Marilyn - zrod ikony

(TV film)
  • Francúzsko Devenir Marilyn Monroe (viac)
Francúzsko, 2021, 52 min

Marilyn Monroe (a.z.)

Ze všeho nejvíc chtěla být dobrou herečkou. Pozice sexuálního symbolu a štvané laně ji ničila... Navzdory mnoha příběhům, esejům, filmům a knihám, které se jí věnují, zůstává hluboce soukromá tvář stránka Marilyn Monroe neuchopitelná a neznámá. Autoři tohoto dokumentu se pokusili pochopit, jak Norma Jean Bakerová vytvořila ikonu Marilyn Monroe. Předkládají divákům fascinující detaily této metamorfózy, která, ač se to na první pohled nezdá, byla zřejmě plodem brilantní intuice mladé dívky, jejích ambicí, imperativů doby a tužeb studiových magnátů. (Česká televize)

prezdivaka

Každý dokument je svým způsobem zúžený pohled na realitu. Tady ale cítím ten závan politické korektnosti. Ano, vznikem je rok 2021 a režisérka je žena. Tudíž si vybere to podstatné a z Marilyn dělá oběť doby a zlých mužů. Ale ona si mohla vzít kohokoliv či být milenkou, koho by chtěla. Vybírá si jen velmi slavné a úspěšné muže. Také pictorial v časopise Playboy se do dokumentu nehodil. ()

vydumnica

Becoming Marilyn, dokument známy aj pod názvom Marilyn Made in Hollywood je prevažne o začiatkoch kariéry MM - ako sa Norma Jeane stala Marilyn Monroe. [Arte] ()

Rejže

Velmi se mi líbilo, jak citlivě a zároveň upřímně byl dokument zpracován. Jediné, co možná trošku rušilo byly ilustrační záběry, které nesouvisely s Marylin. Někde se to podařilo nasadit, ale ne vždycky to zafungovalo. Já vím, že se to běžně dělá, ale pokud se nejedná o metaforu (jednu jsem našla a ta fungovala), působí to lacině. Přesto plný počet hvězdiček. Narátorka dokáže doslova vtáhnout do dění a velmi dobrá sbírka archivních záběrů nás provede od dětství až po padesátá léta minulého století. ()

Arsenal83

Najslávnejšia herečka všetkých čias nikdy nebola nominovaná na Oscara a celkovo len pár nominácií vôbec na nejaké ceny. Na pľaci si nevedela ani text zapamätať. A predsa za ňou šaleli. Skrze fotky a krátke videá veľmi dobrý dokument o tom, ako sa vlastne k tomu piedestálu dostala. Ako sa stala nútene blondínou a sama povedala: "v zrkadle som sa nepoznávala." Aj smutné spomienky zo zákulisia, ktoré smutne nie sú podané, ale pri zamyslení zarazia: "Fotografi nechceli moje telo len fotiť. Chceli ho aj ochutnať..." A k tomu, aby sa stala hviezdou trebalo zmeniť si aj meno, trebalo zmeniť úsmev za menej spontánny, aby náhodou nebolo vidno ďasno, bolo treba sa zmyselne pozerať, aj keď to tak necítila, zmenila si aj vlasy a to bolestivou formou, a posielala svoje lascívne fotky kade tade a hlavne využívala správne lôžka v budovaní kariéry. Tak to v tejto branži chodí. A platíme im za to multimilióny a oslavujeme ich ako kráľov a kráľovné aj po smrti. Pritom sú to všetko len pózy. Za pozornosť, slávu  a pohodlnosť dajú všetko, no nakoniec aj tak to šťastie im nejak chýba... ()