Luís Figo: Přestup století

• Veľká Británia The Figo Affair: The Transfer That Changed Football
Dokumentárny / Športový
Veľká Británia, 2022, 105 min

Vynikající fotbalista Luís Figo kdysi způsobil nevídané pozdvižení. Dokument o jednom z nejkontroverznějších přestupů v historii fotbalu. (Netflix)

Ollie235

Když k tomuto slavnému přestupu došlo, bylo mi nějakých 7 let, o fotbal jsem se teprve začínal zajímat (hlavně o ten ostrovní) a nějaký Figo v Barceloně nebo Realu Madrid mě nijak netrápil. S postupem času jsem se jako fotbalový fanoušek o této sáze dozvěděl víc a na toto netflixovské vyprávění o začátku dob, kdy fotbalem začaly hýbat obrovské peníze, jsem byl velmi zvědav. Překvapilo mě, že ani jeden z hlavních protagonistů z toho nevychází nijak dobře. Každý z nich nabízí část své strany příběhu, ale ve výsledku celý dokument působí jako směs lží a polopravd a z tohoto hlediska se jednoduše jedná o poměrně zbytečný počin. Jak to celé ve skutečnosti bylo se asi jen tak nedozvíme. ()

DaViD´82

Svého času byl třasklavý Figův přestup, při kterém vzniklo hodně zlé krve, jistým pomyslným milníkem (nejen) pro španělský klubový fotbal; a začátek Perézovy galácticos éry. V tomto ohledu jde o solidní dokument o tom, proč tomu tak bylo. Je to čistě pro fotbalové našince zajímající se o zákulisí. I tak tu nezazní nic, co by pamětník již nevěděl. Ovšem podařilo se před kameru dostat veškeré zainteresované; co jméno to pojem. Nejzajímavější je, že i po více jak dvou dekádách mají stále někteří zapotřebí mlžit, lhát, přikrášlovat a zahrávat do autu svá tehdejší pochybení a nedodržování slibů. A tak je z toho taková dokurašomoní směska verzí v podobě výukového videa "kterak o vás řeč těla prozradí více než slova". ()

Figu

V éře Figa pro mě Luis byl vzorem, modlou, velikánem a osobností! Prožil jsem si s ním závěr základky i celou střední. Byly to ty roky s a po přelomu století (2000/01/02/03...). Měl a nosil jsem jeho dresy, plakáty s ním mi zdobily stěny pokoje, snažil jsem se sledovat každej špíl, kde se objevil, prostě nehoráznej fanatickej fanda! Zamiloval jsem se do něj! Když jsem kopal dorosteneckou ligu, Figo byl absolutní fotbalová stár, nejlepší čutálista světa, klenot! Získal zlatej míč! Rád na to vzpomínám! Ať to bylo, jak to bylo, ten borec si mě získal, provázel mě fotbalově během dětství a dospívání a šíleně se mi vryl do srdce! Tenkrát to bylo něco! Od té doby si to nesu sebou a dnes mi málokdo řekne jinak, než právě Figu... Spousta lidí kolikrát neví, proč se mi tak říká a jak mi vlastně vznikla přezdívka, kterou si vleču přes půl života. Ona fůra lidí vlastně ani neví, kdo že to byl sám Luis Figo! Takže mě nezbývá než poděkovat Netflixu, že znovu oživil někoho, pro koho jsem dejchal a vlastně dejchám dodnes po tý sportovní fotbalový stránce! (Rád bych si s tím frajerem někdy podal ruku a povodil ho po place!) 100% ()

DonBraso

Tak tohle bylo málo. Po hříchu přepálená stopáž, kde už vlastně koukáte i na něco jiného, než je sám aktér. Luís tam sedí jak zařezanej, žel o přestupu se toho ve výsledku moc nedozvíte, protože každý hraje na svým písečku.Je fajn, že je tu dost lidí co mají s tím dočinění, ale je to vcelku nezáživné. Čekal jsem o mnoho více archivních stop od Figa a nejspíš se asi na to vykašlal i on sám :) Na tohle stačilo mrsknout 50 minut a bylo. 55% ()

Blazis34

Zajímavý dokument o prvním velkém třaskavém přestupu v moderním fotbale. Role Figa byla náročná, nejednalo se o situaci win-win a tak či tak, naštvala půlku Španělska. Jsem rád, že tento dokument vznikl a dal nám nahlédnout do zákulisí jednání v tom nejvyšším fotbalovém patře. Dávám 75%, slabší čtyři hvězdy. ()