Mandle a mořský koník

• Veľká Británia The Almond and the Seahorse (viac)
všetky plagáty
Veľká Británia, 2022, 96 min (Alternatívna 91 min)

Sarah (Rebel Wilson) je archeoložka, která miluje svého manžela Joea (Celyn Jones). Když ale utrpí úraz mozku, jejich životy uvíznou v minulosti. Toni (Charlotte Gainsbourg) je architektka, která zbožňuje svou partnerku Gwen (Trine Dyrholm). Podobná traumatická událost obě uvězní v nekonečné časové smyčce. Jediné, co oba páry drží nad vodou, je láska, ale rozhodně potřebují pomoc. Sarah a Tony paralelně hledají východisko z tíživé situace a doufají, že svému vztahu zajistí budoucnost. Nemají však tušení, jak přesně to udělat. (HBO Max)

blackrain

Teda. Klobouk dolů. Jsem moc radá, že se někdo takovému tématu věnoval. Mozek se přizpůsobí. Otázka je jestli to dokáže blízké okolí. Už jenom představa, že člověk kterého milujete a se kterým žijete se vám začne osobnostně měnit před očima a vás vymazávat ze svých vzpomínek kvůli úrazu nebo nemoci mozku, je naprosto šílená. Tenhle film mě dojal a dostal do kolen. ()

peproch

Neskutečně smutný film, který Celyn Jones napsal, režíroval i zahrál jednu z hlavních postav, manžela, který se změnil po operaci nádoru v mozku tak, že ztrácí pamět, sebepojetí, výkonnost, sebe v očích své zoufalé a milující manželky. Paralelní lesbický pár zažívá něco obdobného, úraz způsobí zhloupnutí jedné a druhá truchlí. Ani vzájekmná útěcha přeživších neodpomůže od truchlení za ztrátou partnera, truchlí, ačkoli nikdo neumřel. Možná je to nejen reportáž, ale i metafora partnerských odcizení, jejich možných příčin a dopadů. Poprvé jsem viděla Rebel W. s tragicko dramatické roli. Mandle a mořský koník jsou poetické názvy dvou částí mozku, jejichž poškozením dojde k oněm paměťovým defektům. ()

BOURQUE

Zachytenie emócií a medziľudských vzťahov v prípade, keď jeden z párov trpí trvalými následkami porúch mozgu. Všetci herci a herečky hrajú tak dobre, ako v rámci možností vedia. V niektorých momentoch som však mal pocit, že daný príbeh s danou koncepciou by mohla fungovať lepšie na divadelných doskách (scenár pôvodne prichádza z tohto sveta). Pomaly plynúci film, bez výraznejších dynamických momentov. P.S.: Tí, ktorí majú rád herečku Rebel Wilson, sa môžu tešiť od nej na najsústredenejší a najdospelejší výkon v jej kariére. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

Arsenal83

Veľmi ťažká choroba a mohol to byť aj zaujímavý film, ale herecké obsadenie je výstava mrzkých osobností v emocionálne dezorientovanej štruktúre. Vraj natočení podľa divadelnej hry Kaite O'Reilly, dôležité však bolo, aby z dvoch párov bol „neštandardný“. Sexuálnych abecedárov+ si teda môžeme odfajfknúť, ale prečo nie je ani jedna postava čierna? Zase tá biela nadradenosť? ()

Lacike

Zaujímavá dráma o drsnej chorobe. Z určitého pohľadu tej najhoršej. Keď váš milovaný človek príde o osobnosť a ostane vám len schránka, ktorá vám o to viac bolestivejšie bude pripomínať, že v skutočnosti tu už váš milovaný nie je. Príjemne sa na film nepozerá, keďže ani tá choroba príjemná nie je. Je to len nekonečný sled zúfalých situácii bez konca. Záver je preto taký vlažný a aj celkový pocit z filmu je divný. Pochvalu si zaslúžia herci, ktorí zahrali skvele jak tých dvoch chorých, tak tie dve, ktoré pri milovaných trpeli. Hlavne komička Rebel Wilsonová dokázala, že zvládne aj dramatickú polohu. 6/10. ()

• Film sa natáčal v New Brightone, West Kirby a Liverpoole (Anglicko, Veľká Británia) a Severnom Walese. (Arsenal83)