Surealistický animovaný sci-fi seriál rozpráva príbeh o nástrahách, ktoré čakajú na prieskumníkov neznámych planét v ďalekom vesmíre. Po núdzovej evakuácií poškodenej medzihviezdnej nákladnej lode Demeter uviazne preživšia posádka na neprebádanej planéte Vesta. Planéta prekypuje životom. Je obývaná prekrásnou flórou a rozmanitou faunou. Avšak aká je krásna, taká je nebezpečná, nevyspytateľná a krvilačná. Podarí sa stroskotancom prežiť dostatočne dlho, kým nájdu spôsob na cestu domov alebo pokým budú zachránení? (Kwaichi)

zelvopyr

No vida, pak že to nejde. Všechno se nemusí doslova vysvětlit, někdy stačí nastínit. Skvělá práce s postavami, víc než skvělá. Žádné zkratky ani kompromisní zaoblení dramatického oblouku. ()

Scalpelexis

Survival vesmírných komorních oper najdeme více v hraných verzích než animovaných, ale proto tento titul působí tak originálně ve výše zmíněné kategorii. A důvod tohoto přesunu je na snadě: Tvůrci nechali zbourat přehrady svých bizarních fantazií a pitoreskních nápadů při tvorbě neznámého světa a jeho ekosystému, který se mnohem snáze (a levněji) tvořil na papíře než skrz CGI. Polovina stopáže seriálu tudíž působí jako syrový a surový dokument o fungujícím potravinovém řetězci, které se ztroskotaná posádka nechtěně účastní a ta druhá si nebere servítky psychedelicky depkoidním vyprávěním oněch tuláckých útrap. Okrem oné kreativní audiovizuální geniality je nejsilnější stránkou neúprosná sálající atmosféra, která se nese v hodně nepohodlných tóninách od chabé naděje po ryzí zoufalství: Bolest často fyzická, ale ve valné většině hluboce psychická, reflektující pocity a motivace všech postav. Díky výše uvedenému nemáte problém odpustit průměrnější a relativně očekávatelný tok děje, ale zároveň z toho pramení minimální chuť si podívanou zopakovat, pokud nejste masochista, ulítlý přírodovědec či náhodou oboje dohromady. Nic to nemění na tom, že kvalita požitku je na unikátní úrovni a pro kterou byste se nechali i..sežrat. ()

ledzepfan

Za mě bez debat nejlepší seriál roku 2023 a věc co automaticky putuje do oblíbených. Ve chvíli kdy jsem se začínal smiřovat s tím, že podobné věci jsou minulostí a už vznikat nebudou, přišla, neohlášeně a jakoby odnikud, tahle omamně vymazlená parádička. Zase cítím to nadšení z oldschoolového, imaginativního sci-fi co se nebojí být objevným (klidně i introspektivním) putováním. Co se nebojí být artové, trochu divné, zároveň krásné i surové.. Vzpoměl jsem si u toho na Naushiku, filmy Reného Lalouxe, na Aeon Flux, a ano, na Moebia, jeho 40 days in Desert nebo Arzak Rhapsody. I ten hudební podkres jakoby odkazoval k synťákům 70. a 80.let. Příběh je to jednoduchý a slouží spíše jako záminka k té objevné cestě než jako těžiště těch cca pěti hodin. Má to svižnou dynamiku, charaktery na kterých člověku záleží, úžasně tragického záporáka... Prostě.. Tyvole, zbožňuju to, chci se tam vracet a chci tam žít. ()

Joe321

Jo! Parádní scifi, které přišlo uplně z čista jasna. Fantaskní, objevitelské, mysteriozní, vlastně klaustrofobické, i když příběh putuje po někonečných variacích krajiny, fauny a flóry... s dobrými postavami a jejich motivacemi. Takový mix Fantastic Planet, Akira, Stalker, Ghibli, Aldisse a určitě by se něco našlo, ale s jasně svérázným podpisem navíc. Hlavní plus tady není tolik až "originálnost" toho světa, ale že ten svět je brán jako postava a příběh se na ní zaměřuje. ()

BarryLyndon

Naprostý výtvarný skvost a jedna z nejlepších věcí roku 2023, kterou jsem viděl a to včetně těch nej filmů. Je tam všechno 10/10 Fascinující umění. ()

