Dobré ráno, Brno!

• angličtina Good Morning, Brno! (festivalový názov)
Česko, (2023–2024), 7 h 52 min (Minutáž: 26–34 min)

Kamera:

Petr Koblovský

Hudba:

Ivan Acher

Jan Kolařík, Zuzana Zlatohlávková, Ondřej Kokorský, Simona Lewandowska, Tereza Volánková, Ivana Hloužková, Slávek Bílský, Vojtěch Hrabák, Roman Slovák (viac)

Dobré ráno, Brno! je osmidílný televizní seriál Jana Prušinovského, který si tentokrát vybral prostředí živě vysílaného ranního pořadu, o němž vypráví s obrovskou nadsázkou. Pořad Dobré ráno to nemá jednoduché. Je to ranní show, jejímž posláním je připravit diváky do nastávajícího dne pomocí dobré nálady. Každý ho zná, ale málokdo na něj soustředěně kouká. Pro několik šťastlivců bývá tento pořad odrazový můstek k další kariéře a pro většinu hrob... Když na Špilberku zhasne noční osvětlení, rozsvítí se v režijní místnosti studia České televize na druhé straně města červené světýlko a společně s ním se rozzáří i oči ostříleného televizního režiséra Mirka Kurše. Se svou televizní rodinou, vlastní už dávno nemá, každý sudý týden bojuje o přízeň vstávajících diváků, kteří spouštějí své televizní přijímače, aby zahnali ranní chmury. Že rána nejsou vždycky dobrá, to ví Mirek, milovník piva a žen, moc dobře. Přes nepřízeň techniky, lidského faktoru, přírodních i hromadných katastrof chce ale všem těm, kteří to potřebují, společně s moderátorkou Radkou a jejím kolegou Cyrilem pravidelně naživo popřát – Dobré ráno, Brno! (Česká televize)

Recenzie používateľa kingik k tomuto seriálu (6)

Epizoda 2 (2023) (S01E02)

V Brně se hraje divadlo a taky se z něj vysílá pravidelná ranní show. Smíšená moderátorská dvojice v ní zaníceně poslouchá své hosty z nejrůznějších profesních oborů, klade jim všetečné dotazy, nechybí krátké zprávy, počasí, vaření i hudební klipy. A mnohdy se ten tok nedá vydržet. A tak nastoupil Jan Prušinovský, aby ranní show udělal prudce nekorektní až zhovadilou. A především, aby její moderátory (Zuzana Zlatohlávková a Ondřej Kokorský), rosničku (Simona Lewandowská) a režiséra (Jan Kolařík) ukázal v nekorektním světle. A i pozvaní hosté se nebudou vždy chovat zcela standardním způsobem. V první epizodě například poznal následky ve studiu objeveného alkoholu distingovaný Jiří Pavlica. Moderátorka šňupe kokain, moderátor se klidně v šatně před všemi přítomnými obnaží, až si i diváci mohou prohlédnout, jak jej příroda obdařila. Liška, kterou měl pozvaný přírodovědec ještě ráno ve studiu živou, končí rázem pod koly auta, rosničce se v kabelce rozmaže exkrement jejího psího mazlíčka. A kdoví, co diváka čeká dál, neboť to jsme teprve u druhé epizody. A epizod je celkem 8. A vše je doprovázeno nesčetnými vulgárními slovíčky a hrubozrnným humorem. Prušinovský vsadil na neokoukané herecké tváře, což mu skvěle vychází. A celý vzniklý tvar diriguje vtipně a zásadně nekorektně. Odboural bych ale i nějaký ten rušivý element. Pro mě je to bezdomovec (Roman Slovák), který má svůj přístřešek hned v závětří komplexu natáčecího studia. To už mně přišlo zhola nadbytečné. Zatímco se ranní show v seriálu zmítá v krizi a čísla sledovanosti závratně klesají dolů, věřím, že u diváků tenhle netradiční seriálový počin zaboduje. 8/10 ()

Epizoda 6 (2023) (S01E06)

