Generace Euromajdan

(festivalový názov)
  • Nemecko Generation Euromaidan - Sehnsucht nach Demokratie (viac)

Na Ukrajině se jim říká „tři mušketýři“. Mustafa Najem, Svitlana Zališčuk a Serhij Leščenko pracovali v médiích a později působili jako občanští aktivisté. Vůdčí postavy revoluce na Majdanu se po volbách v roce 2014 stávají součástí starých struktur, proti kterým bojují. Usedají v ukrajinském parlamentu a snaží se změnit zkorumpovaný systém zevnitř. Příběhy jejich politických kariér zrcadlí cestu Ukrajiny za vlastní identitou, demokracií a geopolitickou stabilitou, během které stát balancuje mezi Západem a Východem. Jak trojice protagonistů, tak celá země musejí překonávat řadu překážek – od osobních neshod až po invazi Ruska. Křehkost demokracie ve válce získává zcela nový rozměr. (Jeden svět)

JohnCZ

Pohled na ukrajinskou politiku poslední dekády zase z trochu jiného a neméně zajímavého úhlu pohledu - očima trojice sympatických novinářů/aktivistů, kteří se po úspěšné revoluci odhodlali s idealistickými myšlenkami kandidovat, aby byli následně konfrontováni s tvrdou realitou nekompromisní vysoké politiky stále ještě citelně postsovětské země, kde pořád do jisté míry převládají původní praktiky stárnoucích politiků. Zároveň je ale z tohoto období cítit ohromné odhodlání posunout zemi dál, prosadit masivní protikorupční reformy, omezit vliv olirgarchů a v neposlední řadě nadobro odseknout pařáty ruského vlivu. Jednoduše vybudovat moderní západně orientovaný stát, založený na silných demokratických hodnotách, pevně ukotvený i v rámci mezinárodního společenství (bohužel, souseda si člověk nevybírá). Ta houževnatost a víra v dobrý výsledek je obdivuhodná a ještě jsem nenarazil na dokument, ze kterého by toto nevyzařovalo. ()

capka

Velmi zajímavé a sympatické postavy, je skvělé moci sledovat jejich cestu i jejich vývoj, jejich deziluze. Uvítala bych možnost víc pochopit zdroje té deziluze, je to všechno naznačeno, ale ne zcela přímo řečeno ústy hlavních postav. Každopádně moc cenný náhled na Ukrajinu takovou, jaká je či byla... a na to, jak moc je podobná Česku a evropským zemím celkově. ()

Harry_

Zajímá mě politika na Ukrajině před ruskou invazí. Základní pohled dokument dává, je krásně vidět, že nic není černobílé, korupce v postosovětském prostoru (včetně ČR) nesmírný problém, politika složitá a mezilidské vztahy dvojnásob. Čekal jsem od dokumentu ale něco víc. Není to holt "vysvětlující" dokument s čísly a grafy, ale spíš časosoběrné snímání osob, což je jednodušší a stále častější styl dokumentů dávající přednost autenticitě před faktografií v kontextu zvoleného tématu. [Jeden svět online 2023] ()