Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru

• USA Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe (viac)

V příběhu, který je zasazen do texaského El Pasa roku 1987, sledujeme osudy dvou mladých mexicko-amerických přátel. Aristotle „Ari“ Mendoza a Dante Quintana svádějí svůj boj s rasovou a etnickou identitou, sexualitou, ale také s vlastními rodinami. (Zlín Film Festival)

petrsv

Celkem běžný příběh o dospívání je zasazen do konce 80. let a i když se odehrává v USA, mohl by se podobně jako jako Été 85 odehrávat i jinde. Obsazení sympatických herců filmu samozřejmě přidává, stejně tak dobová hudba. Není to srdceryvné drama, což velmi oceňuji, příběh tím získává na autenticitě. Jisté mezery ve scénáři to má, ale to už k zemi původu patří. ()

FemmeFragile

Já nevím, jsem z tohohle filmu dost rozpačitá. Neurazí, ale zároveň nadchne tak málo, že mu člověk m sto chutí dát i nižší hodnocení... Příběh má potenciál, ale bylo to tak zoufale ploché, nedotažené a celkově tak nějak "poslepované" z k sobě podivně nepadnoucích fragmentů, až to skoro vypadá, že se střihači před vydáním omylem promazala tak půlka záběrů, aby to bylo nějak logicky napojené. Jak se v příběhu posouvá časová linie, v tom aby se pes vyznal (včlenění roztomilého střapatého vořecha byl pro mě mimochodem asi největší highlight tohohle filmu)... Hlavní hrdinové jsou celkem sympatičtí, ale nějak jim ten střelhbitý posun od cizinců přes kámoše a dočasné nepřátele až k zamilovanému páru nežeru. Třeba mi úplně chybí Ariho reakce na ty Dantovy dopisy? Ostatně Dantova linie, kde si něco zkusí s holkou, ale pak je najednou na kluky, všem to oznámí a pak teprve se zamýšlí nad tím, že se vlastně s klukem nezkusil nikdy ani líbat, taky není moc uvěřitelná - obvykle je to mnohem větší dilema a člověk se do nějakého veřejného roztrubování moc nežene, pokud si není 100 % jistý - s ohledem na dobu a místo, kde se to odehrává, to platí dvojnásob. Zkrátka a dobře, i na young adult žánr je to za mě bohužel hodně slabý podprůměr a je to škoda, z nastolených témat by se dalo vykřesat obstojné LGBT drama... Knižní předlohu neznám, takže bohužel (nebo možná naštěstí) nemůžu posoudit, jak moc nebo málo se jí film drží. ()

jiri.twist

Běžný příběh to není ani omylem, každá jinaká bytost je originál a prožívá svůj CO svým jedinečným způsobem, a právě o tom tento snímek je. A uspěchaný? Kdyby nebyl, tak by zase jiní nadávali, že je "příliš dlouhý." Krásný zážitek, alespoň pro mě a jsem rád, že jsem to velmi silné sdělení příběhu o "temnotě" v životě dospívajícího Ariho a jeho "vesmírného prozření" prostřednictvím filmových prostředků mohl vnímat. Film vybroušený do detailů a zaměřený nejen na latinskoamerickou komunitu v USA. První část na mě působila, jako bych tam byl s těmi postavami ve druhé polovině osmdesátých let, dýchal ten suchý prašný vzduch západní výspy Texasu. Vše bylo na můj vkus téměř dokonalé, od příběhu, herců, hudby, zpracování. Obzvlášť na mě zapůsobil Max Pelayo v roli Ari-ho, který se se svou postavou úplně sžil, od odrostlého puberťaká po mladého muže a tvůrci jej tak citlivě dokázali natočit, že divák sám cítí, jak kluk vyspívá a stává se z něj muž. Opravdu velmi působivé, a přesto, že se ve filmu objeví i něco málo z násilí a dalších neřestí, je pro mě nesmírně lidský a rád se k němu budu vracet ... 4x10 ()

Arsenal83

Už plagátik naznačuje, že ide o teplárenské produkty a popis "Ari a Dante svádějí svůj boj s rasovou a etnickou identitou, sexualitou" je ako z nejakej učebnice, ako z progresívnej Biblie. Celý príbeh je len o tom, že dvaja chlapčekovia sa zamilujú, píšu si čosi o masturbácii, ale jeden si stále nie je na istom, lebo však aj tie dievčatá majú pasujúci otvor na čvirika, ale postupne zisťuje, že on to má rád tesnejšie. Medzitým všade zúri homofóbia a aj rodičia len pomaly, ale nakoniec so slzami prijímajú tú radostnú správu, ktorá dnes už automaticky vystreľuje do showbiznisu. Žiaľ, vtedy tie podmienky neboli také priaznivé a tak chlapčekom musí postačiť aj vystískanie sa v púšti grand finále ruka v ruke, čo je krásne romantické, hlavne keď si človek spomenie, čo predtým v tej ruke pravdepodobne držali. ()

• Těsně před autonehodou jsou Ari (Max Pelayo) a Dante (Reese Gonzales) zachyceni, jak stojí v prudkém lijáku, který by je zcela promočil, ale jejich košile jsou jen lehce mokré kolem ramen. (Johnny.ARN)