Skinamarink

• USA Skinamarink

Dve deti sa zobudia uprostred noci a zistia, že je ich otec nezvestný a všetky okná a dvere v ich dome zmizli. Aby sa vyrovnali s touto zvláštnou situáciou, prinesú si do obývačky vankúše a prikrývky a spravia si pyžamovú párty. Púšťajú si staré videokazety s rozprávkami, aby vyplnili ticho domu a odvrátili tak pozornosť od desivej a nevysvetliteľnej situácie. Celý čas v nádeji, že ich nakoniec príde zachrániť niekto dospelý. Po chvíli je však jasné, že ich niečo sleduje. (figliar)

Hamaradža

Nikdy by mi nenapadlo, že tento minimalistický zástupca slow cinema môže zaujať TikTok generáciu. Možno to s gen Z attention spanom v niečom nebude až tak márne. Tento nekonvenčný ambient oplýva pôsobivou nostalgickou atmosférou, zaujímavo narába s médiom - a to je asi tak všetko. Takmer nič sa v ňom neudeje a vydesiť taktiež veľmi nedokáže. Skrátiť to na 20 minút a mohol to byť aspoň priemer. Mrzí ma to, lebo mi prišlo, že som ideálna cieľovka, navyše som mal ako dieťa panickú hrôzu z tmy. Mystifikujúci BWP je o svetelný rok ďalej, tu sa divákovi neraz dostáva na jazyk myšlienka, že nás tvorca trollí, prípadne že ide o premyslený marketingový ťah za pár halierov. Niet sa v tom čoho chytiť. ()

BROKEN_

Hororový experiment u kterého nechápu jeho stopáž. Stačilo by 20 minut a možná ani to ne. Místama to dovede vyvolat nepříjemný pocity, ale to hlavně v poslední třetině. Nejlepší scéna rozhodně ta ve které duch, neznámá entita nebo, co to mělo být, řekne klukovi aby se podíval pod postel. Rozhodně na filmu je nejlepší vždycky, když ta entita mluví a divák je v napětí, co se bude dít dál. Ale víc jak jednu hvězdu nedám, protože se tam nic neděje a i přesto, že budete film sledovat v zrychleným režimu (nechtěl jsem s tím po 10 minutách, kdy jsem to sledoval ztrácet čas), tak o nic nepřijdete. 2/10 ()

JamesSi

Když si to pustíte v noci na sluchátkách s vypnutými světli, tak se opravdu poděláte strachy. Skinamarink je film, který zapadl do současného zeitgeistu internetových horrorů. Je zde jasná inspirace liminálními prostory, creepypastami, backrooms, Lo-Fi a analog horrorem jako Mandela Catalogue. Nakonec i samotná neurčitost a teoretizování, co se vlastně děje, jsou ke prospěchu filmu. Kevin a Keylee jsou dva sourozenci z rozvedené rodiny, kteří se probudí uprostřed noci, jen aby zjistili, že chybí všechna okna a dveře. A žádní dospělí v dosahu. Film působí, že vnitřní izolovaný svět má svoje pravidla, i když jsou pro diváka naprosto neznámá. Je to jen simple metafora na rozvod a násilné rodiče, kteří ovládají váš život? Kdo ví. Rozhodně film působí jako one hit wonder jehož úspěch ani samotní tvůrci nedokážou napodopit. Pokud chcete více podobného mohu doporučit Haze od Tsukamota nebo Chilejský The Wolf House. Jsme v době, kdy internetové strašidelné storky dokáží ovlivnit filmový průmysl. "What a time to be alive". ()

