Problémy mladých manželov môže vyriešiť nečakane objavené dedičstvo. Pátrajú po jeho podozrivom pôvode a odkrývajú temné tajomstvo starých rodičov. Pokušenie zbohatnúť je veľké. Vezmú na seba s dedičstvom aj vinu, ktorá mala zostať utajená? (Continental film)

Willy Kufalt

Netušil jsem o filmu předem nic až na to, že ho natočil Miroslav Luther – uznávaný, již od 70. let aktivní slovenský režisér, od kterého jsem toho však moc neviděl. Dostal mě nečekaný úvod, kdy po psaném prologu ze 40. let o popravě nacisty oběšením nasledoval střih do moderního tanečního koncertu ze současnosti. Takto překvapit a dostat do napětí (zde ohledně možného spojení dvou nesouvisejících útržků) hned v prvních vteřinách se povede málokterému filmu. Pak mě sice v další scéně chvíli zalekla představa dalšího slovenského filmu plného vulgarismů a nesympatických postav v problémech, ale ta naštěstí brzy opadla. Spící účet střídá dvě postupně se propojující příběhy, přičemž jeden se odehrává za 2. světové války v době rozpoutaného holokaustu a druhý v současnosti, ale navzdory tomu oba až pozoruhodně pojí mnoho stejných motivů v podobě milostných vztahů, shánění bytu a plánování dalšího života ze strany mladých lidí, do obou příběhů se promítá otázka peněz a hlavním pojítkem se od začátku stává jeden vzácný obraz s tajemným odkazem na zadním rámu. Pátrání hlavních postav ze současnosti i postupné vyprávění starého příběhu zde dohromady dávají vzniknout až mysterióznímu vyprávění a samotný dvojitý příběh dospěje k nejedné silné scéně. Takto silné dojmy jsem měl ve finále celkově z nejnovějšího Lutherova filmu, v němž účast legendární (a pořád výborné) Ivy Janžurové byla navrch příjemným a potěšujícím bonusem. **** Vnímám jako pozitivní přínos, dokážou-li i po téměř osmi dekádách vznikat na dosud silně rezonující téma holokaustu filmy, které zároveň přinášejí úplně jiný pohled i styl zpracování této mrazivé části historie a tohle je po loňské oscarové Zóně zájmu další pozoruhodný příklad, tentokrát s přímým obsažením přesahu do současnosti v podobě stále možných trvajících následků nacistických zločinů. Odlišným historickým liniím je přizpůsoben i dvojí filmový styl vč. výtvarné stránky, přičemž ta válečná ze Slovenského státu a Protektorátu přináší vizuálně (k povaze oné válečné doby až kontrastně) půvabné barevné retro. [85%] [Art Film Fest 2024, Košice] ()