 10 let úředně řešeno kolem sedmi až devíti tisíc případů týrání dětí. Po coronavirové epidemii domácí násilí na dětech ještě vzrostlo. V naprosté většině případů však není tento zločin vůbec odhalen a trvá po celé dětství dítěte, které obvykle není schopno samo se dovolat pomoci. Zdraví a život týraného dítěte tak závisí na všímavosti okolí a včasném oznámení skutečností, které týrání nasvědčují. Není to jen povinnost morální, ale zcela jednoznačně i právní, s možností trestního postihu za její nesplnění. Záměrem projektu je upozornit na téma a vyvolat nad problematikou širokou diskusi napříč mnoha platformami, tak jak se to stalo u předcházejících dílů, které jsou např. policejními metodiky používány při školení policistů v odhalování domácího násilí. Odbornými garanty projektu jsou Fond ohrožených dětí a Centrum Locika. (Česká televize)

BarVo

Najdesivejší diel z tohto cyklu. Niežeby som mala pochopenie pre násilie na mužoch, ženách a senioroch, ale v prípade detí má najhoršie následky. Nevadili hovoriace hlavy a statické zábery, už som si zvykla. Pre mňa najzaujímavejšie boli postoje rodičov, ktorým partner mláti dieťa, a tiež okolia, ktoré to niekedy berie skoro ako miestny folklór. Toto mi hlava neberie. ()

Marze

Dokument mezi řádky ukazuje, jak je důležitá pomoc zvenčí rodiny. Nejzajímavější pasáž je vztah obětí s tyranem v dospělosti. Zrovna dnes je na titulni strance Mf Dnes headlinovy clanek s titulkem, ze u nas chybi pracovnici na ochranu pred tyranim deti. Takze tento dokument je vhodne promo. ()

Asmodin

Tak to je psycho! V momentě, kdy žena č. 1 (s rodiči skauty) vypravovala jak jí mlátil nejdřív otec a pak matka a to i v její dospělosti, jsem si spíš myslela, že ti rodiče musí být psychicky nemocní (minimálně její matka). Nejhorší je, že dítě nemá možnost útěku. I já jsem si prožila nepříjemný 1 rok s matkou, kdy pro mě byla škola útěkem a nebyl nikdo, kdo by mi mohl pomoct, ale já si sbalila kufry a odešla. Ne každý má to štěstí. Nový začátek nebyl finančně jednoduchý. Proč asi mladí lidé páchají sebevraždy? Určitě ne proto, že okolo sebe mají milující rodinu nebo vlídnou a chápající bytost. ()

Binne

,,Pravidla se měnily bez jakéhokoli důvodu" Velmi silné a nelehké téma, které se hluboce dotklo těch nejslabších mezi námi, dětí. Je zcela irelevantní, že dnes na kameru mluví čtveřice dospělých lidí, jelikož ve vzpomínkách se z nich stávají opět ti bezbranní. Nutnost být stále ve střehu, nebezpečí a strach - to jsou aspekty, které spojují všechny příběhy. Ti lidé nám předávají svědectví o tom, jaké to je narodit se s pocitem nepatřičnosti, neschopností nalézt kolem sebe lásku a především pak v sobě. Což je dle mého největší kříž, který byli tito rodiče schopni na své děti naložit. Velmi špatná průprava do života založená jen na obrovské nejistotě z vnějšího světa i z toho, který každý z nás nosí uvnitř sebe. Tento pocit méněcennosti, který se přenáší s generace na generaci je plíživý a tichý, dává o sobě vědět v závěru velmi hlasitě a předně pak v momentech vypjatých mezilidských vztahů. Tyto vzorce si člověk nosí v sobě a musí najít nesmírnou sílu proto, aby koloběh bolesti ukončil a nepřenášel jej dál. Paradoxem je, že některé z obětí mají potřebu své násilníky omlouvat, nalhávat si, že to mělo vyšší význam, nebo že to nebylo tak hrozné - naše vnitřní realita odmítá připustit, že se toto bezpráví děje bezdůvodně, do té doby než v nás nevygraduje stejná frustrace a my ji nepřeneseme dál. Dokument je věcný, dává prostor obětem, ty se na počátku představují a hlavně pak představují ty důležité antagonisty v jejich příběhu. Jejich monolog postupně graduje stejně, jako chování rodičů. Svědectví je silné a hluboké, otevřeně hovoří o obrovské nejistotě, kterou v sobě celý život nosí. O frustrujících momentech fyzického násilí bez nejmenšího důvodu (neexistuje důvod pro fyzické násilí na dětech), strachu, bolesti i sebedestruktivních myšlenek. Odmyslíme-li si fakt, že nám tyto příběhy předávají dospělí lidé ale jsou to vzpomínky malých dětí, je svědectví alarmující. Bohužel většina aktérů se narodila v době, kdy těžiště důvěryhodnosti  nebylo nakloněno těm nejmenším, naopak, ti byli upozadění a hlasu se jim nedostávalo. ()