honajz2

HOROROVÝ VÝBĚR, ZEMĚ Č.2 - KANADA - Kyle Edward Ball mohl být průkopníkem v převedení internetových hororových trendů na plátno, jenže na tom naopak ztroskotal, i když se snažil sebevíc. Je mi fuk, že se to stalo trendem na TikToku a nejeden zahraniční influencer z toho prý dělal nejděsivější horor ever, TikTok nemám a ani mít nebudu a na tohle jsem narazil taky úplnou náhodou, byť přes YouTube. Mě především nalákalo, že se má jednat o experimentální horor kombinující backrooms, arg, liminální prostory, uncanny valley a hlavně analog horory, které jsem si před časem vyloženě oblíbil. To mě nalákalo především a nehledě na hodnocení jsem se na to rozhodl podívat. A věřte mi, že jsem pro tohle cílovka. Jenže výsledek mě docela zklamal. Kdyby to Ball pořádně prostříhal, nechal jen "best of" scény a celé to mělo 20-25 minut, mohlo to aspoň mít něco do sebe. Jenže takhle to trvá hodinu čtyřicet a ta je vyplněná neustálými záběry na tmavé rohy místností, otevřené dveře v pokoji vedoucí do tmy, různé úhly dlouhé chodby a pohádky přehrávané z kazety a do toho občas zazní nějaký zvuk a nebo do toho jedna z postav šeptá či strašně zařve. Jasně, tohle k tomu všemu patří, jenže tady těm záběrům chybí druhý plán či něco navíc a dost brzo se okoukají. A o to horší je, že ani tak nejsou tak znepokojivé a atmosférické jak by chtěly být, takže to většinu času byla nuda i pro mě. Největší problém ale vidím v tom, že Skinamarink horor nevytváří skrze temnou atmosféru a strach z něčeho naprosto neznámého a tajemného, ale především skrze lekačky a klišé found footage hororů. Lekačky jsou sice solidní a dvakrát jsem se fakt lekl, ale to děsivé stojí především na nich a scénách, kde se s baterkou leze do sklepa nebo kouká pod postel. Přitom analog horory nepotřebují vyloženě lekat, ani se v nich nemusí řvát, stačí jen vědět, co, kdy a jak ukázat. Zatímco tady je scéna s dětským telefonem, který se pak podívá do kamery, doprovázená strašným řevem, v Gemini Home Entertainment (taky analog horor) je podobná scéna s monstrem sedícím v křesle, které dlouhou dobu vypadá jako divná hnusná loutka, ale pak se také podívá do kamery, nezazní do toho ani žádný zvuk a je to mnohem znepokojivější. Když už se v analog hororu objeví lekačka, je vždycky navíc, jako dochucení toho všeho, zatímco tady je to přesně naopak. Skinamarink se tak od analog hororů, arg apod. vzdálil spíš kamsi k pokusům o originální found footage. Má to funkční scény, některé jsou samy o sobě skvělé a popravdě mi ani nevadí, že se ani nedá říct, o co tam vlastně šlo - experimentální horory jsou často pocitové, takže je opravdu jedno, jestli to celé byla noční můra mladšího syna, který vnitřně prožívá (a zároveň nechápe) rozvod svých rodičů, nebo jen další horor, ve kterém monstrum někoho terorizuje a nic se nevysvětlí. Jenže to není silné, ani pořádně děsivé, celková atmosféra je slabá a selhává to v mnoha aspektech, kde to mělo být silné. Jak jsem psal, prostříhat to na 20 minut a bylo by to super. Tohle je ale zbytečně dlouhé a i když bych to rád nadhodnotil, nemůžu už z toho důvodu, že jiné, starší podobné projekty, které vznikaly naprosto na koleně a často si je dělal jen jeden člověk sám, fungují mnohem líp, než tahle "áčková" verze. Každopádně jestli tohle děsí moji generaci na TikToku, tak bych jim doporučil, aby si našli nějaká arg a projekty, ze kterých styl Skinamarinku chce vycházet, protože to jsou nesrovnatelné rozdíly. Jo, a stará pohádka z vhs sice je děsivější než pohádka z devadesátek, kterou by v té době děcka sledovala pravděpodobněji, ale důvěryhodnost všeho to krapet podkopává. Lepší 2* () (menej) (viac)

Meteorista odpad!

Připomnělo mi to ten taky chválenej horor The Outwaters, kterej sem si pustil. Sice sem ho dokoukal, ale byla to sračka nejvyšší úrovně. A todle je to samý. Ani sem to nedokoukal. Sek se mi v 59. minutě obraz, a tak sem děkoval, že mi to zablblo a že už na to nemusim bejt nucenej koukat. Tam se nic neděje. A ještě na to nic musíte koukat z nějakýho debilního úhlu, kde vidíte na půlku lustru. Třeba. Anebo na zásuvku ve zdi. Anebo na televizi, kde dávaj nějakou pohádku. Anebo na roh dveří či chodby. A ta chodba je zpoloviny temná. Přece ste si nemysleli, že vás nechaj koukat na chodbu plně osvícenou – dyť je to horor, proboha! Odpad. Naprostej. ()