Spolucestujúci

• Česko Souputníci (viac)
USA, 2023, 7 h 51 min (Minutáž: 55–67 min)

Vo Washingtone, D.C., sa počas homofóbnej levanduľovej paniky v 50. rokoch do seba zamilujú dvaja muži - charizmatický a ambiciózny Hawkins Fuller a náboženský idealista Tim Laughlin - a začnú riskantný, krehký a zmyselný vzťah trvajúci desaťročia. (SkyShowtime)

Deleatur

Určitě se mi líbilo, že gay tvůrci se poslední dobou nebojí kontroverzních témat ani postav a že to umí ukočírovat tak, aby to nevyznělo homofobně (za úchylku americké demokracie - mccarthismus - můžou úchylové sexuální). Nevadí mi otevřené sexuální scény, ani stylizace historických seriálů. Mezi Bomerem a Baileym byla výborná chemie. Až na jeden moc detailní francouzák bylo intro fenomenální a výstižné... Problém pro mě ale byl scénář, protože se snažil honit moc zajíců, resp. gayů najednou. Přeskoky v čase ničily napětí, protože jsem věděl, které postavy represe přežijou a které ne. Ba hůř - mohly uškodit Bomerově postavě i výkonu. Jakkoli se mi Bailey na začátku zdál zbytečně exaltovanej a jeho postava často přecitlivělá, ve výsledku byla soudržnější, měla logičtější vývoj a opravdovější finální vyznání. Zatímco u Hawka (Bomer) jsem se nestačil vzpamatovat z jeho poslední zrady, a už se k Timovi (Bailey) hlásil veřejně. A pak ještě jednou, nastavovaně. // 68% (je mi líto) ()

Disk

Hodně silné seriálové dílo z Ameriky v letech 1953 - 1987. Fellow Travelers patří mezi zásadní seriály, které ztvárňují období známé Američanům, ale dnešnímu evropskému publiku tato éra zase tak známá není. Samozřejmě že mccarthismus, rasismus, homofobie, válka ve Vietnamu, Harvey Milk a nemoc AIDS leccos napovídají, ale ne každý zná celé souvislosti. Fellow Travelers přístupnou formou alespoň částečně podává, čemu museli lidé tehdejší doby čelit. Kdy jste si nemohli být jisti svou kariérou a životem, protože jste neodpovídali "morálním" požadavkům tehdejší a de facto i dnešní společnosti. Kdy se lidé snažili přežít a platili za to strašnou cenu. Matt Bomer a Jonathan Bailey zde předvádějí fantastické herecké výkony. Atmosféra zvláště 50. let je ztvárněna přímo mistrovsky a divák si snadno uvědomí, proč by v takové době nechtěl vůbec žít. Seriálu by sice šlo vytknout masky, protože ne vždy je to úplně dokanalé, ale herecké výkony nejen obou protagonistů to bohatě vynahrazují. K tomu vyhrává parádní dobový soundtrack, mezi Bomerem a Baileyem to skvěle jiskří a celé to od začátku do konce perfektně šlape. Vřele doporučuji. ()

YumiOkami

jonathan bailey je ten nejroztomilejší človíček. matt bomer klasicky hot as fuck. smutná, nebezpečná, šťastná a celoživotní soulmate love story mezi dvěma muži. politika mě nezajímala, někdy to bylo nudný. ale vztah mezi hawkem a skippym byl dokonalý, krásně se sledoval. a ty herecký výkony...  miluju miluju. velice roztomilé. <3 (btw reálně jsem si podle názvu myslela, že spolu budou cestovat časem jako doctor who. :D) ()

Joe16210

Tohle historické drama je opravdu drama ve všech ohledech. A stojí především na hereckém obsazení Matta Bomera a Jonathana Baileyho. Ačkoliv někdy byly sexuální scény hodně explicitní, asi to k surovosti doby patří. Vše doplňuje vkusný soundtrack, který správně doplňuje jednotlivé scény. Snad jen po zhlédnutí kompletní série zůstává trochu smutno. Nejen ze závěru, ale spíše z toho, že se v minulosti taková zvěrstva ve státní správě v USA (a nejen tam) opravdu děla. A že to lidé s AIDS neměli lehké je snad jasné. Ale je to o to smutnější, že to tak prostě bylo. Nebyla to lehká doba. Opravdu bychom měli být rádi, že je to dnes většinou již dávná minulost a žijeme v moderní společnosti, kde tyto problémy řešit nemusíme. Přiznám se ale, že na konci závěrečného dílu i slza ukápla. ()

tomeš

Ron Nyswaner je můj oblíbenec, to mě k seriálu nalákalo a nebyl jsem zklamanej. Hlavní pozitiva: fajná love story a historický kontexty, který mě velmi bavily. (Až při sledování prvního dílu jsem zjistil, že v něm hraje Jonathan Bailey, kterej mi přišel geniální už v Crashing.) Více takovejch. Favourite quite: "I spent most of my life waiting for God to love me. And then I realized the only thing that matters is I love God. It's the same with you. I have loved you my whole life. I've never loved anyone but you. You were my great, consuming love. And most people don't get one of those. I did. I have no regrets." ()