Epizoda, ve které se do studia ranní relace Dobrého rána vůbec nedostaneme. Radka (Zuzana Zlatohlávková) čelí krizi v manželství. Souloží sice se svým manželem, ale představuje si u toho Mirka (Jan Kolařík). Manžel jí poté přizná nevěru. A následně bourá svým autem, kdy se celá havárie obejde bez protokolu, a obě účastnice karambolu souhlasí jen s výměnou telefonních čísel. Mirek mezitím odjíždí na režijní záskok do pořadu Hvězdy tančí. A ke své nelibosti zjišťuje, že zde bez jeho vědomí pracuje jeho dcera, která má navíc milostné pletky s arogantním střihačem, který se o ní před ostatními vyjadřuje pohoršujícím způsobem. Připadá mně, že se seriál už druhou epizodu po sobě hledá a nedokáže nalézt optimální komediální tah. Z pracovního záskoku se skoro vůbec nic komediálního nevytěží. Vidíme známé tváře poroty a nechybí ani Marek Eben v letmém prostřihu, ale prostě to jakkoliv po komediální stránce vázlo. Linie s Radkou je přece jen o něco zábavnější. Ta si tradičně dopřává kokain, tentokrát za volantem a jen pár metrů od policejního vozu. Následně ji v obličeji poštípají včely. A celá epizoda vrcholí nevybíravou ženskou pomstou na podvodné řidičce, na jejímž autě zanechá svůj aromatický biologický vzorek. Začíná mně vadit nevyrovnanost jednotlivých epizod. 5 epizoda byla úplně nevýrazná. Tahle je oproti té předchozí přece jen lépe komediálně vystavěná, fekální typ humoru stále sehrává zásadní roli. Jan Prušinovský by měl na poslední dvě chystaná dějství kreativně zabrat a hodit na scénu smrtící komediální koktejl nekorektní zábavnosti, která jednou provždy odrovná nepřipravené publikum veřejnoprávního kanálu, který se tak definitivně stane fekálním kanálem. Alespoň na stanovenou půlhodinu, co trvá jedna epizoda 7/10 ()

Epizoda 7 (2023) (S01E07)

Vtipe vylez! V Brně se srazí vlaky. Kvůli tomu je ohroženo i vysílání Dobrého rána. Aby diváci nepoznali, že kvůli nehodě nedorazili do studia dva slíbení hosté, je nutné bleskově sjednat náhradu. Místní bezdomovec Luboš (slabě hrající Roman Slovák) nahradí pozvaného meteorologa a faráře. A vydatně mu k jeho proměně dopomohou maskérky a zvukaři. Tentokrát je celá epizoda zasazená do studia, kde se mohl urodit nějaký brilantní vtípek. Ovšem kde nic, tu nic. Perlí jen Jan Kolařík, jehož téměř maniakální režisér se tímto definitivně stává nejlepší postavou seriálu/epizody. Nápad angažovat bezdomovce do živého vysílání je originální, jenže se z toho až tak moc nevytěžilo. Luboš během vysílání neustále jí a strká si jídlo, které je spíše určeno pro dekorativní účely, do kapes. Zvukaři mu pozmění hlas. No, směšně to asi bylo, tenhle druh vtipu určitě nepovažuji za vrchol mimořádné humornosti. Ze studia se vymaníme s mladým asistentem/dramaturgem (Vojtěch Hrabák), který je pověřen režisérem předat do centra pro lidi bez střechy nad hlavou jistý vzkaz. Autentické místo v Brně je sice zachyceno poněkud přehnaně, někomu ale může agresivní chování umolousaných bezdomovců, stojících v řadě na polévku, k vymydlenému mladíkovi  připadat i vtipné. Moderátorka se stále dopuje kokainem, moderátor si nedá pokoj se svými trapnými anekdotami, odskáče to tentokrát i Menšík. Celá epizoda mně přišla nanicovatá. A mezi tou nanicovatostí občasně probleskl i neotřelý humorný blesk, který nejvíce podporoval Kolařík. Zbyl jen malý prostor pro Zuzanu Zlatohlávkovou a Simonu Lewandowskou. Na konci epizody dojde k pointě. Po odvysílání vyjde najevo, že při vlakové nehodě svorně tragicky zahynul pozvaný meteorolog i farář. Takže v době živého vysílání v žádném případě nemohli být přítomni ve studiu a odpovídat na zvídavé otázky moderátorské dvojice. Nebyl to tedy zrovna žádný extra nápad, ovšem vzhledem k malé údernosti vtipů a vlažnému průběhu to bylo jedno z možných řešení, jak v pořadí sedmou epizodu nenechat padnout. 5/10 ()

Epizoda 8 (2023) (S01E08)

