Ako zabiť vtáčika

• Česko Jako zabít ptáčka (viac)

Alabama tridsiatych rokov je rozdelená rasovou nenávisťou na bielych a čiernych. Hladinu rozvíri správa o znásilnení bieleho dievčaťa. Z brutálneho činu obvinia černocha a proces má byť výstrahou. Obhajoby sa ujal biely advokát Finch. Má nezvratné dôkazy o nevine svojho klienta, to sa však nehodí do plánu rozvášneného davu. (oficiálny text distribútora)

Hwaelos

Film je zdánlivě neústrojně rozdělený na dvě nesourodé poloviny. První z nich je věnována dětským dobrodružstvím Jama a Čiperky a jejich pronikání na pozemek Booova otce. Druhá sleduje soudní drama v posledním jižanském státě, kde ještě vládne otevřený rasismus. Pozoruhodné je, že Harlanova kamera snímá první část snímku zejména z podhledů a tím do značné míry koresponduje s dětskou perspektivou vnímání. Druhé části dominují frontální záběry (dospělá perspektiva) a nadhledy (děti sledující soud z ochozu). V závěru se perspektivy propojí jak na úrovni kamery, tak na úrovni příběhu (Booova záchranná mise, která překazí vraždu Atticových dětí). Jako zabít ptáčka je film hollywoodsky naivní (v dobrém slova smyslu), někdy poněkud doslovný, ale narativně promyšlený, pracující velmi dobře s dětským point of view. ()

Gazy

Výjimečný film, očekával jsem především soudní drama, ale k mému překvapení mi byl naservírován mnohem květnatější příběh, který chytí za srdce a jen tak nepustí. Třešničkou na dortu je pak oscarový výkon Gregory Pecka a skvostná hudba. ()

corpsy

Snímok z americkými hodnotami a z pohľadu amerických detských hrdinov, ktorých herecký predstavitelia tu svojimi výkonmi zatieňujú aj samotného amerického hrdinu Gregory Pecka. Nejde však o až tak tradičný prístup k látke, za čo môže skvelá réžia, robiac tak z filmu skôr letné detské dobrodružstvo, než súdnu drámu. A ja to len kvitujem. ()

F.man

V dobrém slova smyslu klasické americké drama z prostředí republikánského jihu. Snímek ze začátku překvapí zejména dvěma rovinami. Ty se sice rozjíždějí pomalu (a snad první půlhodinu jsem přemýšlel proč je tohle tak vychvalovaná záležitost), ale když se nakonec společně protonou, stojí to za to. Za herectví Pecka bych klidně dal To Kill a Mockingbird plných pět hvězd, bohužel se však sem tam objeví nelogičnosti ve scénáři (nebo mi to po probděné noci už tak dobře nemyslelo). Prozatím moc dobré čtyři hvězdy a dvě příjemné hodiny k tomu. I'm real sorry they picked you to defend that nigger that raped my Mayella. I don't know why I didn't kill him myself instead of goin' to the sheriff. That would have saved you and the sheriff and the taxpayers lots of trouble... ()

NinonL

Pohled na život malého amerického města 30. let dětskýma očima. Všude je bída, někde větší, někde menší, ale dětem to nebrání prožívat svá dobrodružství. Šestiletá dcera a 12letý syn místního advokáta se tu poprvé setkávají se světem, kde neplatí spravedlnost, o které jim povídá táta. Se světem, kde nejsou trestáni jenom ti zlí, ale často i ti "hodní". Jen proto, že třeba mají jinou barvu kůže. Nesmírně křehký a dojemný film, který jistě potěší srdce každého vnímavého diváka. ()

frashmaker

No tak jsem si zas po delší době udělal radost opravdu velmi kvalitním americkým filmem z doby, ze které mám filmy USA snad nejradši. Lehce moralistický Gregory Peck světu nenuceně podsouvá to jak to je a jak by to mělo být. K tomuto filmu se jistě ještě někdy vrátím. Líbila se mi na něm každičká vteřina. Škoda že už se tam takto kvalitní filmy netočí.. ()

