Carnifex

V době, kdy se Austrálie vzpamatovává z nebývalých požárů, se Bailey (Alexandra Park), začínající dokumentarista, připojí k ochráncům přírody Grace (Sisi Stringer) a Benovi (Harry Greenwood), kteří cestují hluboko do australského vnitrozemí, aby sledovali zvířata. Když se setmí, objeví tato trojice nový děsivý druh. (JasonCZ)

Arsenal83

Namiesto hororu film plný nudných dialógov o ničom a kázania o ekológii. Strach a hrôzu film neprivodil, hoci sa snažil zachrániť situáciu nejakými ľakačkami, ale príšeru poriadne ani nevidno a vlastne smerom k záveru už nevidieť vôbec nič, lebo na tie tmavé scény to chcelo nasadiť ďalekohľad na nočné videnie. Samozrejmosťou je ukázanie silných charakterov žien, čím tmavšia pleť, tým chytrejšia a odvážnejšia, a karikaturizácia mužov, ako bezduchých prizdisráčov. ()

ricci.s

Ochrancovia prírody sa vybrali do lesov monitorovať ohrozené druhy, narazili však na jeden úplne nový, no nadšenie z nového objavu ich veľmi rýchlo prešlo. Austrálsky lesný kúsok, v ktorom si tvorcovia povedali, že čím neskôr niečo ukážu, tým lepšie. Horory v peknej prírode obľubujem a nakrútené je to solídne. Vizáž predátora taktiež ušla, našťastie sa nejedná o žiadnu digitálnu potvoru televíznej úrovne. Preto je trochu škoda, že tvorcovia nezariskovali viac, uhýbali kamerou pri každej krvavej príležitosti a vyše polovicu filmu neobohatili ničím zaujímavým. Aspoň sa to dobre pozerá, postavy nie sú otravné a koncovka je aj celkom napínavá. ()

Morholt

Natočené je to celkem slušně a herci jsou sympatičtí, ale v zásadě se jedná o další z filmů, ve kterém se čeká na to, až se objeví příšera. Ta o sobě dává vědět občasným vrčením a blbnutím za keři, ale v plné kráse se objeví až v závěru. Do té doby je to procházka australskou buší, během které ústřední trojice plácá páté přes deváté. No a že by mě vizuál monstra nějak uzemnil, to se také říct nedá. Spíš mě rozesmál, byť nápad celkem chválím. Nic moc. 40% ()

Omnibus

Leze, mručí, šustí, ze stromu se spustí. Na koho dopadne, do drápů popadne!“ Nečekaně tísnivý dokument o zásadní změně v  australském potravním řetězci, s pár zajímavými informacemi. Např. jak vypadá wombat, který umí bojovat zadkem (!), když jím v noře rozdrtí psovi Dingo hlavu o strop, nebo že mou techniku lovu holek (prostě na ni padnu) si osvojil i prehistorický druh vačnatce, který v pravěku zapomněl vyhynout. OKÉNKO DŽÍPU: [][] Co mají společného koutkem úst sykající Mick Taylor z Wolf Creeku a mručící chlupáč Carnifex? Vražedné charisma. Nepozornost. Jsou-li hladoví, pletou si turisty s chutnými klokany. Šikovnost. Oba ovládají techniku „hlava na špejli“ čili znehybnění oběti přerušením míchy. [][] Pochvala za uvěřitelnost děje a za fakt, že prakticky celý film u protinožců strávíme v exotickém lese, takové výlety mám rád. Poživatelným ekologickým aktivistům i obřím masožravým koalám třikrát zdar! ()

kingik

V hlavní roli australská buše. A to natolik v hlavní roli, až se hororové setkání s masožravým vačnatcem odsouvá do pozadí.  Takže více než hororem je film přírodopisným pojednáním. Přírodovědný tým v počtu třech lidí, Alexandra Park, Sisi Stringer a Harry Greenwood, se vydá do srdce divočiny, aby zkoumal a mapoval ohrožené živočišné druhy. A najednou se objeví Carnifex, dávno vyhynulý masožravý vačnatec, který vyruší jejich poklidné kruhy. Bylo by to fajn, kdyby zaútočil hned a bez okolků. Jenže těch okolků je přehršel, takže se musíme proklestit velkým povídáním o přírodě i osobních zážitcích trojice, tu a tam zahlédneme klokana, koalu i jinou zvířenu. A film nemá žádnou velkou přednost. Vlastně ano, tou je rozvleklost. Nezbedný vačnatec nakonec přece jen přijde, v noci a ukořistí si nějakou tu oběť, ale každý si řekne, že čekání bylo na něj horší než na Godota. A když už byl na scéně, tak film dostal náboj. Závěr ovšem opět takový nezajímavý. Vlastně divák ani pořádně nezaregistruje, co se s agresivním tvorem stalo. Film je přitom docela solidně natočen. Sean Lahiff je původně střihač, který se rozhodl natočit si poprvé něco svého. A také dokázal, že coby debutant neukázal ochotu zariskovat, nenechal vražednému tvorovi pořádný prostor a horor chytal až na poslední chvíli. Naštěstí do svých řad angažoval sympaťandu Alexandru Park, které to sluší. Stačilo málo. Ubrat z předlouhé expozice spočívající především v chození po lese a podstatně přidat na hororových atributech. Tvor netvor vypadá dobře a naznačený střet s lidmi je natočen v dobré kvalitě. Hororové manévry nastoupily pozdě. Kdo si libuje v přírodovědě, jistě si svoje zvířátko z pestré škály najde. Jako poznávací výlet do australské divočiny film funguje bezvadně. Z hororového hlediska je to nedomrlé a hlavní vražedné řádění obávaného tvora se smrskne do závěrečné noční sekvence, kdy už divák pomalu objednával vstupenky do přírodovědného muzea Emila Holuba, kde by rád pokračoval v rozšiřování svých vědomostí. 6/10 ()

• Názov filmu 'Carnifex' je odvodený z latinského vedeckého a zoologického názvu rodu pre vyhynutý austrálsky megafaunový druh vačnatých levov ''Thylacoleo Carnifex''. (Arsenal83)
  • Film sa natáčal v Adelaide (Austrália). (Arsenal83)
  • Tento austrálsky thrillerový eko-horor má aj oficiálnu videohru s rovnakým názvom pre PC aj herné konzoly. (Arsenal83)