Strhujúci príbeh lekára a politika Františka Kriegla zachytáva dramatické udalosti 21. augusta 1968, kedy bol v noci spoločne s hlavnými predstaviteľmi KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Jozef Smrkovský, Jozef Špaček, Bohumil Šimon) zatknutý a unesený. Bol jediným československým politikom, ktorý sa v zajatí aj pod hrozbou likvidácie postavil Leonidovi Iľjičovi Brežnevovi a nepodpísal Moskovský protokol, dokument, ktorý znamenal súhlas s okupáciou Československa. Filmová dráma v hlavnej úlohe s Tomášom Töpferom odhaľuje hrôzy komunistického režimu so zameraním na hrdinu Pražskej jari a najvyhrotenejší úsek jeho života i novodobých dejín Československa. (Continental film)

Kacer

Jedina vytka: russke kurvy mluvi moc cesky, tak predpokladam ti sraci nemluvili a sypali tu svoji hatmatilku a vy ceske krysy musite rozumet. Proc nema film ceske titulky u russkych replik? ()

MirkaP

Konečně film o Krieglovi. Čestný člověk v hnusných okolnostech. Bohužel jeho další osudy nám film neukázal. A podle toho, co bylo ve filmu zmíněno, by stál za zmínku i jeho život "zamlada". ()

mac000

Kvalitní zpracování historických událostí, které je třeba připomínat nejmladší generaci. I pamětníci se dozví řadu detailů, o nichž (dodnes) nevěděli. A Tomáš Töpfer? Naprosto geniální výkon! Jediná chyba je, že když už se našel prostor (a finance) pro samostatný film o F. Krieglovi, měly se zachytit i klíčové události z jeho života před srpnem 1968. Rozhodně stojí za připomenutí... ()

epoh

Ten film mohl být realizován dynamičtěji, postavy ruských politiků a vojáků měly zůstat v původním znění, ten dabing jim ubral na intenzitě, asi taky není fajn, když vás občas víc zajímá osobnost Husáka než Kriegla, ale je tu jedno veliké ALE - ten film je nesmírně cenný z hlediska otázky ne/zaprodání svých ideálů a osobní morálky a cti, a zároveň z hlediska toho, jak to všechno je z pozice světabytí neskutečně pomíjivé. I tak bychom neměli zradit. ()

Alden_Larson

Velmi povedený historický snímek s unikátním pohledem na ruskou okupaci Československa. Je to samá politika a musím uznat, že je opravdu zajímavá. Děj od začátku napínavý, ke konci se ale začne zbytečně natahovat, myslím si, že mohl bez problému skončit zhruba o deset minut dříve. Postavy byly velmi působivé a herecké výkony byly všechny skvělé, dokážu si ale vzpomenout na dva konkrétní, které se mi vůbec nelíbily, naštěstí měli jejch herci každý jen jednu větu. Prezentace byla dobrá, ale některé scény mi přišly zbytečně rychle sestříhané. Hudba byla fantastická, hlavně díky ní má film moc dobrou atmosféru. 7/10 ()

carl.oesch

Úplně dokonalé to sice nebylo, ale vysokou kvalitu to mělo (včetně atmosféry). Rozhodně dobře byl napsaný scénář, což bývá kámen úrazu mnoha, či spíše většiny a nejen českých filmů. Z hlediska obsahu filmu a jednotlivých osob nemohu velebit Kriegela. Jeho hrdinství mě neoslovilo právě proto, že byl hlavně fanatik. Za všech okolností. Když mu Zuzana Kajnarová v roli reportérky klade dotazy na jeho minulost a připomíná, jak se na rozjezdu onoho zla se podílel, odpovídal jako klasický komunista. Tedy, že chtěl konat dobro...přitom prvorepublikoví komunisté zatraceně dobře věděli, co se v SSSR odehrává. Jenom jednodušší jedinci mohou tvrdit, že Kriegl si film zasloužil a jaký byl charakterní a hrdinný borec. Je nesmírně složité oddělit jeho působení ve Španělsku, Číně, na Kubě a především během února. Se stejnou mírou fanatismu společně s dalším hrdinou filmu Smrkovským organizovali únorový převrat a Kriegel se rozčiloval, jak málo mají milice střeliva. Během antisemitských čistek ho chránil jeho dobrý vztah s pozdějším prezidentem Novotným. Jeho čítankové chování a fráze o demokracii a státoprávních postupech mi zněly stejně falešně, jako celý osmašedesátý. Už odmala jsem ho chápal jako chybný a přitom bezskrupulózní kalkul lidí, kteří se drali k moci. A "demokracií" se začali ohánět pouze proto, aby se vymezili proti Novotnému a jeho "stalinismu". Přitom jejich odhad situace byl naprosto naivní a hloupý. Vadí mi bláboly o Mnichovu i salónní výklady o nutnosti být pevný a bojovat. Co mě nadchlo byla osoba obou Slováků - Husáka, (skrývajícího se na faře v Bratislavě) a samozřejmě Dubčeka. Ten u mně překvapivě vyvolal soucit a pochopení a překvapila mě míra jeho sebereflexe. Husákův vývoj byl také zajímavý. Ono vydírání Rusy za jeho poválečný návrh na připojení Slovenska jako šestnácté svazové republiky k SSSR je autentický a byl výsledkem střetávání tří koncepcí slovenské válečné politiky - směrů provorepublikového, nacionalistického a komunistického, přičemž v onom Husákově poojetí se měl spojit ty dva poslední. Nakonec to názorně předvedl po osmašedesátém, kdy oná "federalizácia" byl slovakizací celého tehdejšího Československa. Nedávno jsem kdesi četl, že z Husáka a Štrougala jako vládnoucího normalizačního tandemu v Moskvě nebyli nakonec moc nadšení.  A jakkoliv nemám rád prezidenta Svobodu, jeho výtka vůči mužům osmašedesátého stran jejich naivity a okouzlení vlastní popularitou byla víc než oprávněná. V jeho osobě mě fascinovala ta zvláštní směs strachu a respektu vůči Rusům současně s jaž nezdravým obdivem vůči nim. Obě představitelky hlavních ženských hrdinek podaly velmi dobrý a přitom střízlivý výkon, to se ale vlastně dá říct až na zrovna be vždy štastně vybraný vzhled o všech protagonistech. Vůči prostředí ani dobových reáliích nemám žádné připomínky. Nelíbilo se mi jenom pár drobností (pokus o zavraždění Kriegela kdesi ve vazbě), fakt, že Kriegel dožil v luxusním bytě a ne v takové pastoušce, jak se tady předvádí a už vůbec nebyl obětí cíleného atentátu, jak je ve filmu naznačováno. No a nakonec, i když ne v poslední řadě - Brežněv byl zahraný dobře, ale na jeho obočí neměli tolik šetřit. Mimochodem, pokud se tady objeví nějaký placený ruský provokatér nebo propagandista, který bude tvrdit, že Brežněv byl Ukrajinec stejně jako většina onoho politbyra (takže za okupaci mohou Ukrajinci, zatímco Rusáci jsou v tom úplně, ale úplně nevinně) zopakuji po sto padesáté - Brežněv byl Rus, jehož rodina (oba rodiče byli Rusové) se na Ukrajinu přestěhovala. Patřil tedy k těm miliónům ruských "kolonistů", kteří měli ve všech vrstvách obyvatelstva upevňovat ruskou nadvládu a to už od carských dob. Stejné je to dneska v Pobaltí, pětinu obyvatel Kazachstánu tvoří rovněž Rusové. Ukrajinec byl třeba Podgornyj (který se tam mihne), ale největším a nejzapřísáhlejším nepřítelem pražského jara (na základě zkušeností s Maďary v šestapadesátém) byl Andropov, mj. Rus (židovského původu) z Leningradu. Myslím, že každý soudný člověk si tohle dokáže najít a pochopí to. Zmínka o tom, jak velkými nepřáteli pražského jara byli východoněmečtí soudruzi a polský Gomulka je v kontextu filmu nepodstatná, stejně jako skutečnost, že největším obhájcem pražského jara byl naopak Kádár. Chce-li někdo hodnotit morální postoje a vývoj jednotlivých osob, připomněl bych jistého Václava Havla, který přes tu kupu řečí o morálce dal všem těm nejhorším komunistickým kreaturám generální pardon (lednová abolice), jen když se jejich prostřednitvím prodral na Hrad. A bylo jedno, jestli se jednalo o odporného Bilaka nebo třeba onu estébáckou mlátičku, týrající Kriegelova manželku... () (menej) (viac)

ZHODNOTITEL

Autoři vlastně znovu natočili díl z Českého století, Musíme se dohodnout, a dotočili k tomu scény s Kriegelem. Dokonce i Brežněva hrál tentýž herec. Dubčeka mohl hrát někdo, kdo by mu byl alespoň trochu podobný. Töpfer nezklamal. ()

blondboss

Tak ako Česi zlyhávajú na poli komediálnych snímkov, tak sa im darí na poli tých historických a dramatických. Tento snímok sa zameriava na významnú postavu česko-slovenského odboja počas Pražskej jari a jeho komplicov vrátane Dubčeka. Je to jasný zámer reálne poukázať na praktiky totalitného režimu v ich najsurovejšej podobe a zrežírované je to veľmi uveriteľne. Hviezdu navyše za Dubčeka v podaní Dana Heribana, ktorému je už verím dobre. 75 % ()

david141474

Dnes, čili 2.5. jsem byl na 27. filmu v kině. Loni jsem byl přesně na 27 filmech a letos jsem to zvládl do června. Tento film nebyl vůbec špatnej. Každá minuta filmu byla neuvěřitelně zajímavá a já byl chycen už od začátku do konce. Ta atmosféra byla božská. Film vypráví o Františku Krieglovi, což byl jediný člověk, který nepodepsal okupaci Česka. Moc mu to teda nepomohlo. Herecký výkony byly velice solidní, jeden lepší jak druhej. Postavy solidní, objeví se zde i samotný Brežněv. Soundtrack taky nebyl k zahození a zazněl i Matuška. Za mě to bylo velice solidní a velmi doporučuju. 8,5/10 Solidní film o událostech z roku 1968! (Lucerna - 2.6.2023) ()

Sebule

Konečně něco zajímavého z české historie. Taky po dlouhé době český film, který mě opravdu bavil. Kdo ví, jak to bylo ve skutečnosti, každopádně to bylo celou dobu napínavé, herecky velice dobře zahrané a vlastně to je jenom politikaření. Člověk se dozví, jak to bylo s ruskou invazí a taky s jejím koncem. Hodnocení: 7/10 ()

zigy

Kniha geniální, film je pouhým pahýlem....Topfer se snaží, ale chudák víc z toho nevykřeše...tohle je strašně zajímavé téma, jen samo o sobě.....člověk celoživotní komunista - proč vlastně? to se dozvíte jen z knihy. ()

Lucas005

To nejhorší, co nám kdy komunisti udělali, je že o nich i dlouho po jejich pádu musíme stále rok co rok točit ta stejná sterilní dramata, která divákovi období neznalého nic neřeknou a divákovi období alespoň krajně znalého moc nedají. A tenhle film, i přes své výborné herecké obsazení a kvalitní hudební podkres, působí jen jako další z nich a díky tuctově natočeným záběrům by člověk spíše čekal, že měl film mířit rovnou na televizní obrazovky. Scénárista navíc pořádně neví, o kom má vlastně být děj, takže se většinu stopáže místo titulního muže věnujeme, alespoň tedy výborně zahranému, vyjednávání delegace v Moskvě, jen abychom tuto linku prudce utli a na posledních pár minut se vrátili ke Kriegelovi a nudně odvykládali zbytek jeho života s trochou velmi obyčejného ždímání emocí. Za pár skvělých scén a vcelku dobré vystižení tehdejší atmosféry to ještě dotáhnu ke třem hvězdičkám, ale česká produkce už by se vážně měla zkusit odpoutat od tohohle jednoho filmařsky bezpečného období naší historie a známých historických ksichtů (ač pokaždé hraných někým jiným) a zkusit něco nového. ()

Buxholka

Život František Kriegla je natolik bohatý, že je trochu smutné to takhle zkrátit. Nebyl to žádnej českej strejc, takže když mu tam napíše scénárista, jak prožíval Mnichovskou zradu - tak Kriegel v té době bojoval ve Španělsku :) Aneb u bran Madridu se bojuje také za Prahu! ()

rigby

Tak nevím, ale stejně unavující filmy se točily i o Klémovi. Plusem je osobní příběh F. Kriegla, nicméně nedostatečně vykreslený, ale na ten politický thriller okolo se moc koukat nedá. Prostě je toho už moc. Možná tak na nedělní večer jako vzdělávací film. ()

fafejt001

Kriegl a potažmo i Töpfer mají můj velký obdiv. Dobře natočeno  i režijně hodně dobré . A takovou ženu můžeme hlavní postavě ,  my ostatní , jenom závidět . Po nějaké době opět dobrý film . Možná trochu delší  než  se čekalo . Ale zase se ukázalo,  kdo byl kdo  ! Což se cení . A to v každém režimu či politice . ()

Drussus odpad!

Na tohle dílko by byl právem hrdý i populární německý politik ze čtyřicátých let 20. století a vrchní ideolog nacistického Německa Alfréd Rosenberg. Taková snůška manipulací, lží, nepravd, naprosto obrácených faktů a nyní již naprosto otevřené protiruské nenávisti tady byla naposledy právě za třetí říše.  Tahleta sračka může mít úspěch jen tam, kde bylo dlouhodobě hrubě zanedbáno vzdělání (viz příspěvek od fuxofta), nebo tam kde se po léta pečlivě pěstuje nenávist ke všemu, co není západní hovnota.  Ve skutečnosti totiž: Leonid Iljič Brežněv byl Ukrajinec K mučení a znásilnění Kriegelovy manželky nikdy nedošlo, natožpak od Rusa.  Podgornyj nebyl Rus, ale UKRAJINEC - ten co odmítl Smrkovského protest. Další je Pjotr Šelest - ten co si vyžádal a přijak ""zvací dopis"" od Bilaka nebyl Rus, ale UKRAJINEC Vasil Bilak se narodil jako Rusín, čili UKRAJINEC!! Tahle propagandistická sračka má právo vejít do dějin po boku říšskoněmeckého periodika Der Sturmer! ()

charles3

Regulérní historický thriller, jehož zhlédnutí mě jen utvrdilo v mé nechuti k normalizačním komunistům, estébákům a ruským okupantům. Výborně napsané, zahrané i nasnímané, znepokojivou atmosféru dotváří kamera, hudba a zvuk. Za zvláštní zmínku stojí slovenský herec Dano Heriban, který nečekaně zemřel těsně před oficiální premiérou v kinech. ()

Trageeed

Povedená ukázka části ne tak známých dějin s jasnou režií, nečernobílými postavami a kvalitními hereckými výkony, v čele s Tomášem Töpferem a Zuzanou Mauréry. ()

Awer

Pokud to srovnám s podobným filmem z nedávna, A Hidden Life, daří se tu uniknout tuposti a až dětinskosti "heroického" ne a ne a ne! Pochopíme, proč říká postava Kriegla ne, a nemusíme to poslouchat pořád dokola. Zároveň některé paradoxy zůstanou přirozeně jen nakousnuté, otevřené, opět bez snahy urvat z toho příběh gigantických rozměrů plný hustých vět (zejm. přerod Husáka). To, v čem naopak Muž, který stál v cestě, neobstojí, je ta přidaná výzva prolínání časových rovin. Jestliže scénáristicky je to velmi adekvátní a ok, herectví je nepřesvědčivé a odstupňování dokument - pseudodokument - hraný film to jen zdůrazní. All in all, solidní film o velmi těžkých věcech, vržený do světa, kde další z Brežněvů hrozí atomovou zkázou. Stavba nepadá, měl jsem vysloveně chuť na titulky, nechat to doznít (a ty titulky jsou k tomu i dobře zpracované). Jen to není na filmové ceny, spíš super materiál k promítání s následnou diskuzí pro středoškolská publika. ()