Z0oMb3E

Čiernobiely film, ktorý je doslova čiernobiely. Nádherný pohľad do pohľadu americkej spoločnosti v 30.tych rokoch minulého storočia. Zaostalí farmári žijúci ešte v časoch otrokárstva vybíjajúci svoju frustráciu zo zlej finančnej situácie spôsobenou finančnou krízou na ešte zaostalejších černochoch. Tolerancia je v zaprášenom mestečku na bode mrazu, ale našiel sa jeden Superman, ktorý sa postavil pred snehobielu porotu. Začína to však úplne nezáživne. Hry, škola, hry rodinná atmosféra bla bla bla. A človek sa pýta, či naozaj sleduje to čo si "kúpil". Film dostane otáčky až v záverečnej polovici, keď sa kamera dostane do súdnej siene. Až tam divák pochopí tak vysoký tunajší raiting. Slabosť pre tieto historické snímky som nikdy nemal, ale občas sa nájde nejaký ten exemplár na ktorý sa oplatí kuknúť. Samozrejme, že by sa dalo vymenovať pár strhujúcejších ekvivalentov novšieho vydania, ale i To Kill a Mockingbird je celkom pekná, i keď trocha zrýchlená súdna dráma. ()

MartinezZ

Skutečně jsem tenhle film neznal, až doteď. Oficiálnímu obsahu od distributora odpovídá asi tak maximálně 40 minut z celého filmu, jinak je tam dost nudná a zbytečná dějová linka trojice děcek, kteří mě iritovali a vysloveně srali. A přitom samotný případ byl vyřešen poměrně rychle (nehledě na verdikt), takže mi to celkově přišlo zbytečné a sestřih mohl mít klidně půlhodinu, na 120 minut tu nebylo nic. ()

Soundtrack

Bohužel co do propracovanosti soudního sporu velké zklamání, stejně tak celá první polovina filmu, ve které se vlastně vůbec nic nestalo (do soudní síně se podíváme až ve druhé polovině) a i když ji závěr aspoň trochu vylepšil, tak tu zdlouhavou hodinu už vám nic nevrátí. ()

GodComplex

Vyborny oldschool black&white pocin se skvelou atmosferou a preciznim zobrazenim situace ve 30. letech po americke hospodarske krizi. Silny scenar a pusobive vykony vesmes vsech zucastnenych. Gregory Peck je jako Atticus Finch k sezrani, deti si odehrali svoje kupodivu s prehledem a gurmanskym bonusem je pak role Roberta Duvalla, ktery sice hraje jednu ze stezejnich postav, nicmene je zamerne po cely film ukryt jakozto nikdy nespatreny postrach, ktery vykoukne az ve finale. Prestoze se cely film toci okolo soudniho procesu, neda se Mocking bird porovnavat s ciste soudnimi kousky typu 12 angry men. Misty mi to pripominalo Hitchcocka, coz neni vubec spatny ukaz. Na druhou stranu, ze by me to vylozene nadchlo to take ne, mozna trosku vetsi spad a vyraznejsi happeningy by tomu neuskodily. 8/10 ()

Freemind

Nevím, byl jsem z toho velmi rozpačitý. Úvodní záběry do titulků ve mně probudily velké naděje, pak se ale kamera zasekla na primitivní, teatrální nehybnosti. Herecké výkony oscilovaly mezi virtuozitou a patetickou trapností, čekal jsem nějaké osudové drama, zatímco se mi dostalo filmečku o sladkokyselých taškařicích jedné rodinky ... Zbytečné kecám, nejlépe to vystihla hirnlego. ()

kaylin

Velmi silný film, který rozhodně stojí za to vidět. Soudní dramata jsou obecně schopna být silná, ale tady jde i o drama mimo soudní síť, o drama dětské, o drama o lidech. Tohle je film, který se vám dostane hluboko pod kůži a ukáže vám, že spravedlnost má skutečně velmi různorodou podobu. A někdy je prostě nespravedlivá. ()

italka63

Knížku jsme měli doma a poprvé jsem ji četla ve čtrnácti.Ihned mě zcela pohltila a jako jedno z mála se moje knižní představa úplně shodovala s tou filmovou.Nádherný příběh vyprávěný očima holčičky o cti,spravedlnosti a lásce na pozadí Ameriky třicátých let pohladí po duši.Kdo jiný než Gregory Peck by mohl ztvárnit advokáta i tátu Attica Finche.Vřele všem doporučuji a jiné ohodnocení než plný počet pro mě nepřipadá v úvahu. ()

swed

Staromódně natočený film o střetu dětského světa s dospělým. G. Peck představuje právníka a dokonalého otce, snažícího se být pro své děti tím nejlepším vzorem. Před krutostí okolního světa a realitou je ale ochránit nedokáže. Zajímavý je fakt, že prakticky celý film je vyprávěn z pohledu dětí, které odhalují záhadu (tajemný soused) a zároveň i pronikají do dospělého světa (soud). Je to dojemný příběh plný krásných (i když dosti naivních) pravd. 8/10 ()

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (viac)