Frankenstein 80

Šílený vědec vytvoří monstrum zvané „Mosaico“, které uteče z laboratoře, aby lovilo a zabíjelo krásné ženy. (JasonCZ)

darkrobyk

Základní linie příběhu Frankenstein-jím vytvořené monstrum zůstala ponechána, a tak osud ani jednoho z nich diváka nepřekvapí. Krve je tu hodně, co krve, vnitřností! až se chvílemi ze snímku stává splatter. Nepochybuji, že měl jistě problémy s cenzurou. Nahotou se rovněž nešetří. Šlapka příliš pozdě zjistí, jakého to šamstra si domů zatáhla. A osud řeznice byl více než symbolický. Při některých scénách jsem si mimo jiné vzpomněl na budoucího Re-Animátora. Z hlediska děje nic převratného - monstrum vraždí především mladé ženy, pak ale už kohokoliv, policie společně s novinářem Karlem Scheinem marně pátrají, kdo za mordy stojí. Monstrum ale uteče až ke konci, jinak se ho po celou dobu snaží Frankenstein vylepšovat a udržovat při životě. Oceňuji především povedené masky a slušnou řezničinu. Divná Itálie, co dnes osloví zřejmě jen skalní žánrové příznivce. p.s. když má člověk k ruce IMDb, není těžké napsat, že striptérku si střihla Ann Odessa... ()

Karlos80

Další italský obskurní sexy/horror se spoustou žánrového klišé a kýče (prostě typický Eurotrash své doby), natočený v roce '72, tedy během vrcholu EuroTrash šílenství, jinak ale nic pamětihodného, nic co by člověku mělo na dýl utkvít v hlavě. Nicméně v některých ohledech jde o docela zajímavé a zřejmě i nejvíce brutální převyprávění klasického Frankensteinova příběhu (M.Shelleyové) s dobře vyváženou porcí gore, špinavosti a nahoty (které film udržují při životě a zájmu zainteresovaných diváků), jako celek ale nic moc, tak ještě že to bylo místy alespoň trochu zábavné. Je to více či méně slasher film s Frankensteinovým monstrem jako vrahem, kdy se tady navíc ještě prolínají v takovém divném spleteni i další dva italské specifické subžánry, giallo a poliziotteschi, které byly tou dobou v Itálii velmi populární. Přesto se ve filmu najdou nějaké docela hezké "krvavé" speciální efekty, kostýmy, a make-up, úvodní vražda v noci (ve stylu giallo) - se mi líbila asi nejvíc - byla tu perfektní atmosféra a hudba - (nejznámější sekvence z filmu, je pak bez debat, ubití mladé ženy hovězí kostí v mrazicím boxu na maso), dále to tady ale bylo už jenom o tom zabíjeni sexuálně vyhladovělého zvířete - mezitím nějaké to policejní vyšetřování (poliziotteschi styl) - neustále pronásledování monstra (které se nazývá Mosaico) a k tomu všudypřítomná nahota. Nebylo tu moc příběhu, kdy příběh je sám o sobě absurdní (scénář k filmu napsal jakýsi Ferdinando De Leone, kdy mám silné podezření, že to byl spíš Fernando Di Leo, jeden z předních lidí v italském hororovém průmyslu), vzrušení a napětí. V jedné z rolí se tu objevila i známá kráska Dalila Di Lazzaro, zde pod pseudonymem (Parker). Frankenstein '80 je jedním z cyklu erotických Frankensteinovských filmů vyrobených v Evropě v té době. Frankenstein '80 není tím nejlepším filmem ve své kategorii (tím je pravděpodobně film "Flesh for Frankenstein", možná i solidní "Lady Frankenstein") , ale ani tím nejhorším, zařadil bych ho někam uprostřed. 2,5/5*, nakonec půjdu nahoru až na 3*, ale je to tentokrát s odřenýma ušima. P.S.: Otázka pro znalce, jak se jmenovala ta striptérka zabitá ve své šatně na konci filmu? ()

Dellamorte

Uznávam , že je to možno prestrelené hodnotenie ( na xyz...to nemá ) no pri bodíkoch ostanem. Taliani to vzali náležite od podlahy a Frankyho premutovali na silne agresívnu psycho/masu so skoro až " slasheroidnými prvkami . Ale tú " Italiano atelito " nemôžem hodnotiť nezaujato. Mám rada talianov aj Frankyho. Jednoznačne sa stal súčasťou horrorovej histórie a týmto aj súčasťou mojej kino zbierky. Kenneth to síce nebol ale tá verzia je " di buona fede ausonio franco asesino pellicola " takže 4. ()

Gorehound

Umlátenie kosťou je fakt surové, vyberanie a vkladanie rôznych telesných orgánov je tak nejak zboku, vidno, že je to fake, ale stále kreatívnejšie ako dnešné CGI a nepreháňa sa s tým. Plus nájde sa tu ešte zopár, na rok vzniku, prekvapivých a odvážnych gore chuťoviek. Inak je film skôr taký veľmi exploitačný, špinavý a sleazy, solídne natočený a zahraný, ide mu hlavne o to, aby šokoval a šiel stále dopredu, čo sa darí. Soundtrack je skvelý, hudba aj film často pripomenie giallo, žáner vtedy zúril všade naokolo, takže ďalšie plus. Nahota je častá, našťastie herečky pekné a sexy, takže to nie je problém. Fanúšikovia euro exploitation a talianskych  hororov by tento kúsok nemali minúť. ()

RetroMan

Vzhledem k tomu, že se takřka celý film odehrává v nočních hodinách nebo v temných zákoutích s přihlédnutím ke stáří filmového materiálu činí film hůře sledovatelný. Přesto role frankensteinovského monstra "Mozaiky" byla zajímavá a zabíjení mladých žen poměrně morbidní. Ve filmu se prolínají prvky giallo s hororovým žánrem. Spíše pro fanoušky. Volně na youtube. ()