Vasil

Španielsko / Bulharsko, 2022, 93 min (Alternatívna 89 min)

Vasil je inteligentní a charismatický bulharský přistěhovalec, který má mimořádný talent na hraní šachů a bridže. Je bez domova, dokud ho Alfredo, architekt v důchodu, nepřijme do svého domu. Jediné, co mají oba muži společné, je vášeň pro šachy, ale přes všechny rozdíly Vasil pomalu boří bariéry, které mu Alfredo klade. Není divu. Vasil má dar - překvapivým způsobem mění životy všech, které potká na své cestě. (Cinemax)

kolemjdouc

Šlo o to,ukázat že ne každý uprchlík je špatný uprchlík.Tenhle by ani systém nijak nevyužíval. Dosti tomu ubral dabing.Místy nebylo vůbec rozumět. ()

Adramelech odpad!

Já jsem ten film asi nepochopil. Není mi jasné, proč nějaký Vasil z Bulharska emigroval do Španělska. Bulharsko i Španělsko jsou kapitalistické státy a oba jsou členy EU. V Bulharsku v roce 2022 neprobíhala žádná válka a nikde nepadla zmínka o tom, že by Vasil byl v Bulharsku politicky pronásledovaný. Jestli chtěl žít na sociálních dávkách, mohl je přece coby bulharský občan pobírat v Bulharsku, ne? Nebo jsou ve Španělsku vyšší dávky? O jeho kvalifikaci se dozvídáme pouze to, že Vasil umí hrát šachy a bridž. Pro život nic moc, ale kdyby k tomu přidal ještě poker, tak už by to mohlo něco hodit plus k tomu sociální podpora... Ale třeba mu v Bulharsku vadily turecké záchody. Když jsem v roce 1968 navštívil Bulharsko, tak mi vadily docela hodně. Zkrátka o Vasilově motivaci může divák jen spekulovat, k čemuž má dostatek času, zvláště když sleduje, jak se Bulhar ve Španělsku plácá od ničeho k ničemu. Posléze si sežene práci načerno jako kuchař, ale praskne to a je z toho průšvih. A tady, tj. asi v polovině filmu, jsem to vypnul, neboť jsem se už nesnesitelně nudil. – Naskýtá se otázka, jak by se dal vylepšit tak slabý scénář. Možná takto: Vasil je zakuklený monarchista a rád by v Bulharsku obnovil carský režim. Podporu svého plánu získá mezi španělskými radikály, kteří jsou obdivovateli zesnulého generála Franca. Představa monarchofašistické diktatury oběma stranám lahodí. Politický převrat se však nepodaří, protože takový film by dnes nepůsobil dobrým dojmem, a Vasil umírá se slovy bulharské carské hymny na svých vadnoucích rtech: „Всемогъщи прави Боже, / молим, Царя ни пази. / Дай му сили, за да може, / зли поврати да срази.“ ()

WolfHigh

Opravdu alternativní film,který neurazí,ale zároveň nijak nenadchne. Avelina Prat nikdy nic nenatočila ani nenapsala, až na její prvotinu ,,Vasila" z roku 2022,kdy jí v tý době bylo už 50let. Ve stejným roce dostala na Warsaw International Film Festival ocenění za nejlepší film (sekce 1-2) ,kde s ní bylo dalších x lidí (jednorázových režiserů). V závěru, pokud máte rádi neobvyklé a alternativní filmy,tak vás to nijak neurazí. Za mě 2* tudíž 40%. ()