Pálava

• Česko Pálava – život zalitý sluncem

Pět kamarádů díky náhodě a starému kamarádovi zůstane na Pálavě místo dvou dnů na neurčito, a tím začíná jejich životní dobrodružství. Burzovní makléř Jaromír Kerndl (Patrik Děrgel), fyzioterapeutka Ája (Denisa Nesvačilová), svérázný flegmatik Michal (Michal Isteník), knihkupec Filip Kořínek (Jiří Panzner) a podnikatelka Iveta (Pavla Dostálová) si uvědomí, že odpočinek je stejně důležitý jako tvrdá práce. A že tyhle dvě věci musí vždycky zůstat v rovnováze, přesně vyvážené jako chuť lahodného vína. Pálava tak ukáže, že možná nastal čas pro životní změnu... Na Pálavu přijíždí partička kamarádů, bývalých spolubydlících z vysokoškolské koleje, kteří se tu každých pět let pravidelně schází, aby zavzpomínali na staré časy. V průběhu večera se pětice odtrhne od zbytku party, protože se spoustou z nich už si po letech nemají co říct. Toulají se vsí, až narazí na otevřený sklípek, kde jim je poskytnut azyl. Tam všichni pochopí, proč Michal přivezl zvláštní květináč se sazenicí slivoně, který nosí všude s sebou. Michal totiž přijel na Pálavu splnit Štístkovo poslední přání. Zemina v květináči je smíšena s jeho popelem, a tak ho tu chce vysadit na nějakém pěkném místě, přesně jak si Štístko přál. Za pár let se z něj bude pálit slivovice, a on tak bude žít věčně. Před samotným vysazením slivoně se rozhodnou užít si s kamarádem poslední večírek. Avšak víno s nimi udělá své, a tak se tento záměr promění v nezapomenutelné dvoudenní dobrodružství. Ostatní svůj odjezd pouze o den odkládají, a ještě netuší, že tak nečiní naposledy a z celé pětice se postupně stanou „Novopálavští“. Ve dvanácti epizodách prožijí nevídané dobrodružství, podívají se na život z jiné perspektivy, okusí novou práci, když někteří z nich začnou brigádničit ve vinařství nedaleko Křetic, a tím se prolnou jejich osudy se starousedlíky ze seriálu Vinaři. (TV Prima)

Recenzie používateľa AgnesDee k tomuto seriálu (2)

Štístko (2022) (E01)

Banda rádoby kámošů různých věkových skupin (nebo tak alespoň vypadají) přijedou na Pálavu uctít památku svého zesnulého kamaráda. To je celkem zajímavé. Strašně se opijí ztratí strom, který na jeho památku vypěstovali a chtějí ho zasadit. To zní jako klasická komedie ve stylu "něco se stalo, ale my si to nepamatujeme, tak budeme hledat vodítka a přitom nalezneme nejen strom, ale i ztracené vzpomínky", což je dost známý námět, ale od Primy nemůžeme očekávat nic moc originálního. To by ale i tak jednoduchou premisu museli neposrat. Postavy se k sobě chovají, jakoby vyšly školu před dvaceti lety, přitom jim je všem kolem třiceti (alespoň tak působí). Furt mluví o jejich zesnulém kamošovi, ale jak si my diváci máme k takové postavě vybudovat nějaký vztah, když vůbec nevíme, co to bylo za člověka. Všichni cajzli, co hrají moraváky, zní neskutečně falešně, že i ve Vinařích zvládli moravský přízvuk a nářečí mnohem líp - a hlavně s větším respektem. A to nejlepší na konec - postavy se jen tak na random rozhodnou, že pobudou nějaký čas na Pálavě. Proč? Co tam budou všichni dělat? Jak se uživí? To jsou na tak vysokých postech ve svých zaměstnáních, že si můžou dovolit jen tak zůstat mimo? A co jejich rodiny? Ale to nikoho nezajímá, protože na Moravě se žije jako ve středověku a měšťáci si potřebují tento styl života oživit. Proč nemůže seriál nebo film z  jihomoravského prostředí natočit konečně nějaký moravák s moravskými herci, ať to nepůsobí tak strojeně a falešně? Pak se cajzli nemůžou divit, že si my na Moravě z nich děláme prdel, když se na nás divají takhle. ()

Houby (2022) (E02)

Tenhle díl se neměl jmenovat Houby, ale Příručka manipulátora - jak se stát za pár dní diktátorem pro své okolí. Postava Matonohy nechutně manipuluje svýho kámoše, aby neopravoval auto jeho potencionální příští oběti. Polívka manipuluje submisivní ucho, aby dělalo nezákonnou činnost. Zrzka manipuluje debilem, protože člověk, co tě dřív podváděl, je stoprocentně dobrá partie pro budoucí soužití. No a nejstarší člen posádky manipuluje všechny dohromady, aby se vysrali na svoje životy a zůstali na Pálavě. Sice jen týden, ale vsadím se, že z toho bude i několik měsíců. Myslím, že my tyto dva díly stačily. ()