Na začátku příběhu bylo přeříznuté lano a smrt horolezce. K. Fialová jako slovenská lékařka Eva a S. Mikulski jako polský záchranář Adam v dobrodružném seriálu, odehrávajícím se v československo–polském pohraničí mezi skalnatými štíty Vysokých Tater po skončení 2. světové války. (Česká televize)

roduch

Byl jsem ještě malý, ale podle matných vzpomínek to byl dobrý seriál, mimo jiné i o poválečných tajemstvích. Škoda, že ho nikdo ještě neopakoval. Navíc nejde ani nikde získat videozáznam jednotlivých dílů seriálu, pouze je k mání filmová povídka Karla Valtery v knižní podobě. Zkoušel jsem oslovit ČT, ale údajně je seriál ve vlastnictví FS Barrandov. Napsal jsem tedy do našich slavných filmových laboratoří a překvapivě je to jinak. Práva vlastní Státní fond kinematografie a za mírný poplatek není problém si seriál zapůjčit (tedy jakoukoli TV stanicí, která by jej chtěla vysílat). Spíše je to vše o jiných penězích než o chtění něco dobrého vysílat - seriál by se musel zřejmě digitalizovat a to není zadarmo... Hlavně, že máme v TV možnost vidět Okres na severu a jiné politicky podložené programy z dřívějška. 25.2.2017 - doplňuji fajn informaci. Přes Google.pl jsem našel odkaz na všechny díly seriálu! Vysílala ho v roce 2015 TV Kino Polska. Už jsem si všechny díly stáhnul. :-) http://freedisc.pl/aleksandra-20,d-1555866,luk-teczy-duhovy-luk-1972 ()

T.E.Elf

Tempo seriálu odpoví dá dobovým zvyklostem ale to je asi tak jediné, co tomu jde vytknout. Na dobu vzniku tam je i propagandy jak šafránu. Příběh je vystavěný podle mne velmi dobře a uvěřitelně. Psychologie postav je docela dobře zvládnutá, nic není černobílé. Doporučuji ke shlédnutí. Určitě to dá člověku víc, než nějaký Muž na Radnici nebo podobní Pláteníci. Jó, kdyby se udělal remake, tak by to mohlo být dost dobré. Ale musel by to být někdo ze staré školy. Ještě stojí za pozornost, že všichni hulí jak fabrika. Což je teda poznávací znamení všech starších filmů. ()

pajkir

Seriál má slušnou atmosféru, která je umocněná výbornou hudbou Zdenka Lišky, dobře vybraní herci, ale stráááááášně dlouhý, stačilo 8 dílů, aby to mělo větší švih, některý dialody mimo mísu, celkový dojem 55% ()

bighead

Uf,tak jsem to dokoukl,ze začátku to vypadalo zajímavě,zápletka s Němci atd.,ale od půlky ukrutná nuda,protahování scén do nekonečna,hudba jak z hororu a ten konec-hrůza.Dávám dvě za spící panu Květu a kapitána Klosse,taky za vrtulník Mi-4 a nějaký ty Gazíky,ale pouze z nostalgie. ()

lopata58

Námět dobrý, ale celých třináct dílů by šlo redukovat na jeden celovečerní film. Scény jsou šíleně natažené. Postava někam kráčí lesem - 10 minut. Čekání na vlak v bujaré společnosti - dalších deset minut. Atd. atd... ()

cyglos

Psát recenzi - resp. názor na každý díl je nesmysl. Každý má něco do sebe, jindy něco, co bylo zbytečné. Že se to občas táne jako "sopel", je fakt. Pravdou je i to, že herecky, i s takovým scénářem a některými dialogy, se jedná o koncert hned řady herců. Josef Kemr, Martin Růžek, herecký minimalismus Květy Fialové, starý bača, krásná Galatíková, opravdovost Zdeňka Kryzánka a i Stanislav Mikulski. Co se vydařilo je kamera. Zpočátku to tak nevypadalo, ale díl od dílu jasný záměr s rukopis. Docela se dá říci, že obrazová stránka je zásadním pilířem, bez kterého by to byla patrně nuda. A námět? Kolik tisíc Němců, kteří nebyli ti v týlu, si zachránilo krky a dožili někde po celém světě. Takže v době normalizace nemohlo vzniknout nic zásadního, aby to nesmrdělo tendenčností. To by soudruh nepřipustil. A počet dílů byl zdrojem financí pro celý štáb. V TV prd, takže to roztáhnem. Něco je na tři hvězdy, něco na dvě, takže 50%. ()

milos.bradik

Velmi nepodařený a hodně natahovaný seriál o práci estébáků, kteří dohlížejí na to, co se děje, ale žádné pomáhat a chránit, pouze monitorují činnost podvratných živlů a sledují, jestli s nimi někdo nespolupracuje. Ten polský estébák, přítel Adama, je fakt dokonalý. ()

710.cz

Tak asi by to sneslo zručného střihače, který by z této propagandistické taškařice o třinácti chodech šmiknul dvouhodinovej biják, ale pořád to jde. Mirek Dušín Mikulski je k posrání kladnej a v sedmdesátých letech to musel bejt masakr, když to dělný lid viděl a mohl si srovnat v hlavě jak asi pracovali soudruzi s fejkbednama v Černým jezeře. Vím, že jsem třema hvězdama přeplatil, ale jsem prostě sentimentální dědek. ()