Comics.jto

Skvělé sci-fi, pomale plynoucí děj, zajímavé designy 🚀 ⏳🐲 . Po dlouhé době jsem našel opravdu zajímavou vědeckou fikcí. Škoda že o tomto snímku skoro nikdo nemluví. Vytěžilo to maximum z žánru : objevování vesmíru, kolonizace, duše a myšlení AI, zajímavé technologie atd.  .  Sice je to pomalejší, ale není to tady zápor. Je to spíše klidné, nebo jak někdo říká meditativní. Já jsem za to rád protože v dnešní době se snaží být velká část kinematografie totálně nabitá akcí, přepálená a aby tam bylo všechno na plný pecky. Cliff hangery to drží, hlavně když jsou ty epizody takhle krátký. Příběh je o ztroskotancích na cizí planetě, která je sice přenádherná ale zároveň nebezpečná - jak fyzicky tak psychicky. Sledujeme to cca do půlky ze tří pohledů, všichni se snaží dostat pryč a nebo alespoň přežít, pak už to nabírá na obrátkách. Muž a žena kteří budují přátelský vztah, žena a robot, sobecký muž psychicky na dně. 1. Je silný na emoce, 2. je zajímavý z pohledu názoru na svět a 3. nám přináší až psychedelické výjevy a je celkově dost silný nápady. Vyskytuje se tu explicita, seriál je vážný, je to drama více než akční a rozhodně ne komedie.  .  Designy a animace jsou minimalistické. Nejvíce rozmanité palety barev jsou využity v ztvárnění ekosystému, kde se střídají různé lokace. Predátoři, něco jako symbionti a paraziti. Všechno je totálně mimo náš smysl chápání jak co funguje, protože to je mnohem na vyšší úrovni vývoje. Přesto představivosti autorů je omezená kvůli tomu že žijí na zemi (nikdo nevěděl), takže tu je i něco jako housenky, komáři atd. Ale jde vidět že se fakt snažily. Série má uzavřený konec ale má náznak že pokud se to povede bude pokračování. Upřímně mě se to líbí to jak skončilo už teď.   .  9/10, doporučuji všem milovníkům vážného sci-fi 🌙🌙🌙🌙🌙 ()

SpaceOdyseus

Sci-fi překvapení, na které jsem narazil díky Nerdwriterovi. Jen díky jeho videoeseji na youtube jsem si mohl užít dvanáct dílů xenobiologie, zkamarádit se postavama Azy, Sama nebo Kamena. Jen díky němu jsem viděl hard sci-fi počin roku. ()

MnamBuchta

OBROVSKÉ PŘEKVAPENÍ LETOŠNÍHO ROKU. O tomto seriálu jsem věděl dlouho a dlouho jsem ho pozoroval až vyjde, a když přišel ten den, tak jsem neváhal a hned se do toho vrhl, a musím říct, že jsem se skvěle bavil. Seriál to určitě není perfektní a má podle mě pár chybek jako například velice kolísavé tempo, kdy seriál neví jak rychle a jakým způsobem má děj převyprávět. Určitě by bylo lepší, kdyby seriál zkrátil počet epizod, aby byl příběh stručnější a jasnější pro klasického diváka. V čem ale tento seriál vyniká, tak to je úžasný a originální sci-fi svět, s překrásnou, ale také nebezpečnou faunou a flórou, která vás každý díl nepřestane udivovat. Postavy a jejich osudy jsou lehce předvídatelné, ale dialogy mezi nimi jsou skvělé a s kombinací s perfektním anglickým dabingem, je to óda pro vaše ouška. Základní příběh je fajn ale ničím moc speciální, až na scény z minulosti daných postav, které byly super a dodaly každé postavě zajímavý background. Doporučuju 8/10 ()

gumbo

Pěkné. Ta atmosféra neustálého strachu o život byla po celou dobu velmi hmatatelná. Hrátky z mimozemskou přírodou fenomenální. Animace skvělá. Postavy dobře napsané a zahrané. Malou výtku bych měl k ději, kdy to někdy trošku skřípalo, hlavně linka s Kamenem byla moc na sílu, aby tam prostě byla nějaká ultimátní hrozba. A taky se mi úplně nelíbila hudba, ne že by byla vyloženě špatná, ale poslouchat 5 hodin neustále dokola 5 tónů z piana je trošku na palici, prostě se to už někde v půlce ohrálo. Jinak ale spokojenost. 80 % ()

Tarhiel

ak som práve dopozeral Scavengers Reign a ani moc neviem, ako mám podať daľej to, čo som videl - nevueriteľná audiovizuálna smršť nápadov v hardcore sci-fi kabáte o stroskotancoch na cudzej planéte. Mnohé veci sú len naznačené, a to stačí. Dozviete sa všetko podstatné a i keď tam bolo pár maličkostí, čo sa dali povedať inak/lepšie, tak sa jedná o kvalitne odrozprávaný príbeh a už teraz som zvedavý na chystanú druhú sériu. ()

tomalakis

Šou, která pomalu obnovuje mojí víru v lidstvo, sci-fi, a v to, že v dnešním povrchním, nehostinném světě taky někde ještě přežívají poslední kreativci s fantazií, co se nebojí vydat trochu do hlubin, a že se dokonce snad i uživí. ()

Yuri69

Animovaný gejzír psychedelické fauny a flóry, kde nebezpečí číhá na každém kroku. Děj skáče mezí osudy několika vesmírných trosečníků, kteří se jednoduše chtějí dostat zpět na svoji loď. Animace i dabing jsou výborné, stejně tak ztvárnění strachu a zakoušeného utrpení postav. Horší už je to s tempem vyprávění - někdy díl uteče jako nic, ale někdy se až příliš uvázne v opájení se sebou samým. Navíc, občas jsem měl pocit, že ony organizmy jsou až přehnaně "mrchožroutské"... ()

Swish

Planeta plná predátorů a parazitů, ze které se snaží hrstka přeživších dostat... Místy až psychedelický zážitek, ze kterýho mi bylo kolikrát úzko. Ale nedokázal jsem se odtrhnout, tohle vás chytne a nepustí... ()

Expozituror

Ach jo, to mě teda strašně štvalo. Chování postav postrádá základní prvky racionality. Planeta překypuje životem, ale přišlo mi to jako by se naši hrdinové procházeli v zoo. Často podnikají vyloženě riskantní akce, které nedávají moc smysl a něktré momenty jsou už vyloženě za mojí hranou tolerance. Kouká se na to celkem dobře, ale nazývat to hardcore scifi, které se vyhýbá klišé, tak to určitě ne. Trochu klišé je asi potřeba, aby byla zachována určitá uvěřitelnost a reálnost příběhu a prostředí. Fanouškúm hardcore scifi doporučuji raději nějaké povedené anime. ()

Seffi

Nebudeme si nic nalhávat, dnešní kreativita režisérů a scénáristů jde ke dnu a kdyby tohle bylo točené s opravdovými herci, tak by to byla totální předražená sračka a ještě by tam půlka věcí chyběla, protože by to neuměli natočit. Je dobře, že Scavengers Reign jsou animovaní, protože při animaci si můžete nakreslit doslova všechno co vás napadne a jste limitováni pouze svou fantazií. Naštěstí autorům fantazie nechyběla. A dokonce nechyběl ani rozum. Postupně jste seznamováni s cizí planetou, kam dopadne v záchranných modulech hrstka posádky z vesmírné lodi. Ekosystémy planety jsou hodně promyšlené. Potravinový řetězec funguje, nic se neděje jen tak a všechno do sebe zapadá. Začíná boj o přežití. Vyhraje příroda nebo člověk? Jsem hrozně rád, že aspoň jednou za čas vzniknou takové sci-fi kousky vybočující z dnešního kinematografického mainstreamu IQ50. Hodnocení první série: 90% ()

mats

Pomalé meditatívne sci-fi mám rád, ale aj v rámci nejakej poetickej skratky musia postavy dodržovať aspoň najzákladnejšie príčetné chovanie. Nie je možné aby sa kolonisti na planéte kde im každá druhá rastlina alebo hmyz spôsobí trýznivú smrť  chovali ako škôlkari na výlete v parku, bezprizorne pobehovali, všetko ochytali a ožužlali. Dejový oblúk každej zo skupín skrostotancov bol inak zauímavý, aj načrtnuté fungovanie širšej spoločnosti (kolonisti, posádka, prepravná firma) ale zo samotnej planéty som nemal pocit fungujúceho ekosystému, bola to skôr prehliadka (i keď výborných) nápadov na dizajn rôznej flóry a fauny. Daľšiu sezónu už neuvidím. ()

vasek113

Hezká animace. Obdivuhodná fantasie tvůrců při tvorbě mimozemského světa. Trochu to na mě s vývojem postav a děje působilo jako japonské anime bez flashbacků. Jestli chcete zkusit něco zcela jiného, tak doporučuji. ()

supEnoc

Hmmm...dle velikosti vaší představivosti tenhle seriál může být o hodně moc věcech. Nicméně stále nechybí všudypřítomné mnou neoceňované kulturní signály...nebo to je zde actually část příběhu? LOL... ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD