Kráľ a vták

• Česko Král a pták (viac)

Kreslený snímek Král a pták je dílem významného francouzského tvůrce animovaných filmů Paula Grimaulta, který spolu s Jacquesem Prévertem napsal i scénář. Myšlenka natočit film, volně inspirovaný pohádkou H. Ch. Andersena Pastýřka a kominíček, se zrodila již v roce 1946, kdy režisér poprvé spolupracoval s básníkem Prévertem na filmu Cínový vojáček, jenž vznikl rovněž na motivy Andersenovy předlohy. Když byl v roce 1950 film Pastýřka a kominíček hotov, nebyl s ním Grimault spokojen. V roce 1967 si vyžádal negativ, aby svůj snímek přepracoval. Finanční potíže i smrt Jacquese Préverta (1977) způsobily, že byl film dokončen až v roce 1979. Filmová pohádka nezapře, že na ní spolupracoval básník. Je prostoupena poetickým humorem i filozofickým poselstvím, které je sice v rámci pohádkové fabule dosti jednoduché, zato však podané s fantazií a nenucenou hravostí. Milenecký pár oživlých pohádkových postaviček pastýřky a kominíčka představuje kladnou hodnotu lásky, aktivním vyznavačem svobody a slunečních paprsků je zase pták; s vynalézavostí a vtipem se dokáže statečně postavit zlu, personifikovanému v postavě krále, despoticky vládnoucího monstrózní, odlidštěné dvorní mašinérii. Půvabné, vtipné dialogy, celkově vyvážená koncepce příběhu i pohrávání si se žánrem kreslené grotesky vysloužilo filmu v roce 1979 Cenu Louise Delluka a Stříbrnou medaili na XII. MFF v Moskvě 1981 v kategorii dětských filmů. [artfilm.cz] (oficiálny text distribútora)

Jezinka.Jezinka

"Já vám teď povím příběh, skvělý příběh, který je celý pravda. Vždyť se taky stal mně a jiným." Ať už bych si zahnízděného na palácové střeše představovala kohokoliv, užvaněného tukana by tam neubytovaly ani moje nejdivočejší představy. To by ovšem byla škoda, protože rozličné invenční ptákoviny páchané ptákem a jeho potomstvem diváka baví, rozesmívají a krále přivádějí k infarktu, což diváka, bestii škodolibou, opět baví a rozesmívá. Egocentrismus krále dodá každému iluzi jeho vlastní skromnosti. A pastýřka s kominíčkem ... inu, jejich děti nejspíš postávají na komínech a pasou beránky na obloze. ()

ZIASystems

Film Paula Grimaulta u nás běžel pod názvem "Král a papoušek". Je to příběh podle H. C. Andersona "Pastýřka a kominíček", na scénáři se podílel také známý básník Jacques Prévert. Původně vznikl v 50. letech krátký film "Le ramoneur et bergere", jeho rozšířením pak "Le roi et oiseau". Film je plný genialních narážek a nápadů a sloužil jako inspirace mnoha současným uznávaným animátorům, například H. Miyazakimu, na jehož Laputě nebo Castle Lupin III: of Cagliostro je inspirace dobře vidět. Navíc film podbarvuje skvělá hudba Wojciecha Kilara. Tenhle film by měli rozhodně vidět nejen všichni milovníci animovaného filmu, ale milovníci dobrého filmu vůbec. ()

JFL

Jedno ze zásadních děl historie animovaného filmu. Nestárnoucí mix pohádky, satiry a grotesky režiséra Paula Grimaulta a z pera Jacquese Préverta diváky zavádí do fascinujícího prostředí opulentního zámku plného technologických vymožeností, kde se na pomoc chudému zamilovanému páru stíhanému nabubřelým tyranským vladařem postaví žoviální pták trousící ironické vtipy. Snímek nadchne každého bez rozdílu věku svou originalitou, zábavností a bezbřehou nápaditostí realizovanou především v architektonickém pojetí zámku. ()

flanker.27

Viděl jsem to kdysi tak řekněme roku 1988 coby dítko devítileté a byl jsem z toho na větvi. Přišlo mi to jako hrozně zvláštní kreslený příběh, žádný Tom a Jerry, už jen samotný svět v němž se příběh odehrává (celé jako gigantický zámek s patry odstupňovanými dle bohatství a významu). A šachovnice s tlačítkem na přivolání policie nebo propadlem. Pamatuju si pár podobných výjevů, které dost ovlivnily moji dětskou fantazii. Nepochybně tam bylo mnoho skrytých významů a narážek, které jsem jako dítě nevnímal, proto bych se rád podíval znovu. ()

Lima

KRÁL A PTÁK - mistrovské dílo, které mně naprosto uchvátilo a dlouho jsem ho na tomto webu postrádal. Příběh se odehrává v království, v jehož čele stojí král Karel V.+III.=VIII.+VIII.=XVI. Je arogantní, domýšlivý, u svých poddaných velmi neoblíbený a poslušnost lidu si vynucuje rozsáhlým policejním aparátem. Ve své tajné místnosti má několik obrazů, včetně svého portrétu a obrazů kominíka a pastýřky. Do ní se namalovaný král zamiluje a pastýřka i s kominíkem se dají na útěk. Zhmotněný králův portrét se zbaví své skutečné předlohy a s pomocí fízlovského aparátu začne zamilovanou dvojici stíhat. Té na útěku pomáhá mluvící pták, který je zároveň vypravěčem příběhu. Při útěku se postupně seznamujeme s celým královstvím, které vypadá jako gigantický zámek, pod jehož základy mimo sluneční svit se nachází chudinské čtvrtě. Rozhodně nejde o pohádku pro děti, ale o velmi kousavý pohled na společenské poměry, na sociální nespravedlnost a na život ve státě, kde má moc policejní aparát. Grimaultův příběh je napínavý, dojemný i tragikomický, zžíravě vtipný a jeho animace je skvělá!!! Doufám, že ho ČT po dlouhých letech znovu zopakuje. Tenhle animáč za to stojí. ()

• Při útěku kominíčka a pastýřky z královy ložnice je zparodován obraz J.B. Greuzeho "Rozbitý džbán". (Jezinka)