Prízrak v Benátkách

• Česko Přízraky v Benátkách (viac)

Film nás zavedie do povojnových strašidelných Benátok, kde teraz žije na dôchodku a vo vyhnanstve slávny detektív Hercule Poirot (Kenneth Branagh). Poirot sa so všetkým rozlúčil. Jeho skúsenosti so zločinom, vyšetrovaním a videním toho najhoršieho z ľudstva prostredníctvom ďalšej vojny spôsobili, že sa vzdal. Svoj čas trávi tým, že robí všetko pre to, aby na zločin nemyslel; ale zločin, samozrejme, prichádza za ním. Je deň pred sviatkom všetkých svätých a Poirota navštívi stará priateľka, slávna spisovateľka Ariadna Oliverová (Tina Fey), ktorá mu musí niečo jednoducho ukázať, a sľúbi mu, že to nie je zločin. Chce, aby sa k nej pridal na seansu a pomohol jej dokázať, že to nie je skutočné. Poirot napriek svojmu úsudku zistí, že ho to zaujalo, a neochotne súhlasí s účasťou na seanse v rozpadajúcom sa strašidelnom paláci, ktorý vlastní slávna operná speváčka Rowena Drakeová (Kelly Reillyová). Keď je jeden z hostí zavraždený, všetci prítomní hostia sú považovaní za podozrivých, čo belgického detektíva opäť vtiahne do zlovestného sveta tieňov a tajomstiev. (Cinemart SK)

Puff

95% Jsem asi úplně divný, ale tohle pro mě mělo jen krůček k dokonalosti. Jasně, stejně jako u prvních dvou filmů by pro nikoho vlastně neměla být detektivní zápletka hlavním důvodem, proč se na Branaghova Poirota dívá, což uznávám asi bude pro většinu lidí u detektivky docela problém a proč jsou Orient Express s Nilem jen průměrně hodnocené filmy. Tenhle film ale není detektivka, není to rozhodně ani horor, nejvíc by se asi dal označit za thriller, ve skutečnosti je to ale parádně zahraná divadelní inscenace v úchvatných kulisách. *** Řemeslné zpracování je dokonalé, originální práce s kamerou, zákoutí domu zabrané z různých úhlů, detaily tváří postav, famózní dronové záběry, úderný zvuk v "lekacích" scénách, a absolutně padnoucí minimalistická hudba. Vybrané prostředí snad nemohlo být lepší, děštivá atmosféra se perfektně skloubí s mysteriózními prvky, a jediné, co zůstalo z pompéznosti prvních dvou filmů jsou kostými, ze kterých jsem ve všech třech filmech naprosto u vytržení. Hlavně Branagh a Hill vypadají ve svých perfektně padnoucích oblecích na míru s uhlazenými účesy (a kníry) tak extrémně dokonale, že to obě jejich postavy na první pohled povyšuje nad ostatní, což nepochybuji, že byl autorův záměr. *** Detektivní prvek je zde zajímavě zpracovaný, připomínal mi počítačovou adventuru. Závěrečná skládačka se totiž dá poskládat ze střípků jednotlivých rozhovorů a "stop", které se neustále dostávají poměrně flagrantně do středu záběru kamery. Vyšetřování ale ztěžuje Poirotovo rozpoložení, které jemu i divákovi neustále předhazuje falešné stopy. *** Totálně mě pohltila hutná atmosféra, která po úvodní seznamovačce držela celý zbytek stopáže. Mysteriózno zde podle mě fungovalo na jedničku, protože ani já jsem si stejně jako Poirot místy nebyl jistý, jak jsou některé události možné. Nemůžu nevyzdvihnout výkon Juda Hilla, jehož "creepy kid" tvoří minimálně 40% děsivé atmosféry a tak 80% té mysteriózní. *** K logické soudržnosti tradiční části odhalující vraha lze mít určité výhrady, hlavně protože k úspěšnému odhalení divákem jen na základě toho, co jsme viděli na obrazovce, chybí poměrně důležitá informace. Rozuzlení případu tady ale vlastně ani není skutečným vyvrcholením zápletky. Pro Branaghova Poirota již tradiční závěr, ve kterém dochází k vývoji hlavní postavy na základě právě prožitého případu, mi ani v jednom filmu vůbec nevadil, chápu ho jako polidštění boha, za jakého byl Poirot v některých dřívějších ztvárněních vydáván a je mi proto sympatické. V kontrastu se skutečným a při domyšlení důsledků poměrně děsivým závěrem příběhu je zde navíc příjemně pozitivní. ()

floppy4

Úplne klasická najklasickejšia poirotovka, ktorá oproti predošlým snímkom len mení lokáciu, postavy a príbeh, inak všetko ako cez kopirák. Či je to tak zle? Pre fanúšikov žánru zrejme nie, no pre tých ostatných svižná jednohubka, ktorá to zbytočne nenaťahuje, ale zároveň ani ničím extra neočaruje. ()

JohnDark

A Haunting in Venice, Krimi, USA 2023, R: Kenneth Branagh, H: Kenneth Branagh, Kyle Allen, Camille Cottin, Jamie Dornan, Tina Fey, Jude Hill, Ali Khan, Emma Laird, Kelly Reilly, Riccardo Scamarcio, Michelle Yeoh, Rowan Robinson, Esther Rae Tillotson, 60% ()

Jonathan88

Poarota zbožňujem, no tu sa vydali trochu inou cestou, v recenziách ho chvália. A aj podlá mňa to malo všetko, bolo tam dobre podaná záhada až taká hotovosť, prípad je logicky a zaujímavý, postavy tiež. Len som mal cely cash pocit, že hlavný hrdina nebol vo svojej koži (to bolo zámerne), ale niečo tomu ešte chýbalo, možno viac postav alebo trosku iného korenia. No odporúčam. Oceňujem, že iba nerecyklovali príbehy, ktoré sme už videli lepšie podane s Davidom Suchetom. ()

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě