Ťažko pracujúci

(festivalový názov)
  • Česko Těžce pracující (festivalový názov) (viac)

Rakúske umelecké zoskupenie Total Refusal prichádza s ďalšou netradičnou kombináciou počítačovej hry a krátkeho filmu, v ktorej etnograficky skúma prácu a každodenný život nehráčskych postáv tvoriacich komparz v digitálnom svete hier. (MFFK Febiofest)

Othello

Krásně mi to spadlo do klína v období, kdy jsem začal trochu pro sebe artikulovat svého zenově meditativního působení v rockstarovských otevřených světech a zároveň byl atakován kapitolou z Bailesovy knihy Ideologie a virtuální město. V té na příkladu hry GTA V (která je od stejného studia a ideově má k RDRII blízko) kritizuje herní svět, který je  nám představený jako satira na postkapitalistický marasmus, který ale herní postavy nechtějí porazit, nýbrž se mu přizpůsobit. Na Hardly Working však vidíme, proč se tak manicky snaží přizpůsobit cinknutým pravidlům neoliberální dravosti - jejich životy jsou totiž obklopeny práznými pohledy arbaiterů, kontinuálně se točící v koloběhu tří-čtyř nenaplňujících aktivit, které nic nedělají a nikam nevedou. Samotný kraťas bych si užil více, kdyby nebyl místy tak apelativní (a ještě více kdyby ho namluvil Werner Hezog), ale vpravdě hororové pasáže ze života metačky verandy se mnou zůstanou dlouho. "For two and half hours she does nothing, but meticulously sweep this one small area. And yet all the effort doesn't lead to any visible changes. No matter how dilligently she sweeps, the sidewalk remains dusty and full of dried mud."  ()

Rebeca

Co je NPC jsem se dověděla před chvilkou z Google - počítačové hry jsou úplně mimo můj horizont zájmu, ale Hardly Working je dobře udělaná simulace - ubíjející sice ale paralela s otrockou prací není čistě náhodná. Umělecká skupina Total Refusal plus podcast. ()

Awer

Hodně zajímavý nápad zrealizovaný na solidní úrovni, i když předkládané paralely jsou podle mě (a to jsem celkem levičák) místy násilné ()