Fenomén jeans

(TV film)
  • USA Riveted: The History of Jeans
USA, 2022, 53 min

David McCullough (rozprávač), Marion Ross (rozprávač), Tommy Hilfiger

Obvykle se nepozastavujeme nad tím, proč je denně nosí polovina populace planety. Prostě to tak je. Navíc byly džíny svědky nejednoho historického a společenského zvratu... Mohou být formální i ležérní a lze je považovat za jediný kus oblečení, který může být univerzální a zároveň osobitý. V historii odívání bychom jen stěží hledali něco podobného. Lidé vědí, že v nich vypadají skvěle. Dokonce i slavný návrhář Yves Saint Laurent si posteskl, že nebyl vynálezcem džín, podle nejdůležitějšího oděvního artiklu 20. století. Nosili je otroci, horníci, honáci a staly se jedním ze symbolů americké zlaté horečky. Po kovbojích si je oblíbili rockeři, motorkáři a hippies a dnes je nosíme všichni napříč věkovým i sociálním spektrem. Co o nás vypovídaly a vypovídají? (Česká televize)

slunicko2

Zajímavá fakta jsou prezentována školometně neživým nudným způsobem. .                          .                        .                                               .                                                                                                     . ()

Marze

Mam doma nekolik jeansu z USA po otcovi z pojednavane doby, ktere jsou neznicitelne. Dokument mi neprinesl moc novych informaci a nebyla zde zminka o tom,ze dnesni kalhoty tzv.rychle mody nic nevydrzi. Napriklad nemecti dodavatele vyzaduji po vyrobcich v Bangladesi cenu za kalhoty 8 euro a aby vydrzely pul roku, protoze klienti v Nemecku si po teto dobe koupit aktualni modu.A v banglaseskych tovarnach maji pracovnici po peti letech znicene zdravi. Me dlouho nevydrzely ani dvoje drahe americke znackove jeansy, koupene ve znackove prodejne v Praze. ()

ostravak30

Jeans jsou kalhoty, které se opravdu najdou téměř vše. Když si člověk chce koupit kalhoty a nemají být zrovna společenské, skoro se v shopu nenajde nic jiného. Tento dokument se opírá hlavně o americkou kulturu spojenou s hudbou, filmem a hvězdami. To všechno a ještě víc formovaly jeans. Řada informací je zajímavých, třeba dneska džíny prakticky neplní roli pracovních kalhot. Já jsem ocenil především archivní materiály a dobové reklamy, to jsou věci, které už dneska není možné nikde pořádně vidět. Pravda je, že si myslím, že řadu věcí Američané přehánějí a možná přisuzují kalhotám větší zásluhy než mají. Mnohokrát někdo něco vymyslel a džíny jen tzv. byly u toho... Ale fascinující to je, kolik let už vládnou světu a jsem si jistý, že ještě mnoho desítek let vládnout budou. Těžko předpovídat, zda někdy někdo vymyslí něco lepšího. ()

rikitiki

Skvělý dokument vybavený perfektním a početným obrazovým doprovodem, zajímavými fakty, nečekanými souvislostmi dějin a džín a množstvím odborníků na různá témata, kteří zasazují výrobu džín do různých kontextů: džíny a bohatství, otrokářství, boj za ženská práva, kovbojský mýtus, hippie, divoký západ, pěstování indiga, módní evergreen atd…  Je opravdu překvapující, jak džíny zasáhly do historie a – samozřejmě – jak historie ovlivnila džíny. Ani tak ne jejich vzhled, protože ten základní se nemění, ale status či pocit, který džíny vyvolávají. A že se to teda, sakra, v průběhu let měnilo. Autoři si zjevně dali dost práci a obrazová stránka dokumentu až ohromí, jakou důkladnou rešerši museli dělat v archivech. … Mimochodem, uživatel Monyfik se nedíval příliš pozorně, protože informace o tom, že džínovina se vyráběla v Evropě ( i v Indii) v dokumentu zazní několikrát a je i doprovázena obrázky. SHRNUTÍ: Věci, které jsou s námi dlouho, hodně pamatují. ()