Divák to má za sebou, program ČT1 to má za sebou a režisér Mirek (Jan Kolařík) to má taky za sebou. Osm nekorektních pozdních televizních večerů je za námi. A bilance je taková, že v dohledné době si divák leda tak dopřeje nějakou tu reprízu několika existujících nesolidních seriálů. Ovšem s premiérovým nášupem české seriálové nekorektnosti na veřejnoprávní televizi je na nějakou neurčitou dobu utrum. Na pokračování veselých, fekálních a přisprostlých příhod party z ranního vysílání to hned tak nevypadá. Závěrečná epizoda bezprostředně navazuje na tu předchozí, což je naprostá výjimka dosavadní  epizodnosti, kdy došlo v Brně k fatální srážce vlakových souprav. A v Dobrém ránu se objevili dva ranní hosté, kteří při té tragédii zahynuli. Kolem ranní show se stahují mračna. Do Brna si totiž etiku ranního vysílání přišla proklepnout komise vyslaná z Prahy. Následuje série výpovědí pracovníků Dobrého rána před komisí, která vyústí ke kontrole jejich vzorků moči, neboť je podezření, že v budově televize se objevily drogy. Jan Prušinovský se rozhodl o vrcholný díl své série, přišel s nečekaným tragickým vyústěním a do toho mu herci hláškují, ač v televizní budově panuje dost napjatá atmosféra i neveselá nálada. Likvidace nejlepší a nejnahláškovanější postavy celého seriálu znamená značnou nejistotu pro další budoucí pokračování. Kdyby ještě byla šance na návrat seriálu, tak bych se přimlouval za hodinové epizody. Ty stanovené půlhodinky s Dobrým ránem prostě mnohdy nestačily. Neokoukaná a v podstatě málo známá herecká parta pod vedením nebojácného a mnohdy odvázaného Prušinovského dokázala, že diváci v pracovním týdnu dokázali vydržet do pozdních hodin. Těšili se, že v zaprděném vysílání přišla vítaná změna v podobě stylového humoru a originality. Nyní už můžou chodit spát se slepicemi. Zajímavý program skončil. 10/10 ()

Epizoda 1 (2024) (S02E01)

Nekorektního humoru mohlo být klidně i povícero. Režisér Mirek Kurš (Jan Kolařík) zůstává od hrozivého pádu z okenní římsy v kómatu. Hledá se za něj náhrada, která přichází v podobě věhlasného režiséra Václava Marhoula. Ten opouští klid své chaty, aby přebral otěže obnovené ranní show z Brna. Roztáčí se kolotoč břitkého humoru, co má slušnou kadenci. I tak se najdou i méně zábavná místa, kde humor absentuje. Marhoul pocítí na své ruce, že i rekvizita do neškodného pořadu pro kutily může mít neblahé následky na zdraví a prstech především, takže je nucen odstoupit a jeho místo za režijním stolkem přebírá mladý dramaturg (Vojtěch Hrabák), co má s režií nulové zkušenosti. A mezitím se po marných pokusech o procitnutí probírá z bezvědomí režisér Kurš, kterého probrala až v nemocniční televizi vysílaná ranní show. Druhá série se ve svém úvodu opětovně vyžívá v humorných detailech, nerada si bere nějaké servítky a má i solidní spád. Zatím se ovšem nedostavil opravdu šokující gag. Takže se vyplatí čekat a bavit se nad novým přívalem humoru a záměrné trapnosti. 8/10 ()

Epizoda 2 (2024) (S02E02)

Ostrých gagů je pomálu. Zázračně oživený režisér Kurš se pomalu a jistě belhá se zfalšovaným lejstrem o svém zdravotním stavu zpět k režijnímu pultíku, který mezitím v době jeho nemocničního pobytu ovládl mladý dramaturg Šmarda. Ten zadal ranní show nový koncept, načež k televizním obrazovkám přitáhl i mladé diváky a zvedl upadající sledovanost. Už tahle druhá epizoda výrazně naznačuje určitou studii charakterů, která v první sérii k vidění nebyla. Jsme více v soukromí postav, než v televizním studiu. A naprosto vymizely nějaké rázné gagy, takže většinu času vidíme Mirka, jak se po návratu z nemocnice, kde podepsal revers, dokáže aklimatizovat na domácí prostředí moderátorky Radky, kam se po obnažování na veřejnosti uchýlil. Gagů není přehršel, nějaké jsou trefné, ovšem chtělo by to dostat seriál na větší vrchol, aby nedošlo k upadající tendenci. Vrcholný gag a ani scénu jsem tentokrát nezaznamenal, takže se seriál ocitl v jakémsi normálním stavu, kdy nevyplavuje humory a začíná více pracovat na rozvíjení herecké sestavy. Není to možná nejideálnější krok, diváci první série si musí na nové pojetí zvykat, což třeba bude mít za následek jejich odliv. Dejme tomu, že autor Jan Prušinovský ví, co dělá a postupně bude přidávat na obrátkách. 7|10 ()

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

15.01.2024

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD