Skúška pilota Pirxa

• Česko Zkouška pilota Pirxe (viac)

Na základě tajného vládního projektu je na kosmickou loď umístěn robot, který má prověřit chování a schopnosti lidí v krajních situacích. Velitel lodi Pirx musí řešit konflitky a podezření mezi posádkou, která o experimentu oficiálně neví, ale leccos si domýšlí. Konfliktní situace nakonec vyústí do stavu, kdy lodi a celé posádce hrozí zánik. Socialistická odpověď na sci-fi žánr zejména americké proveniece sbírá některé nápady z filmů ALIEN či STAR WARS, ačkoliv byla natočena na náměty povídky slavného polského sci-fi autora Stanislawa Lema. Klade však především důraz na morální vlastnosti postav, čímž se prostředí sci-fi poněkud vytrácí. (Robbi)

Martin741

Jo, jo, slo to este za brutalnej normalizacie, asi aj preto, ze film ukazoval v tej jednej scene / nie moc doveryhodna, rezia posobila na mna rutinerskym dojmom/ v ktorej tvorcovia ukazovali ten zly, zly bakany prehnity Zapad. Potom Vesmirna cast ma nijak neuchvatila - uz davno neplati, ze som namako z kazdeho filmu, kde sa ukazuje vesmir s jeho nadherou. Tempo na urovni, dialogy ovsem nic moc a chcelo to viac kapitana Pirxa : 60 % ()

Willy Kufalt

Bol raz jeden robot. ,,Do poslednej chvíle chcel nás zachrániť... a keď potom začal reagovať ako človek, teda prehral i s nami - s ľudmi." Podľa klasika poľskej literatúry sci-fi žánru, Stanisława Lema, vznikol aj svetoznámy československý film Ikarie XB1 (1963), ktorého podoba s týmto poľsko-sovietským snímkom je miestami veľká, paradoxne o 16 rokov starší film Jindřicha Poláka je vizuálne o mnoho prepracovanejší... Od dobrého sci-fi ale vedľa pridanej hodnoty vizuálnych efektov očakávam hlavne prepojenie s myšlienkou alebo aspoň fascinujúci príbeh. V Skúške pilota Pirxa ma zaujala dramatická línia s otázkou živého človeka verzus nenápadného umelého robota vyskytujúceho sa medzi ľuďmi. Z polonudnej konverzačky pripomínajúci skôr štúdiovú inscenáciu ma však definitívne "zobudil" až záverečný zvrat s netradičným vyvrcholením v podobe súdneho procesu. Plus pekný úvod a záver v zasneženej krajine s dialógmi dvoch horolezcov o človeku a hviezdach; 65% (Challenge Tour 2018: 30 dní so svetovou kinematografiou) ()

honajz

Pro mne těžké zklamání. Že triky jsou televizní a papundeklové, případně modýlkové, to dokážu odpustit, přece jen socialistický film 70. film, tam nečekám triky jak ze Star Wars. Ale on úplně chybí temporytmus samotného filmu, je prostě špatně vystavěný, některé střihy jsou tragické. Některé dlouhé scény to zabíjejí, akční jsou sice hezké, ale jak z Bonda a nehodí se sem. A nakonec celá myšlenka Lemovy povídky je jen tak nějak odbytě nakousnutá a oddeklamovaná. ()

ledzepfan

Dospělé sci-fi u kterého mi absolutně nedělá problém hodnocení balancující přesně na hraně mezi 4 a 5 velkoryse kopnout na pětkovou stranu. Inteligentní příběh vybudovaný na precizně napsaných dialozích je stále z velké části aktuální, zábavný a napínavý. Že je vizuální a triková stránka filmu z dnešního pohledu překonaná je fakt lehce irelevantní, protože na těchto prvcích to nejvýraznější a nejdůležitější(tozn. příběh)absolutně nestojí. Navíc-pořád je mi tenhle oldschoolový a nízkorozpočtový vizuál sympatičtější než ty digitální "kouzla" posledních let......... Jednomu by bylo až do breku, když si uvědomí, že na poli hraného filmu se Československo(a vlastně ani Česko!!)na podobný level seriózního sci-fi vlastně nikdy nedostalo..Nejblíže je možná Ikarie XB1 ale i té do Pirxe dost chybí. ()

Laurent

Vzhledem k omezenému rozpočtu je to velice povedený snímek. Piestrak vrámci možností vytvořil naprosté maximum. Vyprávění, kamera a hudba vévodí tomuto snímku. Ještě zmíním, že vnitřek lodi je velice pěkně udělaný, tam se úsporná opatření vůbec neprojevila. Jinak by mě zajímala jedna věc, kde natočili ty jezdící schody? Jestli to někdo víte, tak mi napište. ()

• Film vznikl ve spolupráci s estonským Tallinfilmem a Dovženkovým studiem v Kyjevě, kde vznikaly trikové a kombinované scény. (Hans.)
  • Záběry na kosmické lodi byly namixované – použity byly jak z letu sovětského Vostoku, tak Apolla Saturn V. (Robbi)
  • Záběry crash testů během projevu pracovníka OSN jsou převzaty od automobilky Mercedes, můžeme zde rozpoznat typy 190, 220 a 220 Coupé SS. (Robbi)